OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla ukončuje program ověřených doplňků. Na server s doplňky addons.mozilla.org může svůj doplněk pro Firefox nahrát jakýkoliv vývojář, stačí k tomu účet Firefoxu. Po automatické kontrole (a případně na jejím základě následující ruční kontrole) je doplněk zveřejněn uživatelům. Nejpoužívanější doplňky, které splňují určité standardy, Mozilla na serveru označuje jako doporučené, a na to chtěla navázat
… více »Vývojáři Asahi Linuxu se na Twitteru pochlubili prvním trojúhelníkem zobrazeným pomocí open source ovladače pro Apple M1 GPU. Pracuje na něm Alyssa Rosenzweig z Collabory. Více na jejím blogu (1. část a 2. část). Zdrojové kódy jsou k dispozice na GitHubu.
V sobotu proběhla konference Online GodotCon 2021 vývojářů a uživatelů multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Zatím nesestříhaný videozáznam příspěvků je k dispozici na YouTube.
Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
bash: ./test: /bin/sh^M: bad interpreter: není souborem ani adresářem
/usr/bin/perl
'?
noexec
, vždyť se dá použít i jako kořenový filesystém…
exec
a programy z něj spouštět jdou…
noexec
. Např. u NFS je to defaultní stav, takže je potřeba jej namountovat s marametrem exec
.
Příkaz mount
bez parametrů Vám vypíše připojené disky s jejich parametry.
debian:~# mount /dev/hda1 on / type ext2 (rw,errors=remount-ro) proc on /proc type proc (rw)
mount sodik:/data /mnt
(výpis z mount: sodik:/data on /mnt type nfs (rw,addr=179.100.1.205)
) a nevidím nikde nějaký noexec... Na serveru je NFS vyexportováno s parametry rw,async.
server.herfik.home:/home/tomas on /mnt/n type nfs (rw,noexec,nosuid,nodev,addr=10.12.1.1) server.herfik.home:/data on /mnt/m type nfs (rw,nosuid,nodev,addr=10.12.1.1)První je bez exec druhý s exec
echo "print \"Perl je OK\n\";" | /usr/bin/perl
echo '#!/usr/bin/perl' > testik.pl && echo 'print "Skript je OK\n";' >> testik.pl && chmod +x testik.pl && ./testik.plA napište výsledek
/usr/local/HOTSANIC
vytvořil? A jak do něj dostal ty data?
perl ./setup.pl?
Tiskni
Sdílej: