Zemřel Scott Adams, tvůrce komiksových stripů Dilbert parodujících pracovní prostředí velké firmy.
Sdružení CZ.NIC vydalo novou verzi Knot Resolveru (6.1.0). Jedná se o první vydanou stabilní verzi 6, která je nyní oficiálně preferovanou a doporučovanou verzí, namísto předešlé verze 5. Více o Knot Resolveru 6 je možné se dočíst přímo v dokumentaci.
Byl vydán Linux Mint 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 10.0 vydáno v nové stabilní verzi 11.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je podpora NTSYNC a dokončení architektury WoW64.
Byl vydán Mozilla Firefox 147.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Firefox nově podporuje Freedesktop.org XDG Base Directory Specification. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 147 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Asociace repair.org udělila anticeny těm nejhorším produktům představeným na veletrhu CES 2026. Oceněnými jsou například šmírující kamery Amazon Ring AI, chytrý běžecký pás od společnosti Merach, která otevřeně přiznává, že nedokáže zabezpečit osobní data uživatelů, případně jednorázové lízátko, které rozvibrovává čelisti uživatele a tak přehrává hudbu. Absolutním vítězem je lednička od Samsungu, která zobrazuje reklamy a kterou lze otevřít pouze hlasovým příkazem přes cloudovou službu.
Íránští protirežimní aktivisté si všímají 30% až 80% ztráty packetů při komunikaci se satelity služby Starlink. Mohlo by se jednat o vedlejší důsledek rušení GPS, kterou pozemní přijímače Starlinku používají k výpočtu polohy satelitů a kterou se režim rovněž snaží blokovat, podle bezpečnostního experta a iranisty Amira Rashidiho je ale pravděpodobnější příčinou terestrické rušení přímo satelitní komunikace Starlinku podobnou
… více »Evropská komise (EK) zvažuje, že zařadí komunikační službu WhatsApp americké společnosti Meta mezi velké internetové platformy, které podléhají přísnější regulaci podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Firmy s více než 45 miliony uživatelů jsou podle DSA považovány za velmi velké on-line platformy (Very Large Online Platforms; VLOP) a podléhají přísnějším pravidlům EU pro internetový obsah. Pravidla po
… více »Tržní hodnota technologické společnosti Alphabet poprvé v historii přesáhla čtyři biliony dolarů (83 bilionů Kč). Stalo se tak poté, co Apple oznámil, že bude na poli umělé inteligence (AI) spolupracovat s dceřinou firmou Alphabetu, společností Google.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 161 (pdf).
Nekoluje nekde na netu nejaka prirucka? nebo jak mam Susemu porucit aby se naisntaloval do d:\
Diky a nekamenujte me, jsem celkem zacatecnik
Od začátku (mírně zjednodušeně): Disk se dělí na partition. Tzv. primární partišny mohou být na jednom disku 4, jedna z nich může být tzv. rozšířená ("extended") a obsahovat další partišny (logické).
Systémová partition se ve widlích značí jako c:, musí být primární a pro swap (odkládací prostor; de facto rozšíření RAM) se používá soubor.
Linux na to jde jinak: má jenom jeden strom souborů, jehož kořenový adresář se označuje jako /, a další systémy souborů (třeba disketu, CD, další oddíl na disku) se do toho stromu připojují ("mountují"). Taky se chová jako unixový systém v tom, že téměř ke každé části hw se dá přistupovat přes soubor v adresáři /dev. Druhý podstatný rozdíl je, že pro swapování používá samostatný, speciálně zformátovaný, oddíl.
Další věc je typ systému souborů. Windows používají vfat a ntfs, na linuxu se používá ext3, ReiserFS, XFS a JFS. Zapisovat z obou systémů lze pouze na FAT, která má ale celkově špatné technické parametry.
Takže disk, který je primary master je /dev/hda, první primární partišna na tomto disku je /dev/hda1, první logický oddíl je /dev/hda5 (2 - 4 jsou vyhrazeny pro další primární nebo rozšířené partišny) atd.
Linux vyžaduje pro rozumnou práci alespoň dva oddíly: pro swap a pro /.
No a teď záleží, jak je to konkrétně u tebe. Jak znám Widle, tak mají své c: na hda1 a d: na hda5.
No a abych se měl čeho chytit dál, tak se zeptám:
Ja vzdycky jel na Live distribude (skoro rok) a uz jsem chtel mit Tuxe na disku na pevno, proto jsem si s instalaci nejdriv nevedel moc rady.
Vyresil jsem to nakonec tak, ze jsem pomoci Partition Magicu vytvoril 3 oddily (swap, / a jeden navic (trreba se hodi)). potom uz to instalator pochopil (a hlavne ja mu porozumnel) a udelal vse jak jsem chtel.
Jeste jednou diky
P.S. jsem velmi mile prekvapen detekci hardwaru...mou zakladni desku Gigabyte K8NS to naslo beze zbytku (sitovka, zvukovka), tiskarnu (HP3650) a dokonce to rozpoznalo i mys Logitech Laser MX1000
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Tiskni
Sdílej: