Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vím, že tohle se tady řešilo skutečně už nesčetněkrát ale k nějakému pořádnému řešení se nedošlo. Mám Debian Sarge 3.1 a Kylix na něm nerozchodím ani s patchama, které se dají stáhnout. Potřebuji vyvíjet aplikace v jazyce Delphi a to jak pro Linux, tak pro Windows. Kylix se zdá být ideální, ale nezkompiluje mi ani ň. Takže:
1) víte o nějaké alternativě, o nějakém vývojovém prostředí a compileru podobném kylixu? Já jsem nic takového nenašel. Jediný další compiler, který znám je FreePascal, ale jsou prostě věci, které bez správného vývojového prostředí neudělám a FP je prakticky jenom compiler, ne vývojové prostředí.
2) Pokud jste někdo narazil na "skutečné" řešení problému s padavostí kylixu pod Debianem, byl bych vděčen za jeho podání, protože já jsem na nic bohužel nenarazil.
Jeden zaměstnanec z Borlandu mi na můj dotaz odpověděl, že oficiální podpora OS a jejich verzí se neplánuje nějak rozšířit, protože se neplánuje vývoj kylixu dokud na Linux nebude převedena platforma .NET. Takže v blízké době není na obzoru žádný nový kylix a ani oficiální podpora.
Nejlepší by bylo nalést alternativu ke kylixu, nebo úplně tento problém vyřešit.
DěkujiTen Lazarus vypadá docela dobře - vypadá podobně jako Kylix, zdá se ideální. Můžeš mi říct nějaké zkušenosti s ním? FP umí kompilovat i do woken a pokud Lazarus využívá FP compiler, měl by to zvládat. Jak to je s dalšími komponenty? Jdou v Lazaru přidávat stejně jako v Kylixu nebo Delphi? A co nápověda?
Škoda že ty stránky nejsou v angličtině :) ... Díky za tip.
Tiskni
Sdílej: