Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
SECTION .data cislo1 dd 8 cislo2 dd 2 vysledek dd 0 SECTION .text global _start _start: mov eax,[cislo1] mov ebx,[cislo2] add eax,ebx ;sectu cisla mov [vysledek],eax ;ulozim do vysledku mov eax,4 ;prvni parametr cislo systemoveh ovolani mov ebx,1 ;vim, ze konstanta stdout ma hodnotu 1 mov ecx,vysledek mov edx,32 ;pocet znaku int 0x80 ;zavolame jadro mov eax,1 ;cislo volani jadra - exit mov ebx,0 ;navratovy kod 0 int 0x80 ;zavolame jadro
segment code Write_Word: ; AX=Byte pushf pusha mov si,4 mov bx,10 wwcyc1: mov dx,0 div bx add dl,'0' mov [z_w+si],dl dec si cmp si,0 jnz wwcyc1 add al,'0' mov [z_w],al mov dx,z_w mov si,0 wwcyc2: cmp [z_w+si],byte '0' jne wwcont inc dx inc si cmp si,4 jne wwcyc2 wwcont: call Print_Str ; viz. nize popa popf ret Print_Str: ; DX=String_offset, String='???....???','$' pushf pusha mov ah,9 int 21h ;volani sluzeb DOSu popa popf ret segment data z_w resb 2
;-------------- ;NumToAscii ;-------------- ; eax = 32b číslo ; ebx = základ soustavy ; edi = pointer na buffer, kam bude uložen text ;-------------- NumToAscii: pushad xor esi,esi .smycka_prevodu: xor edx,edx div ebx call HexDigit push edx inc esi test eax,eax jnz .smycka_prevodu cld .smycka_zapis: pop eax stosb dec esi test esi,esi jnz .smycka_zapis popad ret HexDigit: cmp dl,10 jb .mensi add dl,'A'-10 ret .mensi: or dl,'0' retPoužití:
mov eax,[vysledek] mov edi,buffer call preved v sekci .DATA buffer: TIMES 12 DB 0Délku můžeš zjistit pomocí strlen:
strlen: push eax xor ecx,ecx xor eax,eax dec ecx cld repne scasb neg ecx pop eax retŘetězec musí být uložen v ES:EDI a délka se vrátí v ecx. Jinak, abyste neřekli, že jsem blázen, tak prozradím, že je to z knihy Učíme se programovat v jazyce assembler pro PC
; překlad: ; nasm -f elf preved.asm ; ld -s -o preved preved.o SECTION .text global _start _start: ; Sečtu Cislo1+Cislo2, výsledek do Vysledek mov eax,[Cislo1] mov ebx,[Cislo2] add eax,ebx mov [Vysledek],eax ; Převedu Vysledek na text do VysledekText mov eax,[Vysledek] mov ebx,10 mov edi,VysledekText call NumToAscii ; Vytisknu vysledek mov ebx,VysledekText ; ukazatel na text do ebx mov esi,ebx ; uložím ho ještě do esi xor edx,edx .next: inc edx ;v edx počítáme počet znaků, co budeme tisknout lodsb ;načteme znak do al a k esi přičteme 1 or al,al ;jsme už na konci řetězce (al==0) jnz .next ;ne? přičteme další znak mov byte [esi-1],0xa ;zapíšeme místo nulového byte na konci řetězce znak nového řádku mov eax,4 ;systémové volání write( ebx = KAM, ecx = CO, edx = KOLIK ) mov ecx, ebx ;v ebx byla adresa řetězce mov ebx,1 ;STDOUT ;v edx již je počet znaků int 0x80 ;přerušení ; konec programu mov eax, 1 mov ebx, 0 int 0x80 ;-------------- ;NumToAscii ;-------------- ; eax = 32b číslo ; ebx = základ soustavy ; edi = pointer na buffer, kam bude uložen text ;-------------- NumToAscii: pushad xor esi,esi .smycka_prevodu: xor edx,edx div ebx call HexDigit push edx inc esi test eax,eax jnz .smycka_prevodu cld .smycka_zapis: pop eax stosb dec esi test esi,esi jnz .smycka_zapis popad ret HexDigit: cmp dl,10 jb .mensi add dl,'A'-10 ret .mensi: or dl,'0' ret ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;; DATA SECTION .data VysledekText TIMES 20 db 0 Cislo1 dd 8 Cislo2 dd 2 Vysledek dd 0
Tiskni
Sdílej: