Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
no me to neripada ze by to postradalo smysl protoze prirazuju TCP spojeni k soketu a ne naopak
První sice v programu vytváříte socket, ale ze síťového hlediska socket jednoznačně určuje dané spojení, tedy socket je vytvořen pro dané spojení, ne naopak.
Co se týče požadavku na "znovupoužití" socketu tak mi to stejně jako ostatním zde přijde jako nesmysl (a stejně jako je by mě zajímalo, k čemu je to údajně potřeba...). Při práci se souborem se taky po provedení I/O operací nad souborem nesnažíte pro soubor aktuálně používaný filedescriptor znovu použít, aniž byste soubor předem zavřel. A zcela stejně se pracuje se sockety.
fd = open(...); dup2(fd, STDOUT_FILENO); close(fd);Stejně je tomu i se sockety, zavřete-li je pomocí
close()
, uvolní se tím handle (číslo) a případně se i ukončí spojení (byl-li ten handle poslední). Pokud byste ale mermomocí trval na tom, že po ukončení spojení chcete znovu použít stejný handle (stejné číslo) pro nové spojení, není nic jednoduššího (tedy nejde-li o multithreadovou aplikaci, která těch souborů nebo spojení otevírá průběžně spousty, pak by vám ho mohl mezitím jiný thread obsadit):
close(sd); int tsd = socket(); if (tsd != sd) { dup2(tsd, sd); close(tsd); } connect(sd, ...);
netcat -l -p 9999
'):
#include <stdlib.h> #include <unistd.h> #include <netinet/in.h> #include <netinet/tcp.h> #include <netdb.h> #include <iostream> int main() { struct addrinfo* info; struct addrinfo hint = { 0, PF_INET, SOCK_STREAM, SOL_TCP, 0, NULL, NULL, NULL }; getaddrinfo("localhost", "9999", &hint, &info); int sd = socket(info->ai_family, info->ai_socktype, info->ai_protocol); dup2(sd, STDERR_FILENO); close(sd); connect(STDERR_FILENO, info->ai_addr, info->ai_addrlen); std::cerr << "ahoj" << std::endl; return 0; }
Důležité upozornění: milé děti, výše uvedená ukázka je odstrašující příklad toho, jak se programovat nemá. Nechcete-li se smažit v pekle, důkladně ošetřete všechny návratové hodnoty a chybové stavy…
Tiskni
Sdílej: