Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Pak je složitost algoritmu skutečně lineární (i když jsou slova neomezené na délce)... O(L + m) kde L je součet všech délek řetězců a m je konstanta.
To je klasický příklad zavádějící formulace. Podobným způsobem byste totiž snadno došel k závěru, že každý algoritmus je (přinejhorším) lineární, pouze stačí vhodně zvolit, vůči čemu má být lineární… :-)
U třídících algoritmů se časová složitost váže k počtu tříděných elementů. V tomto případě je to L, což je součet délek vstupních řetězců.
Tak to tedy není. Nezlobte se na mne, ale počet řazených elementů je počet řazených řetězců. Neřadíte znaky, řadíte řetězce (tím spíš, že jste se minule sám zmiňoval o tom, že ve skutečnosti nebudete manipulovat se samotnými řetězci, ale pouze s pointery na ně).
Je to jen násobek dvou čísel, platí: O(n*c) = O(n)Tak především součin a ne násobek - a to souvisí s tím zamlžováním, o kterém jsem mluvil, ono totiž O(kn) je ve skutečnosti něco podstatně jiného než O(n). Prohlášením nepohodlných kritérií rozsahu problému za konstanty a vhodnou volbou parametru, vůči němuž budeme časovou složitost vyjadřovat, lze prohlásit za lineární jakýkoli algoritmus… Pokud má mít ale takové tvrzení nenulovou informační hodnotu, musí být jasně řečeno, vůči kterému parametru je to lineární, jaké základní operace považujete za konstatní v čase a které parametry rozsahu problému považujete za konstanty.
n
.
Tohle je ale právě princip níže odkazovanýho radix-sortu. Pro třídění řetězců různé délky pak lze využít zobecněného radix-sortu. Popis algoritmu nalezneš v: Hudec: Programovací tecniky, ČVUT 2004. Složitost algoritmu je O(n + L), kde L je součet délek všech řazených slov.
Podle toho, co tady doposud zaznělo, předpokládám, že vám jde o skupinu algoritmů, kterým se říká radixsort.
Tiskni
Sdílej: