Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
char *pole_soubor[254];
...
...
pocet_radku++;
if (pocet_radku==254) {
if ((pole_soubor=realloc (pole_soubor, pocet_radku*2))==NULL) {
fprintf (stderr,"Chyba realokace!\n");
return 1;
}
pole_soubor[pocet_radku]=(char *) malloc (strlen (radek_zaloha)+1);
pole_soubor[pocet_radku]=radek_zaloha;
}
pole_soubor
jsou řádky, kam načítáš, a radek_zaloha
je jeden řetězec, ve kterém je uložen zrovna načtený řádek, tak musíš použít:
strcpy(pole_soubor[pocet_radku], radek_zaloha);
místo pole_soubor[pocet_radku]=radek_zaloha;
.
Realokace toho pole vypadá dobře.
man realloc
pocet_radku
, jestlize se dostane na 254 tak se ma pole realokovat na vyssi hodnotu.Alokace pro kazdy radek mam udelane a funkcni. Opravdu problem je v tom ze nejak nechapu vami uvedeny bod 2 a 3. To bude asik to proc se s tim nedokazu domluvit. Nyni jsem se dostal do nasledujici podminky if ((pole_soubor=realloc (pole_soubor, sizeof (char)*pocet_radku*2))==NULL)
a dostavam pri prekdladu nasledujici hlasku incompatible types in assignment
coz prelozeno znamena>>Nekompatybilni typ v priprazeni. To vsechno chapu ale jaky tam mam dat typ!? Jsem z toho magor jak to udelat.Prosim poradte nekdo nejak tak jako pro blbe(mne).
char **pole_radku;
/*definujeme pole polí znaků*/ char **pole_radku; /*alokujeme pole pro pocet_radku řádků*/ pole_radku = (char **) malloc (sizeof(char *) * pocet_radku);
pole_radku
je potom možné použít jako parametr funkce realloc
, kdežto staticky definované pole char *pole_radku[254]
realokovat nejde.
bod 3: velikost je v bajtech, ale každý řádek je ukazatel na pole znaků, tzn. má velikost 4B. Tím pádem bys svým reallocem velikost změnil na pocet_radku/4
řádků. Správné volání je tedy:
pole_radku = (char **) realloc (pole_radku, sizeof(char*) * pocet_radku *2);
(doufám, že tam nemám chybu #include <stdio.h> #include <sys/mman.h> #include <sys/types.h> #include <sys/stat.h> #include <fcntl.h> #include <unistd.h> #include <malloc.h> int getNthLine(int n, int *lines, int termcount, char *file_ptr, int filesize, char **line_ptr, int *linelen){ int begin, end; if (n == 0){ begin = 0; } else{ begin = lines[n - 1] + 1; } if (n == termcount){ end = filesize; } else{ end = lines[n]; } *line_ptr = file_ptr + begin; *linelen = end - begin; return 0; } int main(int argc, char **argv){ char *filename = argv[1]; /*UGLY*/ char *file_ptr = NULL; int *lines = NULL; char *line_ptr = NULL; int fdstdout, linelen, filesize, fd, i, termcount = 0, allocated = 0; struct stat filestat; int alloc_ahead = getpagesize(); /* allocated memory will always be multiple of page size*/ fd = open(filename, O_RDONLY); fstat(fd, &filestat); filesize = filestat.st_size; printf("size is %d bytes\n", filesize); file_ptr = mmap(0, filesize, PROT_READ, MAP_PRIVATE, fd, 0); if (!file_ptr){ printf("mmap failed\n"); return -1; } close(fd); for (i=0; i<filesize; i++){ if ('\n' == file_ptr[i]){ if (termcount >= allocated){ allocated = termcount + alloc_ahead; lines = (int *)realloc(lines, allocated*sizeof(lines)); printf("(re)allocated memory for %d items\n", allocated); } lines[termcount] = i; termcount++; } } fdstdout = fileno(stdout); for(i=0; i<=termcount; i++){ getNthLine(i, lines, termcount, file_ptr, filesize, &line_ptr, &linelen); printf("%3d.line(%3d bytes): ", i + 1, linelen); fwrite(line_ptr, linelen, 1, stdout); fwrite("\n", 1, 1, stdout); } munmap(file_ptr, filestat.st_size); return 0; }
Tiskni
Sdílej: