Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
for $no ( 1 .. (počet znaků v proměnný $_) ) { push @sopts, $_; # ale $_ donutit tisknout jen $no-tej znak }Nebo že by se to dalo udělat pomocí regexpu? To ale nevím, nic mě nenapadlo...
No, není to žádný zázrak, ale mělo by to fungovat:
#!/usr/bin/perl -w my @attrib = (); my $i = 0; $attributy = $ARGV[0]; $attributy =~ s/^\-//; $length = length($attributy); while ($i < $length){ $attrib[$i] = "-" . substr($attributy, $i++, 1); print "attrib $i = $attrib[$i]\n"; }
Odborníky na PERL prosím o shovívavost ...
$aaa="-abc"; while ($aaa) { push (@uuu, chop $aaa); }a v poli
@uuu
mas vsechny znaky z $aaa
vcetne podtrzitka v opacnem poradi.
length(řetězec)
. Získání podřetězce z řetězce dělá funkce substr(řetězec, start, kolik)
. Pomocí regexpu by to šlo také, ale zbytečně složitě a neefektivně.
Nevím, jestli je dobré učit se programovat zrovna na Perlu…Líbí se mi
Funkce vracející délku řetezce je length(řetězec)
.
A já vůl zkoušel lenght. Furt se mi to plete Všem: díky za odpovědi
Zkoušel a Perl už IMHO vůbec nejde dohromadyNevím, jestli je dobré učit se programovat zrovna na Perlu…Líbí se mi… A já zkoušel lenght. Furt se mi to plete
![]()
$_
je implicitní prostor pro vstup, výstup a vyhledávání, $,
je výstupní oddělovač polí, @_
jsou parametry podprogramu, %ENV
jsou proměnné prostředí atd. atp. Aspoň referenční manuál by to chtělo foreach $prom (sort(keys(%{$zdroje{$jmeno}}))) { if ((substr($prom,0,1) eq '') || (substr($prom,0,1) !~ /^\w/i)) { print SPECIALNI "<h3 class='promenna'>$prom</h3>\n"; $text = $zdroje{$jmeno}{$prom}; do { $REcount = ($text =~ s/\?\{([^}:]*)\}/&_nahraditGlobals($1)/ge); $REcount += ($text =~ s/\?\{([^}:]*):([^{}]*(?:(?:\$|\*)\{[^{}]*(?:\*\{[^}]*\}[^{}]*)*[^{}]*\}[^{}]*)*[^{}]*)\}/&_nahraditGlobalsParametr($1,$2,$blok)/ge); } while ($REcount > 0); $text =~ s/(\$\{[^}:]*\})/<span class='vypisPromenne'>$1<\/span>/g; $text =~ s/(\$\{[^}:]*:[^{}]*(?:\*\{[^}]*\}[^}]*)*\})/<span class='vypisPromenne'>$1<\/span>/g; print SPECIALNI $text; } else …A to byla poslední věc, kterou jsem v Perlu napsal
[ivok@zero ~]$ perl -e 'print join " -", split //, "-abc"; print "\n"' - -a -b -c
split
na to, abych dostal celý řetězec, by byla blbost String.split("")
chová úplně stejně, a to bez jakékoliv zmínky v dokumentaci. Asi to bude tím, že programátor v Javě neuvidí žádnou výhodu v tom, že může cyklus přepsat do jednoho řádku programu a nenapadne ho zkoušet, jak se rozdělí řetězec, když se má dělit v místě, kde je nic Pokud se naopak chcete naučit přemýšlet jako hacker (v původním smyslu slova), s minimem nástrojů dosahovat maximálních výsledků a nástroje používat ne zrovna obvyklým způsobem (ale přesto elegantně), je Perl ta pravá volba.That's what I'm talkin' about, yo
['-'+x for x in '-abc'[1:]]
Tiskni
Sdílej: