Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
for $no ( 1 .. (počet znaků v proměnný $_) ) { push @sopts, $_; # ale $_ donutit tisknout jen $no-tej znak }Nebo že by se to dalo udělat pomocí regexpu? To ale nevím, nic mě nenapadlo...
No, není to žádný zázrak, ale mělo by to fungovat:
#!/usr/bin/perl -w my @attrib = (); my $i = 0; $attributy = $ARGV[0]; $attributy =~ s/^\-//; $length = length($attributy); while ($i < $length){ $attrib[$i] = "-" . substr($attributy, $i++, 1); print "attrib $i = $attrib[$i]\n"; }
Odborníky na PERL prosím o shovívavost ...
$aaa="-abc"; while ($aaa) { push (@uuu, chop $aaa); }a v poli
@uuu
mas vsechny znaky z $aaa
vcetne podtrzitka v opacnem poradi.
length(řetězec)
. Získání podřetězce z řetězce dělá funkce substr(řetězec, start, kolik)
. Pomocí regexpu by to šlo také, ale zbytečně složitě a neefektivně.
Nevím, jestli je dobré učit se programovat zrovna na Perlu…Líbí se mi
Funkce vracející délku řetezce je length(řetězec)
.
A já vůl zkoušel lenght. Furt se mi to plete
Všem: díky za odpovědi
Zkoušel a Perl už IMHO vůbec nejde dohromady Nechci nikoho podceňovat, ale myslím, že nejde metodou pokus–omyl přijít na to, žeNevím, jestli je dobré učit se programovat zrovna na Perlu…Líbí se mi … A já zkoušel lenght. Furt se mi to plete
$_
je implicitní prostor pro vstup, výstup a vyhledávání, $,
je výstupní oddělovač polí, @_
jsou parametry podprogramu, %ENV
jsou proměnné prostředí atd. atp. Aspoň referenční manuál by to chtělo Taky můžu doporučit knížku Perl pro zelenáče od Pavla Satrapy (a to nejenom pro zelenáče ).
Mně se Perl taky líbil, ale když jsem se po nějaké době k nějakému skriptu vrátil, zjistil jsem, že Perl je write-only Pak jsem napsal skoroprogram, který obsahoval třeba toto:
foreach $prom (sort(keys(%{$zdroje{$jmeno}}))) { if ((substr($prom,0,1) eq '') || (substr($prom,0,1) !~ /^\w/i)) { print SPECIALNI "<h3 class='promenna'>$prom</h3>\n"; $text = $zdroje{$jmeno}{$prom}; do { $REcount = ($text =~ s/\?\{([^}:]*)\}/&_nahraditGlobals($1)/ge); $REcount += ($text =~ s/\?\{([^}:]*):([^{}]*(?:(?:\$|\*)\{[^{}]*(?:\*\{[^}]*\}[^{}]*)*[^{}]*\}[^{}]*)*[^{}]*)\}/&_nahraditGlobalsParametr($1,$2,$blok)/ge); } while ($REcount > 0); $text =~ s/(\$\{[^}:]*\})/<span class='vypisPromenne'>$1<\/span>/g; $text =~ s/(\$\{[^}:]*:[^{}]*(?:\*\{[^}]*\}[^}]*)*\})/<span class='vypisPromenne'>$1<\/span>/g; print SPECIALNI $text; } else …A to byla poslední věc, kterou jsem v Perlu napsal
[ivok@zero ~]$ perl -e 'print join " -", split //, "-abc"; print "\n"' - -a -b -c
split
na to, abych dostal celý řetězec, by byla blbost
Teď už zbývá jen nějak logicky zdůvodnit, proč v Javě, která IMHO vede naopak k tomu psát čitelné programy (ale někteří se úspěšně brání ) se String.split("")
chová úplně stejně, a to bez jakékoliv zmínky v dokumentaci. Asi to bude tím, že programátor v Javě neuvidí žádnou výhodu v tom, že může cyklus přepsat do jednoho řádku programu a nenapadne ho zkoušet, jak se rozdělí řetězec, když se má dělit v místě, kde je nic
Pro Davida: to, co předvedl ivok, je myslím to správné perlovské řešení (přestože Perl se chlubí tím, že každá věc jde napsat mnoha způsoby). Takže pokud se chcete naučet přemýšlet o tom, jak sestavovat algoritmy, Perlu bych se zatím vyhnul. Pokud se naopak chcete naučit přemýšlet jako hacker (v původním smyslu slova), s minimem nástrojů dosahovat maximálních výsledků a nástroje používat ne zrovna obvyklým způsobem (ale přesto elegantně), je Perl ta pravá volba.
Pokud se naopak chcete naučit přemýšlet jako hacker (v původním smyslu slova), s minimem nástrojů dosahovat maximálních výsledků a nástroje používat ne zrovna obvyklým způsobem (ale přesto elegantně), je Perl ta pravá volba.That's what I'm talkin' about, yo
['-'+x for x in '-abc'[1:]]
Tiskni Sdílej: