Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
snažím se programovat pod Gtk (Glade + Anjuta), chtel bych se zeptat jak dosáhnout standartu, aby mou překompilovaný program chodil ve všech distribucích stejně. Lze toho vůbec dosáhnout?. Když jsem překompiloval program v distribuci Ubuntu 6.06 LTS a posléze ji spustil v Debianu Sarge, vyskočila hláška že chybí knihovny. Znamení to, že pro každou distubuci je dělaný speciální překlad daného softwaru? (asi ano - proto by neměl každý balíček svého správce !)
1. Pomohlo by vytvářet programy v nekteré ze stařších distribucí ?
Program vytvářený v distribuci např. Debian Sarge, nelze stoprocentně provozovat na Suse linux 9.2, protože Suse 9.2 neobsahuje např. standartní ikonu tlačítka gtk-disconnect
(takže ho nelze použít) a jiné v každé distribuci jsou odlišnosti.
2. Existuje nějaké české fórum věnující se programování pod GTK ?, nebo alespoň kontakt na někoho kdo v tomto prostředí programuje a zodpověděl by moje otázky.
Předem díky za odpovědi.
Tiskni
Sdílej: