Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
class MojeKlikadlo:
jmeno = ''
def clicked(coJsemZmacnul):
self.jmeno = coJsemZmacnul
def coByloClicted:
return self.jmeno
No a potom pres nejaky ten par signal<>slot zajistim aby kliknuti zavolalo metodu clicked()
def file_ok_sel(self, w,):
filenazev = self.filevyber.get_filename()
return filenazev
def __init__(self):
class Trida:
def file_ok_sel(self, w):
filenazev = self.filevyber.get_filename()
return filenazev
def otevri_select(self,widget):
self.filevyber = gtk.FileSelection("File selection")
self.filevyber.connect("destroy", self.zavri_to)
self.filevyber.ok_button.connect("clicked", self.file_ok_sel)
self.filevyber.cancel_button.connect("clicked",lambda w: self.filevyber.destroy())
self.filevyber.show()
def __init__(self):
sel_button.connect("clicked", self.otevri_select)
tadyprosimnejakoupromennoupronazev = ?
class Trida:
mujFileNazev = ''
def file_ok_sel(self, w):
filenazev = self.filevyber.get_filename()
self.mujFileNazev = filenazev
//return filenazev
// Tady se asi vraci neco jineho, predpokladam neco jako ze soubor je OK
return True
def otevri_select(self,widget):
self.filevyber = gtk.FileSelection("File selection")
self.filevyber.connect("destroy", self.zavri_to)
self.filevyber.ok_button.connect("clicked", self.file_ok_sel)
self.filevyber.cancel_button.connect("clicked",lambda w: self.filevyber.destroy())
self.filevyber.show()
def __init__(self):
sel_button.connect("clicked", self.otevri_select)
// tadyprosimnejakoupromennoupronazev = ?
if self.mujFileNazev:
zpracuj(self.mujFileNazev)
else:
print "Chybicka, nebyl vybran zadny soubor."
Tak snad to takle bude chodit. Myslim ze bych to prepsal uplne jinak, ale uz je to dlouho co neprogramuju, takze se do toho radeji nepustim. Podle me se file chooser pouizva tak, ze vraci sam o sobe nazev souboru a nebo false a neni potreba tam davat dalsi obsluhy na jeho tlacitka. Neco jako self.mujFileNazev = self.filevyber.exec().
Tiskni
Sdílej: