Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
mám-li text: fasdfa asdfasdf asfasd f asdfa asdfasdfadsdfa asdfasdf asdf asf zacatek asdfasfas dfasd fasd fasf asdf as a sdfasdfas fasdf asdfas fas asdf asdfas fasdf asf as dfasfasdf asdfas konec as dfasdfas f asdfas fasf a chci vytisknout pouze část od zacatek po konec, tj. zacatek asdfasfas dfasd fasd fasf asdf as a sdfasdfas fasdf asdfas fas asdf asdfas fasdf asf as dfasfasdf asdfas konec jak na to nejlépe pomocí awk?
#! /bin/sh section_begin=`grep -n zacatek "${0}" | head -n 1 | cut -f 1 -d : | tr -d ' '` section_end=`grep -n konec "${0}" | tail -1 | cut -f 1 -d : | tr -d ' '` tail +${settings_section_begin} subor.txt | head -n `expr ${section_end} - ${section_begin}`Upravoval som to z ineho skriptu, neskusal som to, ale vela chyb tam asi nebude.
Bezva, takže než, aby se použil jeden awk, sed, nebo perl což jsou POSIX standardy a ten soubor se načetl jen jednou, tak se načte třikrát, spustí se 13 subprocesů, použije 6 různých utilit (externích programů), otevře 9 rour...Ale ano, presne tak sa to urobi, ak je to potrebne. Sh skript nam bude fungovat aj na FreeBSD, kde nemame perl, aj na osekanych produkcnych Solarisoch, lebo aj tam to potrebujeme. Niekedy je treba si radsej ohackovat kompatibilitu tailu a grepu, pretoze nie vsetky skripty piseme pre svoj desktop, niektore piseme aj pre zakaznika, ktory ma paranoidnych administratorov, vedia oni?
sed
? Já tě snad nutím použít perl
? Takže ty máš nějakého zákazníka, který má paranoidního admina, který zakázal sed
a nezakázal grep
, cut
, head
, tail
, expr
a tr
? Toho mi ukaž. Takže ze mě nedělají blbce, vědí oni? Oni totiž neumí používat sed
a maskují to za ultra hyper velkého machírka. Krom toho původní dotaz se týkal awk
, takže se určitě ptá někdo, kdo nemá awk
, vědí oni?
sed -n '/^zacatek/,/^konec/p'nebo
perl -ne '/^zacatek/../^konec/ and print'a jak v awk?
awk '/^zacatek/,/^konec/ {print}'
awk
nepožívám, tohle jsem vyčetl za cca 1 min v jeho manuálu.
Myslím od /^zacatek/ . . . . /^konec/ =prvni /^konec/ =druhý . . . /^konec/ =n-tý /^konec/ /^konec/ =poslední
/^zacatek/
po poslední /^konec/
v sed
u například ne příliš hezké:sed -n '/^zacatek/,${H;/^konec/{s/.*//;x;s/^\n//;p;d}}'V
awk
a perl
u by to samozřejmě mělo jít mnohem jednodušeji. Po n
-tý výskyt v sedu už by byla nějaká nehezká prasárna, ale awk
a perl
u no problem, přece jen mají k dipozici proměnné.
;d
je zbytečné.
Tiskni
Sdílej: