Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#!/usr/bin/env python import sys, os, threading, tty, fcntl, struct, time class CD_thread(threading.Thread): def __init__(self): threading.Thread.__init__(self) self.fd = fd def run(self): while True: fcntl.ioctl(fd, tty.TIOCMIWAIT, tty.TIOCM_CD) lock.acquire() print "DCD changed" lock.release() fd = os.open('/dev/ttyS0', os.O_RDWR | os.O_SYNC) lock = threading.Lock() cd_thread = CD_thread() cd_thread.start() try: while True: lock.acquire() print "heartbeat" os.write(fd, "\xff"*100) lock.release() time.sleep(3) except: cd_thread._Thread__stop()Hlavní vlákno každé tři sekundy něco pošle na sériový port, přičemž jiné vlákno hlídá změnu stavové linky DCD. Zámek hlídá, aby si vlákna moc nelezla do zelí (ale to se stejně trochu děje). Zdá se, že to funguje, ze sériového portu skutečně něco leze a na DCD to reaguje, ale fakt nevím, jestli nemůže nastat nějaká problémová situace.
man 2 signal man 2 alarmJe to jednoduché a mělo by to fungovat bez problémů. Spočívá to v tom, že si nastavíš, za jak dlouho ti má jádro poslat signál SIGALRM. A jakýkoliv příchozí signál by měl přerušit ten syscall, který se během něho prováděl. Takže do obsluhy signálu bych dal jen nastavení nějakého flagu a pořešil to v hlavní smyčce (nebudeš mít problémy se synchronizací).
void sig_alrm(int signo)
{
printf ("posilam heartbeat\n") ;
alarm(3); //znovu za 3 sec
}
int main()
{
int fd,er, rts = TIOCM_RTS, dtr = TIOCM_DTR, talk;
if ((fd=open("/dev/ttyS0", O_RDWR | O_NOCTTY | O_NONBLOCK)) < 0)
{
perror("open_port: Unable to open /dev/ttyS0 - ");
return 1;
}
//nastav bity potrebuju volty na diodu
ioctl(fd, TIOCMBIS, &rts);
ioctl(fd, TIOCMBIC, &dtr);
if (signal(SIGALRM, sig_alrm) == SIG_ERR)
perror("signal(SIGALRM) error");
while(1){
alarm(3);
er = ioctl(fd, TIOCMIWAIT, TIOCM_CAR);
if (er < 0)
{
if (er != EINTR /*ERESTARTSYS*/)
perror("wait_DCD");
}
else {
alarm(0);
if (ioctl(fd, TIOCMGET, &talk) < 0)
perror("get_DCD");
if (talk & TIOCM_CAR)
printf ("1\n");
else
printf ("0\n");
}
}
close (fd);
}
static int s, alarm_flag = 0 ;
static struct sockaddr_in server_address;
void send_data (int data)
{
if (sendto(s, &data, 1, 0, (struct sockaddr*)&server_address, sizeof(server_address))==-1)
{perror("Error sending datagram: "); close(s); exit(-1); }
}
void sig_alrm(int signo)
{
alarm_flag++;
}
int main()
{
int fd, rts = TIOCM_RTS, dtr = TIOCM_DTR, talk, mask = TIOCM_CAR, result, DCD,er;
s = socket(PF_INET, SOCK_DGRAM, 0);
if (s == -1) {
perror("Server: Error Opening socket \n");
exit (-1);
}
// pripravime adresu serveru
server_address.sin_family=AF_INET;
server_address.sin_port=htons(32000);
server_address.sin_addr.s_addr=inet_addr("127.0.0.1");
printf("Sending datagram to server\n");
// posleme datagram na pripravenou adresu serveru
//open the device
if ((fd=open("/dev/ttyS0", O_RDWR | O_NOCTTY | O_NONBLOCK)) < 0)
{
perror("open_port: Unable to open /dev/ttyS0 - ");
return 1;
}
//nastav bity potrebuju volty na diodu
ioctl(fd, TIOCMBIS, &rts);
ioctl(fd, TIOCMBIC, &dtr);
siginterrupt (SIGALRM,1);
if (signal(SIGALRM, sig_alrm) == SIG_ERR)
perror("signal(SIGALRM) error");
while(1){
alarm(3);
if ( ioctl(fd, TIOCMIWAIT, TIOCM_CAR)< 0) if (errno != EINTR /*ERESTARTSYS*/) perror("wait_DCD");
if (alarm_flag) {
printf ("posilam heartbeat\n") ;
send_data (1);
alarm_flag = 0;
}
else {
alarm(0);
if (ioctl(fd, TIOCMGET, &talk) < 0)
perror("get_DCD");
if (talk & TIOCM_CAR)
{printf ("1\n");send_data (10);}
else
{printf ("0\n");send_data (0);}
}
}
close(fd);
close(s);
}
SA_RESTART
, viz sigaction(2)
.
Tiskni
Sdílej: