Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
import modul def fce(): print "ok"
fce() // neprovede seJe tedy možné přistupovat z modulů k hlavnímu souboru?
Je tedy možné přistupovat z modulů k hlavnímu souboru?IMHO asi ne. Ono moduly by měli obsahovat určité fumkce, které plánuješ používat ve více souborech a prpto jsou umístěny jako modul. Takže by čistě teoreticky moduly něměli přistupovat k hlavnímu souboru, ale hlavní soubor by měl vše propojovat. Takže hlavní soubor bude využívat funkce z různých modulů a ne naopak. Takže pokud modul obsahuje funkci, která by měla chtít přistupovat do hlavního souboru, tak je to špatně navržený, a ta funkce by měla být přímo v tom hlavním souboru.
Takže když mám v hlavním souboru napsané GUI a v modulu mám fci, která něco časově náročného provádí a chci průběh té fce zobrazovat v GUI pomocí progressbaru tak musím tu funkci vložit do hlavního souboru? Kdyby aspoň funkce uměly vracet hodnoty nějak průběžne, tak bych vědělZrovny v pythonu umí (yield). Každopádně, toto se vždy (nezávisle na jazyce) řeší pomocí callbacku. Obecně platí: pokud potřebuješ takovéto zpřeházení závislostí, tak to máš špatně navržené.
import modul_2
.import modul_1
.import modul2 def fcemodulu1: print "Ja sem modul 1!" # tady a takhle se zavola funkce z modulu 2 modul2.fcemodulu2()modul2:
import modul1 def fcemodulu2: print "Ja sem modul 2!" # tady a takhle se zavola funkce z modulu 1 modul1.fcemodulu1()Zrovna tak jde z "podřízených" modulů volat funkce z "hlavního" modulu. Pokud se hlavní modul jmenuje
hlavnimodul
a v něm bude nějaká funkce, tak můžu v "podřízeném" modulu provést:
import hlavnimodul hlavnimodul.fce()
#!/usr/bin/env python def funkce(x): return x + 1 import modul modul.callfunc(funkce, 5)Modul:
#!/usr/bin/env python def callfunc(func, x): print func(x)Jestliže děláš nějaké numerické výpočty, tak se koukni na moduly scipy a numpy. Tam jsou callbacky celkem běžnou záležitostí.
Tiskni
Sdílej: