Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
import modul def fce(): print "ok"
fce() // neprovede seJe tedy možné přistupovat z modulů k hlavnímu souboru?
Je tedy možné přistupovat z modulů k hlavnímu souboru?IMHO asi ne. Ono moduly by měli obsahovat určité fumkce, které plánuješ používat ve více souborech a prpto jsou umístěny jako modul. Takže by čistě teoreticky moduly něměli přistupovat k hlavnímu souboru, ale hlavní soubor by měl vše propojovat. Takže hlavní soubor bude využívat funkce z různých modulů a ne naopak. Takže pokud modul obsahuje funkci, která by měla chtít přistupovat do hlavního souboru, tak je to špatně navržený, a ta funkce by měla být přímo v tom hlavním souboru.
Takže když mám v hlavním souboru napsané GUI a v modulu mám fci, která něco časově náročného provádí a chci průběh té fce zobrazovat v GUI pomocí progressbaru tak musím tu funkci vložit do hlavního souboru? Kdyby aspoň funkce uměly vracet hodnoty nějak průběžne, tak bych vědělZrovny v pythonu umí (yield). Každopádně, toto se vždy (nezávisle na jazyce) řeší pomocí callbacku. Obecně platí: pokud potřebuješ takovéto zpřeházení závislostí, tak to máš špatně navržené.
import modul_2
.import modul_1
.import modul2 def fcemodulu1: print "Ja sem modul 1!" # tady a takhle se zavola funkce z modulu 2 modul2.fcemodulu2()modul2:
import modul1 def fcemodulu2: print "Ja sem modul 2!" # tady a takhle se zavola funkce z modulu 1 modul1.fcemodulu1()Zrovna tak jde z "podřízených" modulů volat funkce z "hlavního" modulu. Pokud se hlavní modul jmenuje
hlavnimodul
a v něm bude nějaká funkce, tak můžu v "podřízeném" modulu provést:
import hlavnimodul hlavnimodul.fce()
#!/usr/bin/env python def funkce(x): return x + 1 import modul modul.callfunc(funkce, 5)Modul:
#!/usr/bin/env python def callfunc(func, x): print func(x)Jestliže děláš nějaké numerické výpočty, tak se koukni na moduly scipy a numpy. Tam jsou callbacky celkem běžnou záležitostí.
Tiskni
Sdílej: