Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Highlights of Tcl 8.5 Speed: 8.5 now runs 10% faster than 8.4 with bytecode improvements, object caching and reduced memory usage. Bignums: Tcl now supports arbitrary-precision integers, which improves math operations on large integers. Safer interps: Tcl's powerful safe interpreter mechanism now has improved control of time and command limits in slave interpreters. clock command: More robust implementation of command for specifying time, with significant l10n and i18n improvements. dict command: New data structure that allows access to data by value rather than a variable name, which is substantially faster. Additional improvements: Faster list search, new and improved mathematics procedures, anonymous procedures, new ways to package Tcl extensions, Tcl-level custom channel types, file and line location information for each command, and more. Highlights of Tk 8.5 New modern theming engine: New and complementary widgets that make use of platform-specific theming on Mac OS X and Windows to better fit in with those environments, and feature an improved look and feel under X11. New widgets: Part of the themed widget set, Tk now has core notebook, combobox, treeview and progressbar widgets. text widget: Smooth scrolling, widget peering, and improved procedures for counting and replacing text. Font rendering: Now uses anti-aliased text under X11, and a more modern text engine (ATSUI) on Mac OS X. Additional improvements: Window transparency, new fullscreen option for windows, enhancements to specific widgets and window layout, and more. There is of course much, much more. See 8.5 Changes on the wiki for a complete list of new features.No myslím že Tk neí zas tak nepoužitelné...
Tiskni
Sdílej: