Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
predpokladem je ovsem vedet neco malo o zpracovani signalu (co udelat s temi cisly, co vypadnou z AD prevodniku aby to chodilo podle mych predstav...)
nejlepsi by asi bylo upresnit zadani problemu (kdyz je signal vetsi nez ... mV/dB/cislo a spada do pasma od do Hz udelej ...) na pozadovane presnosti, rychlosti odezvy, pripadne moznaosti vyskytu falesnych signalu pri prudkych zmenach vstupu
od tehle pozadavku by se odvijelo dalsi reseni. jestli je nutne FFT, nebo postaci digitalni filtry. jinak pro pocatecni nastudovani by melo stacit vedet, jak se spocita efektivni/stredni/spickova hodnota - pro detekci urovne v celem pasmu. aby se dalo poznat, ze tam prisel nejaky silny/slaby signal.
no a pak treba co dela FFT (podle mne neni potreba zkoumat implementacni detaily). jak souvisi casova oblast a spektrum, pripadne ze existuje aliasing
typ pro nastudovani... nejake priklady programku jsou treba na http://www.dsptutor.freeuk.com/ ; jinak treba google nahlasi treba
Výsledky 1 - 10 z asi 1 740 000 na dotaz digital signal processing tutorial. (0,12 sekund), takze studijniho materialu je dost
arecord -f S16_LE -c1 -r44100 > nahravkaa pak si zobrazit spektrum z prvních necelých dvou sekund záznamu takhle:
#!/usr/bin/python from scipy import * import pylab, time, os fr = file('nahravka') signal = fromfile(fr, int16, 65536) frequency = 44100 Nf = len(signal)//2 + 1 freqaxis = arange(Nf)/2.0/(Nf - 1)*frequency spectrum = abs(fft(signal)[:Nf])**2 pylab.semilogx(freqaxis, spectrum) pylab.show()Ale nic bych se nedivil, kdybych tam měl nějakou off-by-one chybu.
Tiskni
Sdílej: