Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
eclipse
bych dal minimálně 1 GB, osobně jsem nedávno rozšířil paměť i v notebooku na 2 GB, takže pokud jde o stanici, s rozšířením paměti bych neváhal.
a co zkusit Netbeans? už jenom kvůli tomu, že mají spoustu zajímavých článků, které se věnují optimalizaci paměťové náročnosti:
jinak Eclipse používám s ramkou 700 MB a nemám absolutně žádný problém. nejenom to, běží mi tam zároveň OC4J a Oracle XE. takže ty vtipné rady o malé ramce hoďte za hlavu. je to nesmysl, který plácají lidé, co neví, jak optimalizovat nenažranou Sunovskou Javu...
-vmargs
-Xms128m
-Xmx256m
-XX:PermSize=128m
-XX:MaxPermSize=256m
SWT
a platformy eclipse
. V době, kdy SWT začínalo, to byl možná dobrý nápad a možná bylo opravdu rychlejší než Swing, ale dneska má podle mne přesně ty neduhy, které se tenkrát vytýkaly Swingu. Dělá si to vše po svém, uvnitř je to jak aplikace v C++, akorát zapsaná v Javě, takže to těžko může využívat výhod Javy a JVM eclipse.ini
(s 1 GB RAM):
-vmargs -Xms128M -Xmx768M -XX:PermSize=64M -XX:MaxPermSize=256MOC4J mi běží v rámci stejné JVM, když vedle toho pustím ještě FF a MSIE (jde o Windows), ještě to docela jde (i když eclipse má občas problémy i tak), ale spustit k tomu ještě MSDN nebo VMware, začne práce s PC připomínat Pentium I blahé paměti.
-showsplash org.eclipse.platform -vmargs -Xms40m -Xmx256m
Tiskni
Sdílej: