Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Zdravim,
snazim se uz asi tyden vyresit problem s nastavenim pruhlednosti hlavniho okna aplikace psane v Qt4 (pomoci funkce setWindowOpacity(xx)...). Pro me testovaci ucely se snazim vytvorit efekt fadein/fadeout, kdy se pruhlednost okna meni z plne pruhlednosti do nepruhledosti a zpet...
Ve windows vse funguje, ale linux nejsem schopny donutit, aby vykreslil moje okno castecne pruhledne.
Podle oficialni dokumentace musi byt pro X11 splneno nekolik podminek:
Note that under X11 you need to have a composite manager running, and the X11 specific _NET_WM_WINDOW_OPACITY atom needs to be supported by the window manager you are using.Composite manager (kompmgr) mi bezi podle nastaveni (napr. neaktivni okna jsou castecne pruhledna), ale muj fade in/out efekt stale nejede.
Nevite nekdo, jak zjistit, zda muj window manager podporuje _NET_WM_WINDOW_OPACITY?
Funguje to vubec nekomu?
Na google jsem nasel spoustu diskuzi se stejnym problemem, ale nikde nebylo reseni, jen uvedena citace z dokumentace
Jen pro uplnost, pouzivam Gentoo s KDE 3.5.7 (tedy KWin manazer), xorg-x11 verze 7.2, nvidia ovladac, ...
Podarilo se uz nekomu zprovoznit castecnou pruhlednost hlavniho okna pomoci setWindowOpacity(...)?
Napiste, prosim, sve zkusenosti pripadne proc to stale nefunguje...
To je mi jasne, stejne tak to umi KWin se spustenym kompozitnim manazerem, coz me nezajima...
Ja potrebuji pruhlednost ovladat programove. Qt4 na to uz maji primo funkci, ktera na widlich funguje, ale na linuxu je treba nejake dodatecne nastaveni. Jenze nejsem schopny zjistit, co presne jeste nastavit, protoze to, co udava Trolltech mi nepomohlo.
Aha, tak to vyzkousim nejakeho jineho, ale compiz ee...
Potrebuji nejakou lehkou nahradu za kwin. Na KDE4 se jeste nechystam prejit a compiz ani beryl nejsou na muj HW dostatecne "lehke". Compiz jsem pouzival par dni a ano, je to pekne, ale jakykoliv efekt hodne ubral na citelnosti textu (musel jsem pockat nez efekt dobehne, abych mohl zacit cist) a hlavne to hodne zatezovalo komp a zpomalovalo jeho reakce... Dam si rict az na novem zeleze - za par let
Jinak diky za radu.
Tiskni
Sdílej: