Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
Lze mit na webove strance link na pythonovy soubor, ktery by se spoustel jako program na strane uzivatele s jakoukoli os platformou.V podstatě ne. Uživatelé by museli mít instalovaný interpret Pythonu, a ten by ještě k tomu musel být v prohlížeči asociovaný s pythoními zdrojáky. Tohle navíc není příliš otázka týkající se Linuxu, takže je docela pravděpodobný, že tuhle diskusi záhy někdo zamkne :)
Lze mit na webove strance link na pythonovy soubor, ktery by se spoustel jako program na strane uzivatele s jakoukoli os platformou.Pokud bude mít uživatel nainstalován interpret Pythonu, pak by to šlo. Ale je to pak ten princip, že si uživatel stáhne nějaký program a ten spustí. V Pythonu můžete programovat stejně jako s PHP – Python se spustí na serveru, vygeneruje HTML a to je vráceno uživateli jako webová stránka. Pokud chcete vytvářet složitější aplikace (bohatší UI), které se budou spouštět přímo ve webovém prohlížeči, máte dvě možnosti – Flash, nebo Java applet.
No jo, ale pokud to nebude zrovna aplikace "Hello, world", tak taky bude možná muset mít pokud možno stejný OS, stejnou verzi Pythonu, nainstalované stejné verze knihoven, apod. (o případných externích datových souborech typu konfigurace nemluvě). Tedy pokud v Pythonu není něco jako "tar2rubyscript" či "rubyscript2exe", jako má Ruby (Python moc neznám). Navíc se jedná v těchto případech v podstatě o normální download, nejde o spuštění v prohlížeči.Stejnou verzi OS a Pythonu snad ne, to by byl hodně ošklivě napsaný program. Se zbytkem souhlasím, předpokládal jsem, že větší aplikace by se šířila jako (jeden) instalační soubor.
Jinak kromě Flashe a Java appletu lze napsat client-side aplikaci i v JavaScriptu (příp. JScriptu, ECMAscriptu, či jak se to kde a kdy jmenuje) - začíná to být docela populární i použitelné (viz Web 2.0, AJAX).Napsal jsem schválně „bohatší UI“ – populární to sice zaíná být, ale použitelné podle mne ne.
Zajímavou alternativou je např. i OpenLaszlo nebo Adobe Flex - tyto přístupy IMHO docela zajímavě kombinují serverovou a klienskou část aplikace.Nebo Java Web Start, MS Silverlight. Jestli boom AJAXu znamenal, že se konečně rozhýbe oblast „web start“ aplikací, bude to aspoň k něčemu užitečné Že nemám „tlusté aplikace“ napsané v AJAXu rád, to jste asi pochopil, tak nemusím ani ke komentáři psát žádnou právní doložku
Lze mit na webove strance link na pythonovy soubor, ktery by se spoustel jako program na strane uzivatele s jakoukoli os platformou.Přesně tohle jde v Javě. Technologie se jmenuje Java Web Start a je jedním z důvodů, proč je Java tak super Navíc v ní jde naklikat GUI (v Netbeans) a člověk se tak může zabývat důležitými věcmi a neztrácet čas tím, jak vykreslit zarovnávat tlačítek na formuláři.
Presne tohle jde v jakymkoliv jazyce. Technologie jen musi mit nejaky dostatecne sexi jmeno aby fanousci mohli vsude tvrdit ze je to super.
Pak je tu samozrejme ten drobnej hacek jak dokopat ostatni lidi aby si zrovna ten jeden zarucene pro zivot nezbytnej plugin nainstalovali. Ale to jen kdyz te nahodou zajimaji i jiny lidi nez skalni fandove kteri uz vedi ze je to super.
Ve skutecnym zivote je potreba se zamyslet pro jakou koho je to urceny. Cisty html pujde kdekoliv. Javaskriptem odriznes hloupejsi mobily, pdacka, etc. Flashem uriznes prakticky vsechno krome tech par platforem na ktery je. Javou to jeste omezis jeste vic (zapalene fandy nepocitaje). et cetera et cetera az nekam k nepodepsanym activex a podobnym hovadinam. Jde jen o to kde udelas rez.
Presne tohle jde v jakymkoliv jazyce...Když si to naprogramuješ, tak samozřejmě. JWS je geniální řešení distribuce a aktualizace programů - uživatel nic neřeší a správce jen vystaví na server nové JARy (a změněné .jnlp). Pokud jsi někdy ve větší organizaci řešil problém "je tam a tam nahraná správná verze EXáče?" tak mi dáš za pravdu. Pokud přijdeš se stejným konceptem v céčku nebo v jiném jazyce, tak bezva, klidně to budu používat. Ale zatím jsem nikde jinde nenarazil na něco tak použitelného jako je JWS
ďalej, rovnaká aplikácia, rôzna konfigurácia podľa oddelení
jo, jedna z možností, a môže byť hodne otravná
Možno to vaše JWS na niečo je, ale jeho použiteľnosť je obmedzená lenivosťou a tuposťou kváziprogramátorovZatímco jiné metody instalace vás před takovými programátory ochrání, že.
ďalej, rovnaká aplikácia, rôzna konfigurácia podľa oddeleníPokud je konfigurace závislá na počítači, je uložená na počítači. Pokud je závislá na přihlášeném uživateli, je uložená na serveru a použije se po přihlášení uživatele. Nebo vy snad máte problém s tím, že všechny instalační balíčky Debianu, fedory, openSUSE a dalších se šíří z jediného centrálního úložiště, a tudíž všichni uživatelé takových balíčků musí mít stejnou konfiguraci?
wget program && configure && make && run
(pokud to tak někdo nedělá -- jakože taky nedělá -- tak si proto, že ten jws koncept mu až tak geniální nepřipadá...). Osobně se ani nedivím, že defaultně není jnlp přiřazena aplikace javaws. Prostě na to všichni dlabou (byť tu o tom někdo subjektivně tvrdí že to je naprosto nejgeniálnější).
Něco mi uniklo, nebo v čem přesně spočívá ta genialita (peace, noflame:)?
V praxi to dopadne tak, že si ten jnlp lidi stejně stáhnou, a když jim přestane fungovat, tak zavolají na IT podporu co s tím je, že to "najednou přestalo jít", tam se dozvědí, že je nová verze, takže si stáhnou novej jnlp a voila, už to funguje.A proč by to dělali? S webovými stránkami také pracují tak, že si nejprve stránku uloží na disk a používají ji lokálně? Navíc součástí JNLP souboru je odkaz na jeho originální umístění, takže není technický problém vždy při startu ten soubor stáhnout znova (nevím, zda to nějaká implementace JWS skutečně takhle dělá, nikdy jsem to nepotřeboval zkoumat).
Něco mi uniklo, nebo v čem přesně spočívá ta genialita (peace, noflame:)?Na JWS není nic geniálního, jenom je to už hotové a funkční. Nikdo se nemusí patlat s nějakým „pár řádkovým“ skriptem, který zjistí, zda je k dispozici novější verze, pokud ano, začne ji (volitelně na pozadí) stahovat, mezitím zobrazuje splashscreen s postupem stahování, případně ověří elektronický podpis aplikace… Ostatně pro Windows existuje spousta služeb, které řeší podobnou věc – správu a automatickou instalaci a aktualizaci software. Linuxové distribuce něco podobného řeší už dávno balíčkovacími systémy. Ale Java nemůže spoléhat na řešení, které je závislé na konkrétním OS nebo konkrétní distribuci. Navíc přidává ten prvek, že se software může „instalovat“ a aktualizovat bez zásahu uživatele – ten prostě jen spustí program. To samozřejmě nemá význam pro software jako jsou různé systémové utility, kancelářský software atd. – u toho by uživatelé asi pěkně nadávali, kdyby se jim sám aktualizoval. Ale nějaký podnikový informační systém je něco jiného, a tam je princip JWS šikovný. Stejně tak se to hodí pro „jednorázové“ použití software – program prostě spustím, a nemusím se starat o nějakou instalaci nebo odinstalaci. To se hodí pro software, který člověk používá jenom občas, nebo jednorázově. Pokud si jako programátor budu chtít vyrobit PFko, nepotřebuju instalovat grafický editor ze šesti DVD, za 10 minut v něm něco naklikat a pak ho zase odinstalovat. Chci nějaký program prostě jenom použít.
To myslíte jako že jnlp má v sobě zapsaté "závislosti", takže jsou bezprostředně po spuštění postupné stahovány knihovny (uživatel se smutně dívá na splash screen (!!!!!! omg) a vzpomíná na Windows a jejich způsob instalace sw), na rozdíl od toho c++, kde by ty knihovny musely být součástí balíku, tedy stahnout ještě před spuštěním, a nikoho by splashscreenem neotravovaly?Mně skoro připadne, že se snažíš nerozumět záměrně. Zkoušel sis alespoň přečíst heslo Java Web Start na Wikipedii? Splashscreen otravuje pouze v případě, že se ta aplikace spouští poprvé nebo aktualizuje, při dalších spuštěních už program běží z keše.
Takže opravdu jde jen o to, že zatímco kdybych chtěl tímto způsobem provozovat program v C++, tak si musím napsat (krátký) skript, který mi v případě dostupnosti nové verze tuto stáhne a před rozbalením a spuštěním ověří pravost balíčku, (…)Použít existující technologii je zjevně jednodušší než si cokoliv smolit na koleně, a na tohle by navíc pár řádek nějakého skriptu rozhodně nestačilo. Jsme tu krutě offtopic a informační hodnota diskuse rychle klesá, pokusme se to prosím utnout včas.
Já nevím proč to dělají :) Asi to nejsou dostatečně ortodoxní javisté.Máte takovou zkušenost? Pak je asi špatně navržená stránka, která na jnlp soubor odkazuje. Protože nevidím jediný důvod, proč by se běžný uživatel místo jednoduchého otevření odkazu pokoušel cíl odkazu někam ukládat.
Přece si nemyslíte, že abych mohl nějaký soft, která je dodáván ve formě spustitelné out-of-the-box spusit, že ho musím instalovat v systému, že ne?Takže další rozšíření jednoduchého skriptu, už nestahuje jenom aplikaci, ale i potřebné knihovny, vše rozbalí a zařadí do správné struktury. Volitelně přidá odkazy na plochu či do nabídky programů. To vše multiplatformě. A k tomu vašemu krátkému skriptu přidejte ještě integraci do webových prohlížečů, aby program šel spustit kliknutím na odkaz na webové stránce.
Já rozumím že jws je užitečné jak říkáte třeba pro ten IS, kdy pro přístup do něj musí být klient vždy aktuální, ale je asi zřejmé, že tu samou funkcionalitu lze napsat na pár řádků jako wrapper, který v případě neaktuálnosti aplikaci aktualizuje. Digitální podpis je fajn, i když podepsat/ověřit tgz lze také pomocí standardních nástrojů, takže to asi také není nějaká podstatná výhoda.To vysvětlete všem těm autorům softwarů na správu softwaru, vysvětlete to třeba vývojářům Firefoxu, proč místo svého nástroje pro aktualizaci nepoužívají
jednoduchý skript
.
Takže opravdu jde jen o to, že zatímco kdybych chtěl tímto způsobem provozovat program v C++, tak si musím napsat (krátký) skript, který mi v případě dostupnosti nové verze tuto stáhne a před rozbalením a spuštěním ověří pravost balíčku, tak v JWS to už je vyřešené a tak říkajc se to takto dělá z principu, ano?Stejně jako se nemusíte používat s nějakou knihovnou na podporu formátu zip, ale můžete si na to napsat vlastní funkce, a vlastně nemusíte používat vůbec žádné knihovny a všechno si snadno napsat sám. Samozřejmě, že si to vše můžete naprogramovat znova. Ale k čemu? A pokud se vám nezdá ten princip samotný – on to nemusí být nijak velký technický pokrok. Důležitá je i psychologie. Kliknout na odkaz a tím spustit program je jednoduchá. Shánět program, instalovat ho, starat se o aktualizace – to je složité. I když to ve výsledku může znamenat stejný technický proces. Použitelnost nebo uživatelská přívětivost jsou taky důležitá hlediska, a čím dál tím důležitější. Nám technikům to může připadat špatné, protože to někdy znamená třeba nadřazení pěkných efektů nad technickou kvalitu. Ale programy se dělají proto, aby je používali lidi, takže kašlat na to, jak se budou lidem používat, asi taky není moc dobré.
Chybí už jen ta multiplatformovost, ve Windows by to asi chtělo souběžně udržovat nějaký podobně složitý.bat.Zapomínáte na to, že váš skript používá další utility – wget, unzip, kontrolu elektronického podpisu. Krásný příkladem toho, že tyhle utility nemusí být všude, je běžný počítač s Windows.
Mně opravdu jnlp NEfungovalo v prohlížeči out-of-the-box, takže startovací pozice je tu stejná.Buď používáte nějakou divnou distribuci Javy, nebo jste při instalaci nezvolil instalaci HWS (resp. možná ji spíš zakázal, mám pocit, že instalace JWS je default).
Tím samozřejmě naprosto netvrdím, že ten koncept je špatný nebo zbytečný, jen dementuji fakt, že by bylo složité či "sebemrskačské" něco podobného udělat pro distribuci programu v jiném jazyce, případně bylo potřeba používat JWS jen kvůli tomuto konceptu.Stále ještě je zde jedna vlastnost navíc – tím, že kód běží v JVM (managed kód), je možné řídit, co ten který program může dělat – např. pokud program chce přistupovat na lokální disk, musí toto deklarovat a uživatel mu to může zakázat. Pokud budete o nějakém Cčkovém kódu zkompilovaném nativně pro nějaký procesor, můžete tvrdit, že aplikace na disk nepřistupuje, ale uživatel vám to může věřit a nemusí (a vy to zase můžete tvrdit jenom do té míry, do jaké jste ochotn věřit nebo schopen zkontrolovat kód všech knihoven, které používáte). V případě JWS stačí věřit Sunu, že je JVM naprogramováno správně. V tomhle směru je ale na JWS co dál rozvíjet – aby např. mohl správce systému nadefinovat systémovou politiku, kterou uživatel nebude moci přebít (např. na disk smí přistupovat jen aplikace jménem XYZ podepsaná certifikátem ABC). Něco už je možné definovat, ale mám pocit, že uživatel to může vždy přebít.
Ani proti JWS nic nemám, nevadí mi, ale měl bych kdyby se to začlo nějak masivně rozmáhat, což nejspíš nezačne, bude to hlavně u těch programů, které "musí" být multiplatformní. Ty ostatní nebudou tahat své vlastní kolo s sebou, ale mohou využít existující nativní prostředky systému.O rozmáhání mimo platformu Java mne ani nenapadlo řemýšlet. Ono je JWS k Javě vázáno jak plusy, tak mínusy. JWS muselo vzniknout, aby bylo vůbec možné nějak multiplatformě jednotně šířit a instalovat Java programy. Na druhou stranu, téhle nutnosti se pěkně využilo a JWS tak přináší pro Java aplikace funkcionalitu navíc, která by bez JWS nebyla. Pro něco na způsob JWS ale není podmínka multiplatformnost, ale managed kód. Protože ten umožňuje, aby aplikace byly spouštěné jedním kliknutím přímo z prohlížeče – protože je možné zaručit, že ten kód nebude dělat bez uživatelova souhlasu nic škodlivého.
Ještě mne napadá (no flame) -- FF já aktualizuji samozřejmě prostředky systému, ne nějakým jeho osobitým, se systémem neintegrovaným způsobem. (Pro běžného uživatele třeba užitečným, hlavně na Windows). Bylo by dobré, kdyby to stejně šlo i u JWS, protože -- je dobré mít na výběr, že (s tím jistě každý souhlasí). Není dobré aby autor aplikace někomu vnucoval jen ten "jeden správný koncept" jakože "všechno udělám já JWS, zaktualizuji se když mě spustíš, nainstaluji se atd.". Pokud tohle jde i u JWS (nevím, tolik do toho nevidím) tak s tím nemám problém, JWS je prostě fajn alternativa.To je věc, která mne v Linuxu na FF a eclipse štve – že se spolu neustále perou aplikační a distribuční způsob aktualizace aplikace a pluginů. Ne že by to nešlo vyřešit, ale zpravidla jedině tak, že jeden ze způsobů aktualizace „zabijete“. U JWS nemůže způsob aktualizací přímo řídit uživatel, v JNLP souboru stanoví autor, zda se aktualizace budou instalovat automaticky, nebo po odsouhlasení uživatelem – a pokud uživatel aktualizaci odmítne, zda se spustí stará verze, nebo nic. uživatel to může obejít vytvořením vlastního JNLP, ale to je poněkud nesystémové.
Tiskni Sdílej: