Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Chci napsat GUI aplikaci a hledám GUI knihovnu, která bude splňovat aspoň většinu z těchto podmínek:
* multiplatformní - maximální stabilita aspoň na Linuxu, MacOS X, Windows
* liberální licence (něco jako LGPL, BSD) na všech třech platformách
* open source
* oddělitelná od aplikační logiky a pokud možno i jazykově agnostická (XML nebo skriptovací / domain-specific jazyk)
* možnost zásadně ovlivnit vzhled widgetů
Vychází mi z toho nejlíp Swing, ale tahle knihovna mi není zrovna nejsympatičtější.
- Nezralé nástroje pro návrh rozhraní, ve wxSmith se nedá pracovat a wxFormBuilder generuje třídy, které musíte zdědit a implementovat události tam (opravdu nechápu tento systém, code bloat) - API mi návrhem připomíná Win32. Všude ID, mapy událostí, pro každý typ události jiný postup mapování na funkce, atd... - Zmatek v hlavičkových souborech + zkrácené jména hlavičkových souborů (evnt, ...) - Datové Kontejnery (si připadám jako bych programoval v C a ne v C++) - Absence alespoň základní tvorby grafiky (vykreslení gradientu), gradientní výplně, ... Možnost kreslit do wxImage, Antialiasing, nemožnost vykreslit wxImage do wxDC. - Layout kontejnery a wxStaticBox (myslím, že ti co někdy použili ví, o čem mluvím) - Slabá dokumentace a velmi málo příkladůNechci, aby to vyznělo jako kritika wxWidgets, ale jsou to věci, se kterýma jsem se setkal asi za 8 měsíční práci s tímto toolkitem a určitě jsem neprozkoumal celou knihovnu. Přijde mi, že oproti Qt se ve wx dělají věci strašně komplikovaně. Navíc jsem se setkal s mnoha problémy, třeba je zajímavé namapovat si události IDLE a PAINT, atd :) wxPython už je jepší, ale pořád mi to připomíná ty win32 návyky.
... otázka je, jaká bude podpora Qt Windows, případně Mac OS X. Pokud vím, Qt je teď poprvé ve verzi pro Windows, takže asi bde ještě chvíli trvat, než se to usadí.Jestli se nepletu a Wikipedia mi dává za pravdu, tak Qt na Windows běží od první verze. Na Qt je například Opera. Mac OS X je pak podporován od verze 3.
Nedávnose pro Windows pouze změnila licence.
Qt by bylo dobré, ale musel bych kupovat licenci, protože ten projekt nebude moci být (aspoň zpočátku) GPL.Pokud bude jen pro "interní potřebu" a nebudete vytvořený projekt dodávat někam dál, tak licenci kupovat nemusíte.
Tiskni Sdílej: