Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Chci napsat GUI aplikaci a hledám GUI knihovnu, která bude splňovat aspoň většinu z těchto podmínek:
* multiplatformní - maximální stabilita aspoň na Linuxu, MacOS X, Windows
* liberální licence (něco jako LGPL, BSD) na všech třech platformách
* open source
* oddělitelná od aplikační logiky a pokud možno i jazykově agnostická (XML nebo skriptovací / domain-specific jazyk)
* možnost zásadně ovlivnit vzhled widgetů
Vychází mi z toho nejlíp Swing, ale tahle knihovna mi není zrovna nejsympatičtější.
- Nezralé nástroje pro návrh rozhraní, ve wxSmith se nedá pracovat a wxFormBuilder generuje třídy, které musíte zdědit a implementovat události tam (opravdu nechápu tento systém, code bloat) - API mi návrhem připomíná Win32. Všude ID, mapy událostí, pro každý typ události jiný postup mapování na funkce, atd... - Zmatek v hlavičkových souborech + zkrácené jména hlavičkových souborů (evnt, ...) - Datové Kontejnery (si připadám jako bych programoval v C a ne v C++) - Absence alespoň základní tvorby grafiky (vykreslení gradientu), gradientní výplně, ... Možnost kreslit do wxImage, Antialiasing, nemožnost vykreslit wxImage do wxDC. - Layout kontejnery a wxStaticBox (myslím, že ti co někdy použili ví, o čem mluvím) - Slabá dokumentace a velmi málo příkladůNechci, aby to vyznělo jako kritika wxWidgets, ale jsou to věci, se kterýma jsem se setkal asi za 8 měsíční práci s tímto toolkitem a určitě jsem neprozkoumal celou knihovnu. Přijde mi, že oproti Qt se ve wx dělají věci strašně komplikovaně. Navíc jsem se setkal s mnoha problémy, třeba je zajímavé namapovat si události IDLE a PAINT, atd :) wxPython už je jepší, ale pořád mi to připomíná ty win32 návyky.
... otázka je, jaká bude podpora Qt Windows, případně Mac OS X. Pokud vím, Qt je teď poprvé ve verzi pro Windows, takže asi bde ještě chvíli trvat, než se to usadí.Jestli se nepletu a Wikipedia mi dává za pravdu, tak Qt na Windows běží od první verze. Na Qt je například Opera. Mac OS X je pak podporován od verze 3.
Nedávnose pro Windows pouze změnila licence.
Qt by bylo dobré, ale musel bych kupovat licenci, protože ten projekt nebude moci být (aspoň zpočátku) GPL.Pokud bude jen pro "interní potřebu" a nebudete vytvořený projekt dodávat někam dál, tak licenci kupovat nemusíte.
Tiskni
Sdílej: