V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Chci napsat GUI aplikaci a hledám GUI knihovnu, která bude splňovat aspoň většinu z těchto podmínek:
* multiplatformní - maximální stabilita aspoň na Linuxu, MacOS X, Windows
* liberální licence (něco jako LGPL, BSD) na všech třech platformách
* open source
* oddělitelná od aplikační logiky a pokud možno i jazykově agnostická (XML nebo skriptovací / domain-specific jazyk)
* možnost zásadně ovlivnit vzhled widgetů
Vychází mi z toho nejlíp Swing, ale tahle knihovna mi není zrovna nejsympatičtější.
- Nezralé nástroje pro návrh rozhraní, ve wxSmith se nedá pracovat a wxFormBuilder generuje třídy, které musíte zdědit a implementovat události tam (opravdu nechápu tento systém, code bloat) - API mi návrhem připomíná Win32. Všude ID, mapy událostí, pro každý typ události jiný postup mapování na funkce, atd... - Zmatek v hlavičkových souborech + zkrácené jména hlavičkových souborů (evnt, ...) - Datové Kontejnery (si připadám jako bych programoval v C a ne v C++) - Absence alespoň základní tvorby grafiky (vykreslení gradientu), gradientní výplně, ... Možnost kreslit do wxImage, Antialiasing, nemožnost vykreslit wxImage do wxDC. - Layout kontejnery a wxStaticBox (myslím, že ti co někdy použili ví, o čem mluvím) - Slabá dokumentace a velmi málo příkladůNechci, aby to vyznělo jako kritika wxWidgets, ale jsou to věci, se kterýma jsem se setkal asi za 8 měsíční práci s tímto toolkitem a určitě jsem neprozkoumal celou knihovnu. Přijde mi, že oproti Qt se ve wx dělají věci strašně komplikovaně. Navíc jsem se setkal s mnoha problémy, třeba je zajímavé namapovat si události IDLE a PAINT, atd :) wxPython už je jepší, ale pořád mi to připomíná ty win32 návyky.
... otázka je, jaká bude podpora Qt Windows, případně Mac OS X. Pokud vím, Qt je teď poprvé ve verzi pro Windows, takže asi bde ještě chvíli trvat, než se to usadí.Jestli se nepletu a Wikipedia mi dává za pravdu, tak Qt na Windows běží od první verze. Na Qt je například Opera. Mac OS X je pak podporován od verze 3.
Nedávnose pro Windows pouze změnila licence.
Qt by bylo dobré, ale musel bych kupovat licenci, protože ten projekt nebude moci být (aspoň zpočátku) GPL.Pokud bude jen pro "interní potřebu" a nebudete vytvořený projekt dodávat někam dál, tak licenci kupovat nemusíte.
Tiskni
Sdílej: