Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Chci napsat GUI aplikaci a hledám GUI knihovnu, která bude splňovat aspoň většinu z těchto podmínek:
* multiplatformní - maximální stabilita aspoň na Linuxu, MacOS X, Windows
* liberální licence (něco jako LGPL, BSD) na všech třech platformách
* open source
* oddělitelná od aplikační logiky a pokud možno i jazykově agnostická (XML nebo skriptovací / domain-specific jazyk)
* možnost zásadně ovlivnit vzhled widgetů
Vychází mi z toho nejlíp Swing, ale tahle knihovna mi není zrovna nejsympatičtější.
- Nezralé nástroje pro návrh rozhraní, ve wxSmith se nedá pracovat a wxFormBuilder generuje třídy, které musíte zdědit a implementovat události tam (opravdu nechápu tento systém, code bloat) - API mi návrhem připomíná Win32. Všude ID, mapy událostí, pro každý typ události jiný postup mapování na funkce, atd... - Zmatek v hlavičkových souborech + zkrácené jména hlavičkových souborů (evnt, ...) - Datové Kontejnery (si připadám jako bych programoval v C a ne v C++) - Absence alespoň základní tvorby grafiky (vykreslení gradientu), gradientní výplně, ... Možnost kreslit do wxImage, Antialiasing, nemožnost vykreslit wxImage do wxDC. - Layout kontejnery a wxStaticBox (myslím, že ti co někdy použili ví, o čem mluvím) - Slabá dokumentace a velmi málo příkladůNechci, aby to vyznělo jako kritika wxWidgets, ale jsou to věci, se kterýma jsem se setkal asi za 8 měsíční práci s tímto toolkitem a určitě jsem neprozkoumal celou knihovnu. Přijde mi, že oproti Qt se ve wx dělají věci strašně komplikovaně. Navíc jsem se setkal s mnoha problémy, třeba je zajímavé namapovat si události IDLE a PAINT, atd :) wxPython už je jepší, ale pořád mi to připomíná ty win32 návyky.
... otázka je, jaká bude podpora Qt Windows, případně Mac OS X. Pokud vím, Qt je teď poprvé ve verzi pro Windows, takže asi bde ještě chvíli trvat, než se to usadí.Jestli se nepletu a Wikipedia mi dává za pravdu, tak Qt na Windows běží od první verze. Na Qt je například Opera. Mac OS X je pak podporován od verze 3.
Nedávnose pro Windows pouze změnila licence.
Qt by bylo dobré, ale musel bych kupovat licenci, protože ten projekt nebude moci být (aspoň zpočátku) GPL.Pokud bude jen pro "interní potřebu" a nebudete vytvořený projekt dodávat někam dál, tak licenci kupovat nemusíte.
Tiskni
Sdílej: