Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
grep(1)
$ echo `date +%Y/%m/%d--%k:%M:%S` `ping -c 3 www.google.com | head -n 4 | tail -n 1` 2008/08/14--16:27:08 64 bytes from fx-in-f104.google.com (74.125.39.104): icmp_seq=1 ttl=240 time=22.0 ms
Z obratu
echo `příkaz`
mi vždycky trochu běhá mráz po zádech. :-)
echo $$ `echo \$\$`
3925 3925
To nebyl dobrý příklad, protože ve vašem případě ke spuštění subshellu zrovna dojde, přestože příkaz je interní (nebo spíš právě proto). Zkuste si napsat prográmek showpid
, který vám jen zobrazí své PID, např.:
#include <stdio.h> #include <unistd.h> int main() { printf("%lu\n", (unsigned long) getpid()); return 0; }
Pak si napište obdobu toho vašeho skriptu:
#!/bin/bash ./showpid echo $$ `echo \$\$` ./showpid
Dostanete výstup
15683 15682 15682 15685
zatímco po zakomentování prostředního řádku
15697 15698
echo $$ `perl -e 'print getppid;'`
echo
je v bashi interní (builtin) příkaz. Zkuste si to pustit pod 'strace -f
', uvidíte, že execve()
se spouští pouze dvakrát, a to na showpid
. Navíc tam jasně uvidíte write()
, kterým proces s "vynechaným" PID posílá svému rodiči jeho (ne svoje) PID.
echo `ls -1 /`
ls -1 | tr "\n" " "
Já přeci netvrdím, že jste neměl pravdu v ničem. Jen jsem vás upozornil, že ten příklad v příspěvku z 20:03 je naproto nevhodný, protože to je zrovna ukázkový příklad situace, kdy nový proces vznikne. Pokud se se mnou chcete hádat, polemizujte, prosím, jen s tím, co jsem napsal. Chcete-li tvrdit, že nemám pravdu, pak ukažte konkrétní nepravdivé tvrzení, kterého jsem se dopustil.
pokud se podle Vas opravdu spousti subshell v novem procesu, tak proc je $$ stejna, hmm?
Že by proto, že v této situaci onen samostatný proces (kterým je stále bash, žádné execve()
se tam nevolá) jako $$
záměrně neuvádí své skutečné PID, ale hodnotu zděděnou od svého rodiče, hmm? Právě proto, aby to vypadalo, jako by builtin příkaz běžel stále v kontextu téhož shellu, hmm? Udělejte si ten pokus a podívejte se na výstup 'strace -f
', tam to uvidíte naprosto zřetelně.
( date ; ping -c 1 www.seznam.cz | grep icmp ) | awk '{ printf "%s: ", $0; getline; print }'
tr -d "\n"
Tiskni
Sdílej: