Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
cislo[3] je 5 tohle jde E_tttt = 5*1000; if (E_tttt==5000) { dalsi_fce; } tohle ne E_tttt = cislo[3]*1000; if (E_tttt==5000) { dalsi_fce; }Kde dělám chybu? Dočetl jsem se že proměnné v céčku jsou vlastně ukazatelé do paměti. Jestli to platí i pro čísla, jak tedy s nimi počítat?
warning: passing argument 1 of ‘atoi’ discards qualifiers from pointer target type
cislo[i]=data; i++;Nakonec je pole cislo naplněno postupně 1,2,2,2,H cyklem while. Já potřebuju vytvořit 2 proměnné s obsahem 12 a 22 (tj. cislo[0] a cislo[1], cislo[2] a cislo[3] z tohoto pole. Tak jsem to chtěl udělat tak, že číslo vytvořím 1*10+2*1 a 2*10+2*1, proto to počítání, které mi ovšem provést nejde.
int(cislo[x])
. Jinak opravdu je nutné to volatile?
To důležité jsem již napsal.Jestli mám pravdu a je to opravdu program pro AVR, tak nenapsal. Minimálně chybí informace o tom, co je zač to "data" a kde se to vezme.
promenna2=5 promenna2/=promennaTak je to spravne.
A tím -48 dostanu intovou podobu jo?'5' Znamená, že v té proměnné je uložen znak '5', ne číslo. Znak '5' je reprezentován hodnotou 53, viz ASCII tabulku znaků - např. www.asciitable.com. Číslice v té tabulce jdou po sobě, takže odečtením 48 (což je shodou okolností hodnota znaku '0') se dostane hodnota, která dané číslici odpovídá.
// cislo[2] obsahuje přijatý znak '5' cislo[2] -= '0'; //je ekvivalentní k cislo[2] -= 48; protože znak '0' má hodnotu 48 // cislo[2] nyní obsahuje hodnotu 5
A tím -48 dostanu intovou podobu jo? Stejně je to počítání v céčku docela zvláštní. Třeba pokus napíšu promenna2=5/promenna, tak je to spis vetsi nez 5, ale kdyz napisuČloveče ... venuj pár dní tomu, aby si sa naučil základy jazyka, v ktorom sa pokúšaš programovať. Tým nemyslím, že máš s každou blbosťou ísť do fóra. Tým myslím: zohnať si nejakú učebnicu/knihu, kde na prvých 10 stranách zistíš, ako veci v C fungujú. Nemusí to byť ani špeciálne o C. Postačí aj java, alebo v krajnom prípade Pascal. Môj dojem je taký, že nemáš šajnu o tom, ako vyzerá programovací jazyk. Nič ti nehovoria typy premenných, celočíselná aritmetika, reprezentácia dát v počítači, ... to fakt takto nejde. Skazilo ťa PHP?promenna2=5 promenna2/=promennaTak je to spravne.
promenne jsou ukazatele - to plati pro pole a stringy
rozumna napoveda je treba na http://c-faq.com/index.html kapitola 6, nebo v tistene podobe treba Herout (Pavel Herout:Ucebnice jazyka C, nakladatelstvi Kopp, nekolik vydani)
strucne - nekdy je to adresa, nekdy obsah pameti nejakeho typu (cislo, znak, ukazatel na temer cokoli...) a pocitat(intove vypocty) se da s obojim (ale mel byste vedet, co presne chcete delat, a co delate).
Tiskni
Sdílej: