Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobrý den,
Programuji v C a Pythonu, jako GUI jsem si zvolil Qt - zcela mi vyhovuje, nicméně jeho licence až tak ne. Proto hledám nový GUI nástroj. Jedná se mi o to, aby jej bylo možné bez problému použít i pod Windows a jeho syntaxe stejná - podobná jak v C tak i v pythonu. Zkoušel jsem v pythonu Tk, zdá se být docela jednoduché.. Nicméně o Gtk nevím nic a tak si nejsem jist, že Tk je ta správná volba - není Tk tak už trochu mimo? Doporučili byste Tk nebo Gtk. Děkuji.. Jen seriézní odpovědi prosím (doporučuji toto, protože..)
Nebude mít PyQt stejnou změnu licence (na LGPL) jako Qt?
Tkinter je jednoduchý, ale je ugly (neplatí tolik od verze Tcl/Tk 8.5, s tile, v Pythonu od 2.6). Navíc některé věci v Tk prostě nejsou. Jako jediný je ale standardní součást pythonního balíku.
Znáte wxPython? Doporučuje jej Guido, je to multi-native-platformní, ale styl programování v něm je MFCish.
Qt a GTK stejnou licenci?? GTK ma GPL, ale Qt ma dvoji liceni, LGPL pro open a pak komercni licenci.
GTK+ is a highly usable, feature rich toolkit for creating graphical user interfaces which boasts cross platform compatibility and an easy to use API. GTK+ it is written in C, but has bindings to many other popular programming languages such as C++, Python and C# among others. GTK+ is licensed under the GNU LGPL 2.1 allowing development of both free and proprietary software with GTK+ without any license fees or royalties.
Tak už je ti to doufám jasné, že Qt i GTK+ mají (budou mít) stejnou licenciEspoo, Finland -- Nokia today announced that its Qt cross-platform User Interface (UI) and application framework for desktop and embedded platforms will be available under the Lesser General Public License (LGPL) version 2.1 license from the release of Qt 4.5, scheduled for March 2009. Previously, Qt has been made available to the open source community under the General Public License (GPL) license. In addition, Qt will now be available from the new domain, www.qtsoftware.com.
Jo jo, jednou to bude zadarmo. Možná. http://www.qtsoftware.com/downloads
free - Komerce 0, integrace s Visual Studiem 0, podpora 0, licencování 0.
komerce - drahý jak prase.
Chce někdo přepsat svůj majetek na Stallmana? Do toho. A ve¨volném času můžete třeba zametat chodníky.
1. rm -rf /
2. Insert a Install Vista DVD
3. Install Visual Studio Express + Server
import gtk okno = gtk.Window(gtk.WINDOW_TOPLEVEL) okno.show() gtk.main()Kód v C:
#include <gtk/gtk.h> int main( int argc, char *argv[] ) { GtkWidget *okno; okno = gtk_window_new(GTK_WINDOW_TOPLEVEL); gtk_widget_show (window); gtk_main(); return 0; }Sám sice Qt nepoužívám, ale jedno musím uznat, má celkem dobře zpracovanou dokumentaci (je vidět, že za tím stojí komerční firma). GTK a PyGTK mají sice taktéž dokumentaci, ale není to tak pěkně zpracované jako u toho Qt.
Pozor, je rozdíl mezi licencemi Qt a PyQt. U PyQt se vůbec nic nezměnilo a ani se to neočekává. Takže pokud někdo používá PyGtk i kvůli licenci, ten nemá důvod měnit.
A abych odpověděl ještě na původní dotaz: jiné toolkity než Gtk nebo Qt jsou opravdu mimo a nečekám, že by některý z nich povstal z popela.
Já jsem zkoušel PyQt i PyGTK. Nakonec jsem si vybral PyGTK, protože má lepší dokumentaci a je pro něj pěkný oficiální návod s příklady. Qt jako tako takové má pěknou dokumentaci, ale pro PyQt jsem nic rozumného pro začátečníka nenašel.
self.entry2.modify_text(gtk.STATE_NORMAL, gtk.gdk.color_parse("#000000"))Místo jednoduššího (například):
self.entry2.set_fg_color("#000000")nebo ještě jednoduššího:
self.entry2.fg_color="#000000" #popř. gtk.COLOR_BLACKUž jen název té metody je absolutně zavádějící, jeden by si představoval, že metoda modify_text bude nějak modifikovat text, ale né jeho barvu.
Tiskni
Sdílej: