Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim,
mam nasledujici dotaz. Pisu v jazyce C (pro linux) urcitou aplikaci. Je pravdepodobne, ze bude spustena vicekrat v danem case (nekolik procesu). Aplikace bude cist data ze souboru (text), ale muze obcas nastat situace, ze se v tomtez souboru provedou zmeny (pridani, nahrazeni, mazani). Zajimalo by mne, kdyz bude mit nekolik procesu tento soubor otevreno pro cteni a jiny proces otevre tentyz soubor pro zapis a provede zmeny
napr.: proces1 ma otevren soubor.txt pro cteni (je nastaven na pozici zacatku desateho radku), proces2 ma otevren soubor.txt pro zapis (maze desaty radek)...
jak se zachova proces1, ktery chce cist radek c.10,ale proces2 ho vymazal? A vymaze ho vubec?Jak mohu vedet, ktery proces dostane prioritu k provedeni sveho ukonu drive?
Resi tohle jadro a nebo libc automaticky a nebo se to musi v programu osetrit?
Dekuji za reakce.
Potrebuji to mit prave v textovem souboru. Jedna se o aplikaci (extreni content filter pro postfix) k filtrovani a kontrole posty.
Jedine co bude v txt souboru je seznam platnych emailovych adres v me domene.
adresa1@domena.cz
adresa2@domena.cz
. . .
Takze se da ocekavat, ze se tento soubor bude menit jen velmi malo (nova adresa / smazani stare adresy), nicmene
muze ke zmene dojit kdyz s nim bude zrovna jiny proces pracovat. Textovy soubor volim predevsim pro jednoduchost,
moznost editace / zobrazeni v jakemkoli editoru, atd.
Specifikaci sice vyžaduje, aby knihovní fce rename() byla atomická, ale nejsem si jistý zda-li to opravdu platí a hlavně jestli pro všechny filesystémy.
Když pomineme Linux, tak se najde určitě ještě spousta Unixů, které s tím mají problém On how rename is broken in Mac OS X.
Raději bych opravdu zvolil zamykací soubor.
Momentalni koncepce programu je takova, ze se spousti pro kazdy mail solo.
Premyslel jsem napsat to jako klient - server aplikaci, kdy serverova cast by drzela v
pameti konfiguraci a data a klient posilal veci ke zpracovani serveru. Tim by bylo
vse vyreseno,ale casova narocnost a vetsi komplikovanost (i vice moznych chyb) mne od toho odradila.
A proč by externí filtr nemohl číst seznam adres z DB místo ze souboru?
Protoze proti DB (MySQL) se overuje pop3/smtp, s toutez DB pracuje i maildrop.
Nedovedu presne odhadnout jeji zatizeni (obcas v logu narazim na hlasku "Prilis mnoho spojeni." limit
je nastaven myslim na 200) takze dalsi komunikace s DB by znamenalo jeste vetsi zatez DB. Ale mozna
to bude nakonec jedine rozumne reseni.
Toho bych se nebál, mysql je pro takto jednoduché dotazy v pohodě. Režie bude minimální. Určitě spolehlivější, než se mořit se zamykáním souboru. Jedině snad opakované připojování do DB při každém běhu skriptu - možná popřemýšlet o nějakém serverovém poolu konexí, ale to už je velká komplikace.
Musíš vyřešit spolupráci mezi procesy. Více informací nalezneš v knize Linux - Začínáme programovat, překlad 4. vydání (Neil Matthew, Richard Stones), originál v PDF druhého vydání [2,8MB]. Je tam pěkně popsané využívání souboru "zámku", který je vytvořen jedinou atomickou operací tj. flag O_EXCL
a poté následuje vysvětlení a ukázky jak zamykat jen část souboru. Začíná to na straně 215.
Tiskni
Sdílej: