Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Zdravim,
mam nasledujici dotaz. Pisu v jazyce C (pro linux) urcitou aplikaci. Je pravdepodobne, ze bude spustena vicekrat v danem case (nekolik procesu). Aplikace bude cist data ze souboru (text), ale muze obcas nastat situace, ze se v tomtez souboru provedou zmeny (pridani, nahrazeni, mazani). Zajimalo by mne, kdyz bude mit nekolik procesu tento soubor otevreno pro cteni a jiny proces otevre tentyz soubor pro zapis a provede zmeny
napr.: proces1 ma otevren soubor.txt pro cteni (je nastaven na pozici zacatku desateho radku), proces2 ma otevren soubor.txt pro zapis (maze desaty radek)...
jak se zachova proces1, ktery chce cist radek c.10,ale proces2 ho vymazal? A vymaze ho vubec?Jak mohu vedet, ktery proces dostane prioritu k provedeni sveho ukonu drive?
Resi tohle jadro a nebo libc automaticky a nebo se to musi v programu osetrit?
Dekuji za reakce.
Potrebuji to mit prave v textovem souboru. Jedna se o aplikaci (extreni content filter pro postfix) k filtrovani a kontrole posty.
Jedine co bude v txt souboru je seznam platnych emailovych adres v me domene.
adresa1@domena.cz
adresa2@domena.cz
. . .
Takze se da ocekavat, ze se tento soubor bude menit jen velmi malo (nova adresa / smazani stare adresy), nicmene
muze ke zmene dojit kdyz s nim bude zrovna jiny proces pracovat. Textovy soubor volim predevsim pro jednoduchost,
moznost editace / zobrazeni v jakemkoli editoru, atd.
Specifikaci sice vyžaduje, aby knihovní fce rename() byla atomická, ale nejsem si jistý zda-li to opravdu platí a hlavně jestli pro všechny filesystémy.
Když pomineme Linux, tak se najde určitě ještě spousta Unixů, které s tím mají problém On how rename is broken in Mac OS X.
Raději bych opravdu zvolil zamykací soubor.
Momentalni koncepce programu je takova, ze se spousti pro kazdy mail solo.
Premyslel jsem napsat to jako klient - server aplikaci, kdy serverova cast by drzela v
pameti konfiguraci a data a klient posilal veci ke zpracovani serveru. Tim by bylo
vse vyreseno,ale casova narocnost a vetsi komplikovanost (i vice moznych chyb) mne od toho odradila.
A proč by externí filtr nemohl číst seznam adres z DB místo ze souboru?
Protoze proti DB (MySQL) se overuje pop3/smtp, s toutez DB pracuje i maildrop.
Nedovedu presne odhadnout jeji zatizeni (obcas v logu narazim na hlasku "Prilis mnoho spojeni." limit
je nastaven myslim na 200) takze dalsi komunikace s DB by znamenalo jeste vetsi zatez DB. Ale mozna
to bude nakonec jedine rozumne reseni.
Toho bych se nebál, mysql je pro takto jednoduché dotazy v pohodě. Režie bude minimální. Určitě spolehlivější, než se mořit se zamykáním souboru. Jedině snad opakované připojování do DB při každém běhu skriptu - možná popřemýšlet o nějakém serverovém poolu konexí, ale to už je velká komplikace.
Musíš vyřešit spolupráci mezi procesy. Více informací nalezneš v knize Linux - Začínáme programovat, překlad 4. vydání (Neil Matthew, Richard Stones), originál v PDF druhého vydání [2,8MB]. Je tam pěkně popsané využívání souboru "zámku", který je vytvořen jedinou atomickou operací tj. flag O_EXCL
a poté následuje vysvětlení a ukázky jak zamykat jen část souboru. Začíná to na straně 215.
Tiskni
Sdílej: