Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den
je možnost převedení programu pro Atmel AT89C2051 v Assembleru do zdrojového kódu v jazyce C ? například programem gcc nebo nečím podobným ?
Děkuji mnohokrát
Mas na mysli automat, ktery za Tebe prepise neco z asm do C? Necekal bych. Algoritmus by musel byt sileny a vysledek by i tak byl hrozny. Uz preklad z binaru do assembleru je silena zalezitost, protoze Ti ten automat "ocisluje" temer vsechny pametove mista "posvojem". GCC slouzi k opaku teto cinnosti... (navic 2051 je dost malinkaty procesor... je otazka jak moc se tam s C otocis... jiste, taky pouzivam gcc na ATmga48, ale aj tak...)
Ano potřeboval bych aby zdrojový kód který sem napsal v ASM mám ho i v HEXA , tak ho přepsat do C, ale poněvač je to dlouhej program tak sem si chtěl usnadnit práci nebo alespoň část tej práce, a někde sem četl něco v tom smyslu, že nějaká aplikace pro to je či nějakej příkaz, ale nenašel sem ho ovšem o gcc tam bylo zmíněno také .Do C by se ten program přeložit samozřejmě dal ne vše, ale převážná většina.
hm... v tom pirpade - jestli je ten program na hranici mista v tom procesoru uz ted (v asm), tak pocitej s tim, ze v C se Ti trosicku nafoukne, ikdyz to budes psat rucne a strasne usporne (do 2051 prece nemuze byt dlouhy program
... binar max 2kB )
A ten hex je k "nicemu", protoze tam je tech informaci jeste min (a vyrobis ho z cehokoliv). Ale mozna nekdo o necem vi.
Uz jenom kdyz si predstavim, ze se (v asm) s oblibou nechavaji navratove hodnoty malych funkci i ve flagoch (treba Z/C)... to by v c moc neproslo. Ten program by musel pochopit(!) co to dela, protoze tupe nahrazovat instrukce citelnym kodem proste nepujde.
Jistě se bude hodit http://en.wikipedia.org/wiki/Calling_convention pro učení-se jak provazovat ASM a C. Samozřejmě, x86 není AVR, ale rozdíly nebudou obrovské.Omyl. Na x86 - alespoň podle toho odkazovaného článku - se parametry a návratové hodnoty předávají úplně jinak, se zásobníkem to nemá nic společného, dokud to opravdu nejde jinak. http://www.gnu.org/savannah-checkouts/non-gnu/avr-libc/user-manual/FAQ.html#faq_reg_usage
Děkuju za upřesnění. On zásobník se tam smz také někdy používá: Jestli ten odkazovaný text pochopil správně, tak parametry, které můžu předat v registrech r8 - r25 předám v nich a zbytek předám na stacku. Návratová hodnota je v registrech r24, r25,... podle velikosti.
Tiskni
Sdílej: