Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj
Pisu ohledne takove "nevyznamne blbosti", ale zajimalo by me jak to funguje :) Pouzivam BASH a chtel bych se zeptat, jaktoze kdyz pustim binarku ./program ~/souborvhome.txt
, tak v programu je hodnota argumentu /home//user/souborvhome.txt
, ale kdyz ho pustim jako ./program ./souborvaktualnimadresari.txt
, tak v programu dostanu stejnou hodnotu ./souborvaktualnimadresari.txt
. Ocekaval bych, ze BASH ji take doplni na /cesta/aktualniho/adresare//souborvaktualnimadresari.txt
.
Kdyz teda potom treba funkce fopen chce otevrit soubor a zjisti, ze cesta je zadana ve formatu relativne od aktualniho adresari, tak jak zjisti kde je?
Ptam se proto, ze delam program, ktery ma ve stejne slozce jako spousteci binarka podslozku, kde jsou ulozene pluginy ve forme shared object souboru. A uzivatel muze pri spusteni programu vybrat, ktere pluginy pustit. Predstavoval bych si, ze to zada bud jako plugin.so
a program ho bude hledat v tom hlavnim ulozisti, nebo ho zada ve formatu ~/plugin.so
cili v jeho home slozce (tu bash doplni na absolutni, takze zde nebude problem), dalsi volba by mela byt ./plugin.so
(tady si prave nejsem jisty), takze aktualni adresar, nebo absolutni cesta (coz je taky uplne jasne)...
Diky moc, Tomas
HOME
, kterou na začátku nastaví na domácí adresář uživatele, pod nímž běží. Ale když si později změníte HOME
, bude vlnka expandovat na novou hodnotu proměnné HOME
.
Mno, ale zase
$ echo ~root /root
Takže se to asi nezískává z proměnné HOME. Spíš rovnou z /etc/passwd
Ale řeč byla o expanzi ~
, ne ~user
. To je dost podstatný rozdíl:
mike@unicorn:~> echo $HOME /home/mike mike@unicorn:~> echo ~ /home/mike mike@unicorn:~> echo ~mike /home/mike mike@unicorn:~> HOME=/tmp mike@unicorn:/home/mike> echo ~ /tmp mike@unicorn:/home/mike> echo ~mike /home/mike
Exportovat ji určitě nemusíte, protože tu expanzi provádí bash sám, ne až to echo (ať už builtin nebo externí). Co máte za verzi bashe? Navíc chování, které jsem demonstroval výše, odpovídá i dokumentaci:
If a word begins with an unquoted tilde character (`~'), all of the characters preceding the first unquoted slash (or all characters, if there is no unquoted slash) are considered a tilde-prefix. If none of the characters in the tilde-prefix are quoted, the characters in the tilde-prefix following the tilde are treated as a possible login name. If this login name is the null string, the tilde is replaced with the value of the shell parameter HOME. If HOME is unset, the home direc- tory of the user executing the shell is substituted instead. Other- wise, the tilde-prefix is replaced with the home directory associated with the specified login name.
(bash 3.2.39)
argv[0]
neobsahuje plnou cestu k programu. Pokud program nebude v cestě (tj. spouštěn z adresáře uvedeného v PATH
), lze ziskat z nultého parametru cestu k programu nalezením posledního lomítka, a pokud tam žádné není, omezuje se cesta na aktuální adresář. I relativní cesta stačí k nazelení souborů, které se nacházejí v adresáři programu. Podobnou službu udělá funkce dirname
(podle normy POSIX).
Horší je, pokud program bude v cestě, pak nultý parametr cestu neobsahuje. Potom nezbývá než cestu prohledat.
Pro Linux existuje snadné a přímočaré řešení: realpath("/proc/self/exe", NULL)
. Nevýhodou je, že /proc
nemusí na jiných systémech tento symbolický odkaz obsahovat. Lze použít i realpath(argv[0], buffer)
, což funguje stejně v Linuxu, FreeBSD i IRIXu, ale opět nejde o spolehlivou metodu, pokud je program v cestě. Navíc nelze spolehlivě rozhodnout, jak velký má být buffer
, obvykle to je PATH_MAX
, ale není to všude. Více uvádí manuálová stránka této funkce.
Tiskni
Sdílej: