Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ahoj,
napsal jsem jednoduchý skriptík, pomocí kterého si uživatelé mohou měnit heslo.
Zdrojáky jsou tady: http://hg.vps.frantovo.cz/veverka.ch/
A běží to tady: https://posta.veverka.ch/heslo/
K PHP jsem byl nucen se vrátit, protože na tom serveru teď nic jiného neběží, a nejsem si v něm moc jistý (jsem zmlsaný Javou ), takže bych vás chtěl požádat o revizi kódu. Kdo to hackne první, má u mě pivo
(ale o D/DoS útok nestojím). Na tom serveru neběží nic kritického (ani tam nemám žádné zajímavé e-maily), takže to považuji za celkem dobrou chvíli, abych se zeptal: co byste na tom kódu vylepšili?
Franta
BTW: je to open source, tak to můžete sami použít nebo se inspirovat, pokud vám to k něčemu bude. Použil jsem PHP + PostgreSQL (funkce zmen_heslo)
Ten regulární výraz jsem sám nepsal, kdysi jsem ho někde našel a používám. Přišel mi nejlepší z těch, na které jsem narazil. Kde najdu lepší? A v čem ta změna bude spočívat? (které adresy projdou a neprojdou).
CSFR by řešila CAPTCHA, o té uvažuji, ale zatím je tam jen to osmivteřinové zdržení před kontrolou -- proti (nedistribuovanému) útoku hrubou silou.
*) já to říkal vždycky, že s IDN budou leda problémy
A v čem ta změna bude spočívat?E-mailová adresa není jen user@jmeno.cz jak ji bežně známe. Zkuste se třeba kouknout na adresu: http://ex-parrot.com/~pdw/Mail-RFC822-Address.html Já bych osobně validaci emailu svěřil např. tomu modulu, ale ten je pro Perl, takže nějaký ekvivalent pro PHP si budete muset najít sám.
CSFR by řešila CAPTCHANe, CSRF je něco jiného. Na to pomáhá pouze do formuláře dát náhodný token a ve zpracování jej porovnat s lokálně (v db) uloženou hodnotou. IMHO to v tomto konkrétním případě řeší nutnost zadat (staré) heslo. U jiných formulářů by mohl být problém.
Ne, CSRF je něco jiného. Na to pomáhá pouze do formuláře dát náhodný token a ve zpracování jej porovnat s lokálně (v db) uloženou hodnotou.
No a právě to ta CAPTCHA řeší (přestože je primárně určena k něčemu jinému). Protože si nejdřív musím zobrazit stránku s formulářem a získat z ní kód (což je v tomto případě ještě ztížené tím, že ho musím opsat z obrázku) a pak teprve mohu formulář odeslat. Viz např. Přehled útoků na webové aplikace
function isValidEmail(email) // {{{ { var pattern = new RegExp( '^[-!#$%&\'*+/=?^_`{|}~\\w]+' /* local-part dot-atom-text (1*atext) */ + '(?:\\.[-!#$%&\'*+/=?^_`{|}~\\w]+)*' /* local-part dot-atom-text (*("." 1*atext)) */ + '@' /* literal "@" */ + '(?:' + '(?:' /* domain (dom-atom or domain-literal) */ + '[-!#$%&\'*+/=?^_`{|}~\\w]+' /* domain dot-atom (1*atext) */ + '\\.[-!#$%&\'*+/=?^_`{|}~\\w]+' /* domain dot-atom (*("." 1*atext)) */ + ')+' + '|' + '\\[' // domain domain-literal ("[") // domain domain-literal (dcontent) + '[\\x01-\\x08\\x0B\\x0C\\x0E-\\x1F\\x21-\\x5A\\x5E-\\x7F]*' // ^@ - ^H ^K ^L ^N ^_ "!" - "Z" "^" - DEL + '\\]' // domain domain-literal ("]")' + ')' + '$' ); return pattern.test(email); } // }}}
Tiskni
Sdílej: