OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Hezky den
mam toto v c:
#include <netinet/in.h>
#define short unsigned int UWORD
a nekde toto:
UWORD i = 1;
i = htons(i); //htons pracuje in/out jen s UWORD, resp uint16_t
a KDEVELOP stale hlasi:
warning: conversion to 'short unsigned int' from 'int' may alter its value
Jak utnout tipec tomuto hlaseni, a ne zrovna tim ze vypnu kontroly typu?
Predem diky
Jarda
typedef
.
#define short unsigned int UWORD
#define UWORD short unsigned int
Sorry, ja se pri opisovani spletl, ma tam byt to co jste uvedl (viz nize), ale to problem neresi.
#define UWORD short unsigned int
rovnez to neresi ani toto:
i=(UWORD)htons((UWORD)i);
ci toto (ikdyz zrusim makro a i definuji jako uint16_t):
i=(uint16_t)htons((uint16_t)i);
i=(uint16_t)htons((uint16_t)i);Ty přetypování bych rozhodně vyhodil, protože proměnné odpovídají hlavičce funkce a takhle se to jenom zatemní.
Ja si to taky myslel, ale radsi se zeptam, protoze nikde neni duvod pouzivat int. No a ta hlaska nedava vice info, zda je to vuci leve hodnote ci parametru funkce. Takze dle odkazu off -Wconversion.
Asi to bude záviset na verzi gcc (nebo glibc). Právě jsem zkusil přesně ten původní kód:
#include <stdio.h> #include <netinet/in.h> #define UWORD short unsigned int int main() { UWORD i = 1; i = htons(i); printf("%hu\n", i); return 0; }
a obešlo se to bez protestů i s '-Wall -Wextra
'. Použil jsem gcc 4.3.2 a glibc 2.9.
Asi to bude záviset na verzi gcc (nebo glibc)Vypadá to tak:
gcc (GCC) 4.1.2 (Gentoo 4.1.2)
řve, gcc (GCC) 4.4.0 20090526 (prerelease)
je v pohodě.
U mě neřve ani jedna verze gcc, glibc 2.7-18:
gcc-3.3 (GCC) 3.3.5 (Debian 1:3.3.5-13) gcc-3.4 (GCC) 3.4.6 (Debian 3.4.6-9) gcc-4.1 (GCC) 4.1.3 20080704 (prerelease) (Debian 4.1.2-25) gcc-4.2 (GCC) 4.2.4 (Debian 4.2.4-6) gcc-4.3 (Debian 4.3.2-1.1) 4.3.2
Hezky den
vsem diky ze se problemu venujete, tady davam info, kdy se to generuje na mem sw (stejny kod jak v prizpevku vyse):
tak to hlasi testwarning.c:16: warning: conversion to 'short unsigned int' from 'int' may alter its value. Vyradim-li prepinac -Wconversion, tak to hlaseni zmizi, na to vsak upozornil jiz v prispevku Vojtech Horky, takze pouziti tohoto prepinace je dvojsecne, sice oznaci mista, kde se pouzije implicitni pretypovani, ale oznaci varovanim i to kde jiste k pretypovani vubec nedochazi.
-Wconversion
nestačí, ale když přidám optimalizaci, začne se ta hláška objevovat i u mne. Zřejmě to souvisí s tím, že ntohs()
je definováno jinak při překladu s optimalizací a jinak bez ní. Ale teď bohužel nemám čas rozplétat všechny ty #ifdef
-y v hlavičkových souborech.
Ja se dival na ten hlavickovy soubor, jednoznacne zneho vyplyva, ze hto... funkce jsou tam ruzne definovany podle optimalizace a zpusobu uschovy udaju v pameti, prakticky lze rici, ze pri max. optimalizaci by stacilo misto funkce pouzit inline assembler a to operaci bswap x (x znaci nejaky ten parametr) a kdo vi jak se to pak jevi prekladaci. Chci jen podotknout, ze htons neni jedine misto, kde se ten prepinac a warning objevuje, vybral jsem ji zcela nahodne.
netinet/in.h
:
#ifdef __OPTIMIZE__ /* We can optimize calls to the conversion functions. Either nothing has to be done or we are using directly the byte-swapping functions which often can be inlined. */ # if __BYTE_ORDER == __BIG_ENDIAN /* The host byte order is the same as network byte order, so these functions are all just identity. */ # define ntohl(x) (x) # define ntohs(x) (x) # define htonl(x) (x) # define htons(x) (x) # else # if __BYTE_ORDER == __LITTLE_ENDIAN # define ntohl(x) __bswap_32 (x) # define ntohs(x) __bswap_16 (x) # define htonl(x) __bswap_32 (x) # define htons(x) __bswap_16 (x) # endif # endif #endifMůj zkušební kód po
gcc -E -O
(Debian 4.3.3-7) dopadne takto:
int main() { unsigned short int w1, w2; w1 = 0x1234; w2 = (__extension__ ({ register unsigned short int __v, __x = (w1); if (__builtin_constant_p (__x)) __v = ((((__x) >> 8) & 0xff) | (((__x) & 0xff) << 8)); else __asm__ ("rorw $8, %w0" : "=r" (__v) : "0" (__x) : "cc"); __v; })); printf("%x\n", w2); return 0; }Přiřazení s
w2 = …
bylo původně w2 = ntohs(w1)
, při zapnutých optimalizacích
tedy w2 = __bswap_16(w1)
. Rozvoj makra je v příspěvku vidět.
Bitové operace v první větvi podmínky vyvolají onu hlášku. Kód se navíc vykoná jen tehdy, pokud je hodnota známá
během překladu, pro proměnnou se použije vložený kus asembleru.
Kód se navíc vykoná jen tehdy, pokud je hodnota známá během překladu, pro proměnnou se použije vložený kus asembleru.
V podstatě máte pravdu, ale formulace "kód se vykoná" není přesná. To větvení je tam právě proto, že je-li argument konstanta, (neefektivní) výpočet podle vozorečku provede samotný překladač a do kódu jde rovnou výsledná konstanta (stejně jako když napíšete třeba int a = 1 + 1
).
Tiskni
Sdílej: