Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
var validchars = new RegExp("[ A-Za-z0-9&,.-]");ale nepostihuje to diakritiku. Také jsem zkoušel [[:alnum:]], ale s tím jsem v JavaScriptu nepochodil. Vypisovat všechny znaky přicházející v úvahu se nelíbí. Napadá vás nějaké šikovné řešení? Díky
pattern = /^[ a-zA-Z0-9 ěščřžýáíéúůĚŠČŽÝÁÍÉÚďĎťŤńŇóÓ]+$/;
. Ještě by to šlo řešit negací, tedy zápisem, které znaky nesmí řetězec obsahovat.
\S
(match vše, jen ne whitespace), případně \s
(match whitespace).
var validchars = new RegExp("\\S");
Navíc to vypadá, že není implementace jako implementace - na Win a v IE mi [a-žA-Ž] obsáhne i diakritiku, na Linuxu a FF žádná změna..
'\s' resp. '\S' je urcite to co hladas zaroven to este musis skombinovat tak, aby nefiltroval znak medzera ' '.
a uchylnosti typu [a-ž] radsej uz nikdy nepouzivaj rozne platformy pouzivaju rozne codepage kvoli tomu ti to pod Linuxami nejde (nema to nic spolocne s FF) - subor je v inom kodovani a miesto ž tam je nieco uplne ine...
O tú kódovú stránku tam ani tak nejde. Ide skôr o to, že pre písmená, ktoré nie sú z ascii neexistujú štandardizované sekvencie. V ASCII to funguje proste preto, že tam ide a--z za sebou. Ale napríklad ak máš kódovanie a--z%#@$@á--ž, tak ti [a-ž] odchytí aj znaky, ktoré si vôbec neplánoval (čím chcem povedať, že je dosť možné, že mu to nefunguje ani tom windowse, ak nemá nejakou náhodou zázračnú znakovú stránku). Na rovnaký problém by si narazil, keby si spravil [A-z] v nádeji, že matchneš veľké aj malé písmená naraz (a naivnom [a-Z] ani nehovoriac) V každom prípade máš pravdu, že používať by sa to nemalo, ak človek nevie presne, čo robí
Tiskni
Sdílej: