Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
read y ${pole[$y]}ale v okamziku preklepu jsem na mrtvem bode.
check() { what=$1 shift for i in $@; do [ "$what" = "$i" ] && return 0 done return 1 } while true; do read x check $x alpha beta gamma && break done echo $x
while true; do read x check $x alpha beta gamma && break doneJe-li splněna podmínka true, provede se cyklus. Protože následně volám funkci, která vrací true, nebo false, cyklus bud probehne, nebo ne. Volám funkci check a $x, kterou zadal uživatel odesílám jako první poziční parametr. alpha beta gamma odesílám jako další poziční parametry. Takže takhle může přece odeslat přímo to pole a zpracuje se to stejně???
check $x ${pole[*]}funkce check() definuju promenou what=$1, což znamená, že ji přiřadím první poziční prametr, tedy naše $x, který zadal uživatel. shift zajistí posun poz. par. a následně v cyklu for přiřadím prom. i všechny poziční parametry pomocí $@.
[ "what" = "i" ] && return 0jestli se what = i, tedy jestli naše zadané $x se najde ve výpisu poz. par. ($@), pak funkce vrátí nepravdu a protože podmínka cyklu while nebyla splněna, cyklus neproběhne a script pokračuje dalším příkazem. Zde mám nejasnost s shift. Neměl by být umístěn později? Když posunu poz. param., tak $1 zmizí a na její místo se posune $2. To by přece znamenalo, že už potom nebude figurovat v $@ a tedy se nesplní podmínka [ "what" = "i" ] No ono to funguje, takže tohle nechápu. Mě připadá logické umístit shift na konec funkce.
check
očekává jako 1. parametr to zadané x (jehlu) a na všech dalších pozicích seznam povolených hodnot (kupku sena). Když si do what
přiřadím $1
a provedu shift
, v seznamu parametrů mi zbudou jen ty povolené hodnoty. Pokud je při provádění cyklu splněna podmínka [ "$what" = "$i" ]
, znamená to, že jehla se v kupce sena našla a funkce tím pádem vrátí pravdu (nulová návratová hodnota znamená úspěch). Pokud cyklus proběhne do konce a jehla se nenajde, funkce vrátí 1, což značí neúspěch. check
bych nazval funkcí s negativním očekáváním.
Cyklus while true
sám o sobě nikdy neskončí – true
bude pravda až do konce světa check $x alpha beta gamma && break
znamená, že v případě úspěchu funkce check()
se nekonečný cyklus přeruší a program pokračuje dál. break
je jedna z možností, jak přerušit nekonečný cyklus. Jestli z nějakého jazyka znáš cyklus s logikou do – while
, tak tohle je obezlička pro jazyky, které mají jen while – do
:
while (true) { delej_neco(); if (!podminka) { break; } }Volání pomocí
check $x ${pole[*]}
je samozřejmě v pořádku.
${pole[@]}
místo ${pole[*]}
popř. $@
místo $*
kde to jen jde, poměrně často se vyskytne podmínka že hodnoty v poli mohou obsahovat mezery.
A="ls -a"
$A
spustí ls s parametrem -a. V tomhle případě je jedno, co je tam za proměnnou, důležité je, že její výskyt není v uvozovkách. Když to dáme do uvozovek, žádná expanze na pole se neprovede:
A="ls -a"
"$A"
zahlásí chybu, že program "ls -a" neexistuje. Je ale výjimka: pokud do uvozovek dáte proměnnou $@ nebo ${xxx[@]}, expanze na pole se provede, ale ne podle IFS (mezery apod.), ale tak, aby byly zachovány původní parametry/prvky pole. Příklad (spusťte a sledujte chybové hlášky):
set ls "adresář neexistuje"
$*
"$*"
$@
"$@"
Závěr: když nechcete expanzi, používejte @ místo * a dávejte to do uvozovek.
in_array() { local i needle=$1 shift 1 for i in "$@"; do [[ "$i" == "$needle" ]] && return 0 done return 1 } pole[0]=foo pole[1]=bar pole[2]="dve slova" read slovo in_array $slovo "${pole[@]}" && echo ok
in_array() { local i needle=$1 shift 1 # array() undefined [ -z "$1" ] && return 1 for i in $@ do [ "$i" == "$needle" ] && return 0 done return 1 } pole[0]=foo pole[1]=bar pole[1]="dve slova" read slovo if in_array $slovo ${pole[@]}; then echo ok else echo ko fi
# array() undefined
[ -z "$1" ] && return 1
Tohle je hodně divné. Proč by se v poli, které začíná prázdným řetězcem, nemělo dát nic najít?
Tiskni
Sdílej: