Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Ako semestrálny projekt z algoritmizácie som si vybral konvertor cčka do html+ zvyraznovač syntaxe. Trošku som sa však zasekol. Súbor s čkovským kodom chcem načitavat po riadkoch a po riadkoch to aj prevádzat. S čim mám však problem je ako čo najvhodnejšie implementovat slovnik klučových slov.
Totiž ked bude už riadok načitaný do nejakého bufferu budem potrebovat načitavat po jednotlivých znakoch vytvárať slova a potom ich porovnat zo slovami v slovníku. Kvôli zvýraznovaniu je asi potrebné mať rozličné slovniky na datove typy, operatory .... Preto by som pri hladaní či je slovo klučové prehladat všetky tieto "polia", čo by trvalo asi pomerne dlho. Napadlo ma ešte to uložit do hashovacej tabulky ale pre +- 50 slov neviem či sa mi to oplatí. Nejaký napad? Pravdou je aj to že nie som s hash tabulkou moc kamarát, preto hladám nejaké iné riešenie. Ďakujem
Pro lexikální analýzu určitě použij konečný automat (ať už realizovaný řídící strukturou nebo tabulkou přechodů).
Nicméně lexikální analýza není všechno, pokuď chceš zdrojáky skutečně parsovat (například už jenom vědět, že na vstupu je skutečně zdroják C a ne jenom libovolná sekvence lexikálních elementů), budeš muset udělat i syntaktickou analýzu. Zkus se podívat na "rekurzivní sestup", to je asi nejjednodušší metoda (která ti na LL1 gramatiku tvé podmnožiny C bude stačit) asi ta nejjednodušší metoda.
Pak už ti stačí jenom doplnit implementovanou gramatiku o výstupní symboly a "obarvovač" je hotovej.
Ještě doplním odkaz na skripta na programovací jazyky z ČVUT FEL, která by ti měla odpovědět na všechny zvídavé otázky .
Tiskni
Sdílej: