Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Ako semestrálny projekt z algoritmizácie som si vybral konvertor cčka do html+ zvyraznovač syntaxe. Trošku som sa však zasekol. Súbor s čkovským kodom chcem načitavat po riadkoch a po riadkoch to aj prevádzat. S čim mám však problem je ako čo najvhodnejšie implementovat slovnik klučových slov.
Totiž ked bude už riadok načitaný do nejakého bufferu budem potrebovat načitavat po jednotlivých znakoch vytvárať slova a potom ich porovnat zo slovami v slovníku. Kvôli zvýraznovaniu je asi potrebné mať rozličné slovniky na datove typy, operatory .... Preto by som pri hladaní či je slovo klučové prehladat všetky tieto "polia", čo by trvalo asi pomerne dlho. Napadlo ma ešte to uložit do hashovacej tabulky ale pre +- 50 slov neviem či sa mi to oplatí. Nejaký napad? Pravdou je aj to že nie som s hash tabulkou moc kamarát, preto hladám nejaké iné riešenie. Ďakujem
Pro lexikální analýzu určitě použij konečný automat (ať už realizovaný řídící strukturou nebo tabulkou přechodů).
Nicméně lexikální analýza není všechno, pokuď chceš zdrojáky skutečně parsovat (například už jenom vědět, že na vstupu je skutečně zdroják C a ne jenom libovolná sekvence lexikálních elementů), budeš muset udělat i syntaktickou analýzu. Zkus se podívat na "rekurzivní sestup", to je asi nejjednodušší metoda (která ti na LL1 gramatiku tvé podmnožiny C bude stačit) asi ta nejjednodušší metoda.
Pak už ti stačí jenom doplnit implementovanou gramatiku o výstupní symboly a "obarvovač" je hotovej.
Ještě doplním odkaz na skripta na programovací jazyky z ČVUT FEL, která by ti měla odpovědět na všechny zvídavé otázky .
Tiskni
Sdílej: