3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Řešení dotazu:
Lisp měl oproti jiným například výhodu v existenci lispových strojůNo nevim, ale existuje vice stroju pro jazyky. Jen tak od boku napr. Forth, Java, ...
Java má hardwarový interpret?Byte-kod Javy ma, jestli to je to, na co se ptate.
schopné interpretovat kód přímoDo neceho to prelozene byt muselo. Tezko to cetlo ASCII zdrojaku z pameti a bezelo podle toho. Mozna to fungovalo jako interpret BASICu? Ten "interpret" Javy jsou normalne (typicky) vedlejsi instrukcni sady v procesorech pro ten virtualni stroj Javy (myslim, ze nekdo udelal i procesor, kde to byla jedina instrukcni sada, ale moc to nesleduji, takze se muzu mylit). Je to napriklad v ARM procesorech a ty jsou dost casto v mobilech. ARM platforma tomu rika Jazelle. V pameti pristroje je to dnes asi ulozene uz jako byte-kod, ale zrejme nic nebrani tomu, aby se ten preklad delat za pochodu. Snad se to tak i drive delalo, ale ten byte-kod se zacal pouzivat prave proto, ze je to celkove o dost rychlejsi.
To máš pravdu, blbě jsem to vyjádřil. Pro tyhle stroje to bylo v podstatě to samé co pro ty dnešní assembler. Jak je to v Javě je ale imo zbytečné řešit – nelze porovnávat počítače před 40 lety s dnešními ARM.schopné interpretovat kód přímoDo neceho to prelozene byt muselo. Tezko to cetlo ASCII zdrojaku z pameti a bezelo podle toho. Mozna to fungovalo jako interpret BASICu?
obavam se, ze pokud jsi si zadnych vyhod nevsim, tak bud te to ucili spatne, nebo neznas lisp nebo neznas ostatni jazykyPokud je to na úrovni programovacích struktur na ZČU tak bych řekl, že to první. Snad nejblbější předmět co znám, ca 1–2 přednášky o syntaxi každého z vybraných jazyků a tím to hasne. Prý jde o to, abychom poznali různá programovací paradigmata… Jediné se kterým jsem se předtím nesetkal bylo logické programování v Prologu a to pravděpodobně už nikdy neuvidím. PS.: Haskell je beztak lepší
Tiskni
Sdílej: