Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
:make
. Tvůj přístup ti totiž z každého souboru vyrobí samostatnou binárku a těžko budeš moct mít program rozdělený do víc souborů. Navíc vim pak pozná, kde jsou chyby a umožní ti po nich skákat přes :cn
(popř :cN
opačným směrem).
To poskočení mohlo být způsobené zvětšením oblasti pro příkazy. Můžeš zkusit :set cmdheight=1
Da sa vyuzivat aj vim,tak,ze nemusim spustit dalsi terminal,ale rovno to spustim vo Vime.Mrkni na screen, kdybys náhodou neznal. Super věc.
aha nasiel som sudo make uninstall co funguje. V podstate nemusim mat tam ten terminal,ale postacilo by mi,ak by sa mi podarilo upravit:
map <F9> :!./%</<CR>
a este sa snazim k tomu pridat k tomu vstup zo suboru. snazil som sa to urobit takto:
map <F9> :!./%</ < %</vstup.txt<CR>
Problem je v tom,ze znaky '%<' vypise celu adresu toho suboru napr.: adresar/adresar2/main ,ale ja chcem iba adresar/adresar2 Ako na to?
:h Head of the file name (the last component and any separators removed). Cannot be used with :e, :r or :t. Can be repeated to remove several components at the end. When the file name ends in a path separator, only the path separator is removed. Thus ":p:h" on a directory name results on the directory name itself (without trailing slash). When the file name is an absolute path (starts with "/" for Unix; "x:\" for MS-DOS, WIN32, OS/2; "drive:" for Amiga), that part is not removed. When there is no head (path is relative to current directory) the result is empty.
Tiskni
Sdílej: