Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Dobry den, mam aplikaci v perlu, ktera bezi jako demon a resi komunikaci s nekolika zarizenimi pres RS232(obdrzi/posle do linek data), prijata data ze seriovych linek vyhodnoti a uklada do vlastni db (sqlite), dle nastavenych parametru posila do linek nova data, potud nic sloziteho.
Rad bych tento uzavrenych system propojil s cizim systemem, tedy aby si mohli vymenovat data, cizi system pozaduje predavaci rozhrani pres sadu webovych sluzeb (cas od casu si reknou o nejaka data, nebo naopak zaslou nejaky pozadavek).
Premyslel jsem tedy jak toho dosahnout a v jednu chvili se mi pomerne zacala libit db couchdb od apache, ktera cely problem s HTTP zastresuje, tedy sypal bych do ni data a vytvoril pro cizi system sadu "view", ktery by jim v json vracel hodnoty a naopak by dokazali stejnym zpusobem mi data predavat, bohuzel zde jsem narazil ja jedem problem a tim je nutnost mit moznost "okamzite" akce na pozadavek zaslany z ciziho system (tedy necekat ve smyslu, ze ja budu z perlu v intervalech poolovat couch db na nova data a pak neco vykonam, ale resit neco hned). (navic noSQL neni uplne idealni pro me, ale to bych prekousnul, libilo se mi hlavne to vyreseni HTTP komunikace)
Takze co s tim? Nechce se mi zrovna kvuli tomu pridani "web rozhrani" do aplikace instalovat na muj system apache nebo snad PHP a zpracovavat pozadavek, ten predat nejak do me aplikace, vratit zpet data apod silenosti.
Napadlo me to nejak zkusit vyresit treba s nginx a fastcgi , ale nevim zda-li to lze udelat s perlem nejspise ano a zda-li je to prijatelne stabilni.
Nejaky napad? Nelze obalit perl nejakym modulem co mi takoveto rozhrani poskytne?
Diky za podnety. Roman
Diky za reakci, ano puvodne jsem uvazoval vymenit kompletne sqlite za couchdb, ale trochu me odrazuje prave fakt, ze couchdb jr ne bezschemova/dokumetova db, data mam jasne dana (zadny "chaos", jsou jasne organizovana do tabulek), velkou devizu vidit u couch db prave v tom HTTP rozrahni, ktere se mi opravdu libi a vymysleno je to velmi velmi dobre.
Neexistuje takove rozhrani i k nejake jiz exsitujici SQL db (napr. mysql)?
Body b/c si dovedu predstavit, jak je mysleno A (s tim klientem netusim)? Muzete to rozvect, prilis se mi nechce implementovat web server v perlu. R
bohuzel zde jsem narazil ja jedem problem a tim je nutnost mit moznost "okamzite" akce na pozadavek zaslany z ciziho system (tedy necekat ve smyslu, ze ja budu z perlu v intervalech poolovat couch db na nova data a pak neco vykonam, ale resit neco hned)_changes?feed=continuous, totéž v The Definitive Guide
Tiskni
Sdílej: