Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Dobry den, mam aplikaci v perlu, ktera bezi jako demon a resi komunikaci s nekolika zarizenimi pres RS232(obdrzi/posle do linek data), prijata data ze seriovych linek vyhodnoti a uklada do vlastni db (sqlite), dle nastavenych parametru posila do linek nova data, potud nic sloziteho.
Rad bych tento uzavrenych system propojil s cizim systemem, tedy aby si mohli vymenovat data, cizi system pozaduje predavaci rozhrani pres sadu webovych sluzeb (cas od casu si reknou o nejaka data, nebo naopak zaslou nejaky pozadavek).
Premyslel jsem tedy jak toho dosahnout a v jednu chvili se mi pomerne zacala libit db couchdb od apache, ktera cely problem s HTTP zastresuje, tedy sypal bych do ni data a vytvoril pro cizi system sadu "view", ktery by jim v json vracel hodnoty a naopak by dokazali stejnym zpusobem mi data predavat, bohuzel zde jsem narazil ja jedem problem a tim je nutnost mit moznost "okamzite" akce na pozadavek zaslany z ciziho system (tedy necekat ve smyslu, ze ja budu z perlu v intervalech poolovat couch db na nova data a pak neco vykonam, ale resit neco hned). (navic noSQL neni uplne idealni pro me, ale to bych prekousnul, libilo se mi hlavne to vyreseni HTTP komunikace)
Takze co s tim? Nechce se mi zrovna kvuli tomu pridani "web rozhrani" do aplikace instalovat na muj system apache nebo snad PHP a zpracovavat pozadavek, ten predat nejak do me aplikace, vratit zpet data apod silenosti.
Napadlo me to nejak zkusit vyresit treba s nginx a fastcgi , ale nevim zda-li to lze udelat s perlem nejspise ano a zda-li je to prijatelne stabilni.
Nejaky napad? Nelze obalit perl nejakym modulem co mi takoveto rozhrani poskytne?
Diky za podnety. Roman
Diky za reakci, ano puvodne jsem uvazoval vymenit kompletne sqlite za couchdb, ale trochu me odrazuje prave fakt, ze couchdb jr ne bezschemova/dokumetova db, data mam jasne dana (zadny "chaos", jsou jasne organizovana do tabulek), velkou devizu vidit u couch db prave v tom HTTP rozrahni, ktere se mi opravdu libi a vymysleno je to velmi velmi dobre.
Neexistuje takove rozhrani i k nejake jiz exsitujici SQL db (napr. mysql)?
Body b/c si dovedu predstavit, jak je mysleno A (s tim klientem netusim)? Muzete to rozvect, prilis se mi nechce implementovat web server v perlu. R
bohuzel zde jsem narazil ja jedem problem a tim je nutnost mit moznost "okamzite" akce na pozadavek zaslany z ciziho system (tedy necekat ve smyslu, ze ja budu z perlu v intervalech poolovat couch db na nova data a pak neco vykonam, ale resit neco hned)_changes?feed=continuous, totéž v The Definitive Guide
Tiskni
Sdílej: