abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    včera 21:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | IT novinky

    Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:33 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 13:33 | IT novinky

    Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 07:00 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.3. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    21.3. 16:44 | IT novinky

    Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.3. 14:22 | Bezpečnostní upozornění

    David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    21.3. 08:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.3. 07:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Používáte WSL (Windows Subsystem for Linux)?
     (74%)
     (12%)
     (4%)
     (10%)
    Celkem 286 hlasů
     Komentářů: 1, poslední 6.3. 07:51
    Rozcestník


    Dotaz: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)

    6.5.2011 01:30 jbb
    Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    Přečteno: 296×
    Dobrý den,
    plánuji postavit regulaci kotelny na vhodném PLC (asi Foxboard G20). Je to malá mašinka s debianem a vhodnými vstupy/výstupy.
    Kromě teploty (která se jistě nemění skokově a chvíli to počká) budu sledovat i mačkání tlačítek uživatelem. Musím si tedy napsat nějakého démonka, který bude trvale sledovat vstupy a nějak reagovat.
    Na druhou stranu potřebuji systém monitorovat, respektive ho i ovlivnit z příkazové řádky (k PLC se budu připojovat ssháčkem) či z webového prohlížeče (PLC má sice vlastní pseudoapache, ale asi bych ho chtěl spíše řídit ze stránek zobrazených na serveru).
    Vychází mi z toho, že tedy musím kromě démonka splichtit ještě nějaký ovládací program, který spustím z příkazovky když budu chtít juknout na stav systému či něco změnit. Nemám však jasno v tom, jak mám předávat údaje mezi těmito dvěma systémy - napadlo mne jednak přes nějaké soubory (což je takové fakt rustikální) či přes sql databázi (což se mi zdá jako s kanónem na vrabce a kdo se to má učit...).
    Máte nějaký lepší nápad? Nebo byste celou věc řešili ještě nějak jinak?

    Odpovědi

    6.5.2011 02:09 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    Pro váš případ by asi byly nejlepší unixové sockety (pokud to chcete fakt obecně), případně telnet (démon bude poskytovat telnetovou službu, tedy vlastně samotnou příkazovou řádku).
    Pavel Stárek avatar 6.5.2011 16:29 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    Však nic nebrání tomu, aby prográmek (démonek), co sleduje vstupy/výstupy a dělá nějaké akce na základě jejich stavu, rovněž například otevřel UDP port (ve druhém threadu) a na něm naslouchal tvým příkazům. Tedy jde jen o to, si navrhnout vlastní protokol, který pak bude proudit těmi UDP pakety. Nevím jak to bude složité, ale napsal bych si to třeba v Pythonu, ovšem jde o to, jak se ovládají ty vstupy/výstupy (nějaké zařízení v /dev nejspíš).
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    6.5.2011 16:44 tuxmartin | skóre: 39 | blog: tuxmartin | Jicin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    Ja prave stavim neco podobnyho na regulaci topeni. Pouzivam ATmega8, na 1-wire sbernici mam DS18B20 teplomery a do ostatnich I/O mam zapojeny ventily k radiatorum. Cely to komunikuje pres RS-232 s RouterStation.

    Prijde mi to jako nejjednodussi reseni. RouterStation koupis za 1200Kc, lepsi verzi (s vyvedenym USB a 1Gbps sitovkou) za 1700Kc. Ma to 680MHz CPU, 64MB RAM, 16 MB flash. Mam tam OpenWrt linux a ridici aplikaci vlastni vyroby. Uzivatelske rozhrani jde udelat v php (stejne to bude ovladat najednou jen jeden clovek). Do USB mam pripojenou 2GB flashku na ukladani teplot, grafu a ruznych podobnych blbosti.

    Je to levne a funkcni.

    6.5.2011 16:46 tuxmartin | skóre: 39 | blog: tuxmartin | Jicin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    Treba wifi.aspa to ma za necelych 1300Kc.
    Josef Kufner avatar 8.5.2011 12:25 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    Stránky na serveru můžou být jen takovou proxy ke stránkám toho PLC, které budou lehce parsovatelné a jinak děsně ošklivé.

    Prostě při zobrazení stránky na serveru se dotážeš PLC, jak na tom je. HTTP je dostatečně rozumný protokol na takové véci. Z příkazové řádky ti pak bude stačit prosté curl zabalené do skriptu, aby to hezky bralo parametry.

    Na rootu vychází seriál o Couchy DB, myslím že by to mohla být dobrá inspirace (jen místo DB bude PLC).
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    9.5.2011 14:03 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    HTTP je poměrně složité pro správnou implementaci, má spousty různých způsobů komunikace a podmíněných hlaviček. Doporučoval bych spíš velmi jednoduchý protokol SCGI a před to „položit“ nějakou proxy, která se postará o překlad do plného HTTP (nginx, Apache, lighttpd).
    Josef Kufner avatar 9.5.2011 18:12 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    Však ono ničemu nevadí, že ta implementace bude neúplná. Stačí pár základních věcí a to ostatní buď ignorovat nebo vrátit vhodnou chybu. Podstatné je, že na otestování stačí obyčejný www prohlížeč, na odeslání i přijetí dat jsou nástroje hotové (např. curl, wget) a protokol samotný je velmi jednoduchý a nenáročný.

    Pokud data samotná nebudou nějak moc složitá, což u kotelny moc nehrozí, tak jako CLI nástroj postačí párřádkový skript okolo curl nebo wgetu a základ webového rozhraní na serveru bude zhruba stejný.

    A pokud by to PLC vracelo data v JSON (což je na generování velmi nenáročné na jakémkoliv HW), tak by se samotné GUI dalo napsat v Javascriptu a uložit do PLC jako prostý blob, který by se na začátku poslal klientovi (těch blobů by tam bylo několik – trocha statického HTML, nějaké to CSS a pár obrázků). Výsledkem by bylo velmi pěkné rozhraní při minimálním zatížení hardware a samotná implementace by zůstala víceméně triviální – většinu HTTP getu lze beztrestně zahodit (vlastně stačí načíst jen první řádek) a odpověď stačí uvést trochou víceméně statického textu. Webserver by potřeboval umět jen vrátit jako odpověď buď statický blob nebo vyexportovat trochy dat do JSONu. Neříkám, že taková implementace bude kdoví jak okouzlující, ale při minimu úsilí z toho lze vytřískat opravdu hodně.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    9.5.2011 19:50 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    Dobrá otázka. V knize Linux Appliance Design http://nostarch.com/appliance.htm řeší praxe znalí autoři tento požadavek pomocí knihovny Run-Time Access http://www.runtimeaccess.com/projects/rta/index.html. Démon se s touto knihovnou tváří jako instance postgresu, takže s ním mohou komunikovat jakékoliv nástroje podporující klient-server protokol postgresu, do kterých se posílají normální SQL příkazy. V konfiguraci démona se nadefinují sloupce tabulek a jejich handlery volají rovnou přiřazené funkce v c/c++. Přišlo mi to velice zajímavé a neotřelé. Ta knihovna stále žije, bohužel je pouze v C/C++, což ale nemusí vadit.
    9.5.2011 19:56 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    Obrázek http://www.runtimeaccess.com/projects/rta/GoodrtaModel.png
    9.5.2011 19:57 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak synchronizovat údaje mezi aplikacemi (daemon a ovládací app)
    http://books.google.com/books?id=uVu0ax6C3uIC&pg=PA16&lpg=PA16&dq=library+run+time+access+rta&source=bl&ots=syNdxIrTKr&sig=CgnnuJkiC9GFROL5aOuBL7pgh0g&hl=cs&ei=3SfITcnsE8zDswazzIyXDw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10&ved=0CGkQ6AEwCQ#v=onepage&q=library%20run%20time%20access%20rta&f=false

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.