Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/* This program is distributed under the GPL, version 2 */
#include stdio.h
#include unistd.h
#ifdef __WIN32__
#define sleep(x) Sleep(x)
#endif
#include ftdi.h
int main(int argc, char **argv)
{
struct ftdi_context ftdic;
int f,i;
unsigned char buf[1];
if (ftdi_init(&ftdic) < 0)
{
fprintf(stderr, "ftdi_init failed\n");
return EXIT_FAILURE;
}
f = ftdi_usb_open(&ftdic, 0x0403, 0x6001);
if (f < 0 && f != -5)
{
fprintf(stderr, "unable to open ftdi device: %d (%s)\n", f, ftdi_get_error_string(&ftdic));
exit(-1);
}
printf("ftdi open succeeded: %d\n",f);
printf("enabling bitbang mode\n");
ftdi_set_bitmode(&ftdic, 0xFF, BITMODE_BITBANG);
sleep(3);
buf[0] = 0x0;
printf("turning everything on\n");
f = ftdi_write_data(&ftdic, buf, 1);
if (f < 0)
{
fprintf(stderr,"write failed for 0x%x, error %d (%s)\n",buf[0],f, ftdi_get_error_string(&ftdic));
}
sleep(3);
buf[0] = 0xFF;
printf("turning everything off\n");
f = ftdi_write_data(&ftdic, buf, 1);
if (f < 0)
{
fprintf(stderr,"write failed for 0x%x, error %d (%s)\n",buf[0],f, ftdi_get_error_string(&ftdic));
}
sleep(3);
for (i = 0; i < 32; i++)
{
buf[0] = 0 | (0xFF ^ 1 << (i % 8));
if ( i > 0 && (i % 8) == 0)
{
printf("\n");
}
printf("%02hhx ",buf[0]);
fflush(stdout);
f = ftdi_write_data(&ftdic, buf, 1);
if (f < 0)
{
fprintf(stderr,"write failed for 0x%x, error %d (%s)\n",buf[0],f, ftdi_get_error_string(&ftdic));
}
sleep(1);
}
printf("\n");
printf("disabling bitbang mode\n");
ftdi_disable_bitbang(&ftdic);
ftdi_usb_close(&ftdic);
ftdi_deinit(&ftdic);
}
Při pokusu o kompiulace příkazem:
gcc bitbang.c -o bitbang
dostanu tohle:
hrabosh@GentooOnAthlon ~/Aktualni_vyvojovy_mrdnik/USB $ gcc bitbang.c -o bitbang /tmp/ccIlZQWy.o: In function `main': bitbang.c:(.text+0x15): undefined reference to `ftdi_init' bitbang.c:(.text+0x6b): undefined reference to `ftdi_usb_open' bitbang.c:(.text+0x89): undefined reference to `ftdi_get_error_string' bitbang.c:(.text+0xf5): undefined reference to `ftdi_set_bitmode' bitbang.c:(.text+0x12e): undefined reference to `ftdi_write_data' bitbang.c:(.text+0x145): undefined reference to `ftdi_get_error_string' bitbang.c:(.text+0x1ad): undefined reference to `ftdi_write_data' bitbang.c:(.text+0x1c4): undefined reference to `ftdi_get_error_string' bitbang.c:(.text+0x292): undefined reference to `ftdi_write_data' bitbang.c:(.text+0x2a9): undefined reference to `ftdi_get_error_string' bitbang.c:(.text+0x318): undefined reference to `ftdi_disable_bitbang' bitbang.c:(.text+0x324): undefined reference to `ftdi_usb_close' bitbang.c:(.text+0x330): undefined reference to `ftdi_deinit' collect2: ld returned 1 exit statusNevíte někdo, kde hledat problém? Díky !
-lftdi
(a teda treba kompilátoru povedať, že sa tam používa aj nejaká knižnica). Je ale možné (nechce sa mi to zisťovať), že FTDI knižnica obsahuje konfiguráciu pre pkgconfig a/alebo skript ftdi_config, takže sa to bude dať urobiť aj lepšie.
-lftdi
řekne linkeru s čím vším má program slinkovat, a parametr -L/nejaky/adresar
ještě může upřesnit, kde všude má linker hledat.
Tiskni
Sdílej: