Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
import config if config.nejaka_boolean_premenna: [nieco urob]
Pro uživatele mi přijde čitelnější a pohodlnější, použít místo XML, Microsoft Windows INI files, modul pro Python ConfigParser, a pěkná knihovna pro C GLib - Key-value file parser.
this
bych to zařadil k povinné četbě.
from xml.dom.minidom import getDOMImplementation, parseString # vytvorim novy xml dokument a naplnim ho daty doc = getDOMImplementation().createDocument(None, 'main-element', None) root = doc.documentElement fel = doc.createElement('first-element') root.appendChild(fel) sel = doc.createElement('second-element') fel.appendChild(sel) text = doc.createTextNode('some text') sel.appendChild(text) # zapisu xml do souboru a hierarchii znazornim tabulatory with open('/home/honzas/temp/myxml.xml', 'w') as xmlfile: doc.writexml(xmlfile, encoding='utf-8', addindent='\t', newl='\n') # pred upravou takto naformatovaneho xml odstranim znaky noveho radku a tabulatory, # jinak by se ve vystupu zdvojily xmlasstring = '' with open('/home/honzas/temp/myxml.xml') as xml: for line in xml: xmlasstring += line.strip() # parsuji string a pridam novy element doc = parseString(xmlasstring) sel = doc.getElementsByTagName('second-element')[0] newelement = doc.createElement('new-element') sel.appendChild(newelement) # zapis do souboru with open('/home/honzas/temp/myxml.xml', 'w') as xmlfile: doc.writexml(xmlfile, encoding='utf-8', addindent='\t', newl='\n')
Tiskni
Sdílej: