Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
else { printf("CHYBA: Neplatny vstup!\n"); exit(1);tak mi kalkulačka počítá snadno i se zápornými čísly, ale také načítá veškeré další znaky, které při výpočtu ignoruje, ale na vstupu by být neměly. Otázka tedy zní, jak tyto znaky odfiltrovat (či jinak ošetřit), aby na vstupu byla pouze čísla, platné operátory a vše ostatní by končilo errorem a koncem programu s příslušnou hláškou. Snad by se to dalo vyřešit nějakou vhodnou podmínkou na vstupu? DRUHY - málo nebo žádné znaky na vstupu: Zatím jsem nepřišel na to, jak ošetřit vstup, nak terém není nic, mezera, mezera a pouze číslo, mezera číslo a operátor. Prostě nedostatečný vstup. Stand nějak využít fci strncmp? Byl bych rád, kdybyste mě někdo nakopnuli správným směrem. Píšu to od rána a už mi to nemyslí :) Zde má dosavadní implementace.
int main() { //int vysledek; int numInp; char vstup[15]; int op; int vysledek = 0; int i; int end = 0; while(end != EOF){ end = scanf("%s", vstup); //Program postupně bude brát slova ze vstupu... if(end == EOF) break; numInp = atoi(vstup); for(i = 0; i < strlen(vstup); i++){ if(isdigit(vstup[i])) { //pokud načetl číslo... numInp = atoi(vstup); push(numInp); //...přidá jej na vrchol zásobníku... } else if(strlen(vstup) == 1){ switch(vstup[i]) /* ...pokud načetl operátor, vezme dvě čísla z vrcholu zásobníku, *aplikuje na ně načtený operátor a výsledek uloží zpět na zásobník.*/ { case '+': vysledek = push(pop() + pop()); break; case '-': op = pop(); vysledek = push(pop() - op); break; case '*': vysledek = push(pop() * pop()); break; case '/': op = pop(); if (op == 0){ printf("Nelze delit nulou\n"); exit(1); } else vysledek = push(pop() / op); break; default: printf("CHYBA: Neplatny vstup!\n"); //všechny jiné znaky (jednoznakové) než výše uvedené operandy exit(1); } } else { printf("CHYBA: Neplatny vstup!\n"); // filtruje "smetí" typu sdf125, ale i záporná čísla exit(1); } } } printf("%d\n", vysledek); return 0; }
Řešení dotazu:
$ man strtol strtod strtof strtold
int
main(int argc, char *argv[])
{
int base;
char *endptr, *str;
long val;
if (argc < 2) {
fprintf(stderr, "Usage: %s str [base]\n", argv[0]);
exit(EXIT_FAILURE);
}
str = argv[1];
base = (argc > 2) ? atoi(argv[2]) : 10;
errno = 0; /* To distinguish success/failure after call */
val = strtol(str, &endptr, base);
/* Check for various possible errors */
if ((errno == ERANGE && (val == LONG_MAX || val == LONG_MIN))
|| (errno != 0 && val == 0)) {
perror("strtol");
exit(EXIT_FAILURE);
}
if (endptr == str) {
fprintf(stderr, "No digits were found\n");
exit(EXIT_FAILURE);
}
/* If we got here, strtol() successfully parsed a number */
printf("strtol() returned %ld\n", val);
if (*endptr != '\0') /* Not necessarily an error... */
printf("Further characters after number: %s\n", endptr);
exit(EXIT_SUCCESS);
}
$ ./a.out 123
strtol() returned 123
$ ./a.out ' 123'
strtol() returned 123
$ ./a.out 123abc
strtol() returned 123
Further characters after number: abc
$ ./a.out 123abc 55
strtol: Invalid argument
$ ./a.out ''
No digits were found
$ ./a.out 4000000000
strtol: Numerical result out of range
Tiskni
Sdílej: