Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
mám aplikaci, která odesílá data na server. Potřeboval bych do ní implementovat mechanismus, který by mi automaticky identifikoval tento stroj. Původně jsem používal seriové číslo disku, ale to je momentálně nevyhovující.
Ideální by pro můj účel bylo získání seriového čísla procesoru. Chtěl jsem vyžít cat /proc/cpuinfo
, to ovšem ne vždy v položce "serial" vrátí hodnotu.
Co by jste mi navrhovali?
Řešení dotazu:
/var/lib/dbus/machine-id
- ostatně i proto jsem odkazoval na manuálovou stránku.
$ cat /etc/machine-id cat: /etc/machine-id: Adresář nebo soubor neexistuje
/sys/devices/virtual/dmi/id/
jediné použitelné, co nedá triviální odpovědi je chassis_asset_tag
a product_uuid
. Distribuce openSUSE 12.2 x64.
N/A N/AJe to dostatečně unikátní?
MB-1234567890
Prečo nie je možné ako identifikátor použiť MAC adresu tohto rozhrania, ktorá je priradená už od výroby a mala by byť globálne unikátna?A na základě této skvělé úvahy pak, když se změní hadrware, neustále přepisujeme MAC adresy počítačů, kde jsou nainstalované takové programy. Analogicky je snažší změnit MAC adresu než měnit tu registrovanou u internet providera. MAC adresa nic neznamená.
Klonovanie MAC adries medzi fyzickými počítačmi som v praxi ešte nevidel,Máš prostě štěstí, žes zatím nepotkal nic vázaného na MAC adresu. Já jsem toho pro změnu potkal dost.
to je prasáreňAno. A myslet si to, je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. P.S.: Velmi zajímavý post, který ukazuje, že MAC adresy může být taky zapotřebí volit semi-náhodně a často měnit: http://article.gmane.org/gmane.linux.debian.freedombox.user/4419.
Tiskni
Sdílej: