Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Řešení dotazu:
typedef int (*funkce_t)();
struct {
char *jmeno;
funkce_t funkce;
} seznam[] = {
{
"haf", stekej,
},
};
a nasledne prochazet tohle a volat podle toho... je to teda spis C nez C++, ale hadam ze se to az tak lisit nebude (C++ se mozna nebude libit to deklarovani a definovani struktury i promenne v jednom)
std::map<std::string, void*>
std::map
nebývá hašovací tabulka. std::unordered_map
bývá.
void*No klidně bych tam spíš rval std::function<void()>, může to pak být i volání nějaký metody nějakýho objektu, lambda, ...
#include <iostream> #include <map> #include <unordered_map> #include <functional> #include <string> void stekej() { std::cout << "haf" << std::endl; } void mnoukej() { std::cout << "mňau" << std::endl; } class Jardik { public: void jardikuj(std::string const& oCem) { std::cout << "Jardíkuju o " << oCem << std::endl; } }; using Mapa = std::unordered_map<std::string, std::function<void()>>; //using Mapa = std::map<std::string, std::function<void()>>; int main(int argc, char **argv) { Jardik jardik; Mapa mapa{ {"haf", stekej}, {"mňau", mnoukej}, {"jardikujo64bitech", std::bind(&Jardik::jardikuj, &jardik, "64bitech")}, {"jardikujowindows", std::bind(&Jardik::jardikuj, &jardik, "woknech")} }; std::string codelat; for (;;) { std::cin >> codelat; if (!std::cin) break; Mapa::const_iterator it = mapa.find(codelat); if (it != mapa.end()) { it->second(); } else { std::cout << "Neumim" << std::endl; } } return 0; }
gcc 4.7 a 4.8 dle distrowatch ...
http://distrowatch.com/search.php?pkg=gcc&pkgver=4.8#pkgsearch
http://distrowatch.com/search.php?pkg=gcc&pkgver=4.7#pkgsearch
a c11 v clangu : http://clang.llvm.org/cxx_status.html
using
, pokud se opraví na typedef a přidá se flag -std=gnu++0x
uklidňujícně označený jako „This support is currently experimental.“ tak už jo.>>
za sebou bez mezery), pominulu-li std::bind
.což je asi nejefektivnější datová struktura pro tento účelPokud na vstupu budou vždy pouze slova z předem dané množiny, pak ta slova nepotřebuji ani ukládat. Jednoduchý benchmark je v článku GPERF: A Perfect Hash Function Generator na straně 10.
Tiskni
Sdílej: