Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
#include <stdio.h>
#define do(x) for(x) {
#define while }
void main(void) {
unsigned short i;
do (i=0; i<10; i++)
printf("%i\n", i);
while;
}
int main() { int i = 1; int n = 7; label_start: i = i + 1; if( i > n ) goto label_end; /* do work */ goto label_start; label_end: return 0; }Na vysvetlenou. Nekonecny cyklus (simulujici do-while) je mezi label_start a goto label_start. Podminka na ukonceni pak je if se skokem mimo smycku. Ano. Presne takhle se ve starych jazycich kodovaly tyhle veci. Dneska uz maji oba zminene konstrukce analogicke obou tymum cyklu a je skoda, ze si jich nevazite.
S ohledem na odpovědi mám trochu obavu, co vlastně víte. Takže pro pořádek:
for (INIT; COND; ITER) { BODY; }
lze (za předpokladu, že v těle nepoužijete continue
) ekvivalentně přepsat jako
INIT; while (COND) { BODY; ITER; }
Pomocí do
-while
je to horší, protože ten vždy proběhne aspoň jednou. Takže by bylo potřeba použít nějaký špinavý trik typu
INIT; do { if (!(COND)) break; BODY; ITER; while (true);
a samozřejmě ani tady to nebude fungovat správně, pokud v těle použijete continue
.
Podstatná otázka samozřejmě je, k čemu je to dobré.
for(int i=1;…){ }ale fungoval jako:
int i; for(i=1;…){ }což měnilo platný scope pro 'i'.
{ INIT; while (COND) { BODY; ITER; } }
C EKVIVALENT V FORTRAN 77 DO INTEGER I INTEGER N N=7 DO 10 I=1,N C DO WORK 10 CONTINUE STOP ENDtotéž pomocí IF
C EKVIVALENT V FORTRAN 77 IF INTEGER I INTEGER N 10 IF (N=I) 40,30,20 20 I=I+1 C DO WORK 30 GOTO 50 40 PRINT 'CHYBA I JE VETSI NEZ N' 50 STOP END
C EKVIVALENT V FORTRAN 77 IF INTEGER I INTEGER N 10 IF (N-I) 40,30,20 20 I=I+1 C DO WORK 30 GOTO 50 40 PRINT 'CHYBA I JE VETSI NEZ N' 50 STOP ENDjak už 20 let píšu do if podmínku, tak ty prsty to napsaly automaticky, přitom tohle FORTRANí IF je na číslo.
#define LIMIT 100 int i; //--- FOR LOOP ----------- for(i = 0; i < LIMIT; i++) f(i); //--- WHILE LOOP ----------- i = 0; while(i < LIMIT) { f(i); i++; } //--- DO-WHILE LOOP ----------- i = 0; if(i < LIMIT) { do { f(i); } while(++i < LIMIT); }
Tiskni
Sdílej: