Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Nejak nemuzu najit jednoduche vysvetli prepoctu address processoru (v mem pripade 32-bit ARM) po pouziti funkci mmap. Nejaky odkaz na matematiku adresovani.
#define MAP_SIZE 4096UL #define MAP_MASK (MAP_SIZE - 1) #define PIOB_BASE=$FFFFF600; #define PIOC_IFDR PIOC_BASE + 0x0024 d = open("/dev/mem", O_RDWR | O_SYNC)); map_base = mmap(NULL, MAP_SIZE, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, PIOB_BASE & ~MAP_MASK); *((unsigned long *) (map_base + (PIOB_IFDR & MAP_MASK))) = PIO_B27;
Proc pri mapovani stranky rozmerem 4096 (0x1000) se musi BASE adress se delit na celo 0x1000 (PIOB_BASE & ~MAP_MASK)= div(PIOB_BASE,0x1000)?
Proc dalsi pro zapis na dalsi adresu PIOC_IFDR vychazi posun na (PIOB_IFDR & MAP_MASK)=0x624?
Dekuji moc.Řešení dotazu:
PIOB_BASE & ~MAP_MASK
není dělení, nýbrž zaokrouhlení. A to mi nepřijde jako zvláštní požadavek, když se mají stránky systémové paměti namapovat do prostoru virtuální paměti procesu.
Mate pravdu je to vlaste deleni s zaokroulenim. Ale mne zajima jak se addresy prepocitavaji po namapovani pomoci funkci mmap. Potrebuji jen nasmerovat
.Pochobil jsem ze base address PIOB_BASE se ma rozdelit na velikost stranky 0x1000. A pak offset na dalsi addresu PIOB_OER PIOB_BASE + 0x0010 se ma delat pomoci vstahu (PIOB_BASE + 0x0010) & MAP_MASK
#define PIOB_BASE=$FFFFF600; #define PIOB_IFDR_OFFSET 0x0024 map_base = mmap(NULL, MAP_SIZE, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, PIOB_BASE - (PIOB_BASE % MAP_SIZE); *((unsigned long *) (map_base + (PIOB_BASE % MAP_SIZE) + PIOB_IFDR_OFFSET)) = neco;Takhle je to myslím pochopitelnější. Mimochodem ten kód je dost zprasený, předpokládá se, že se bude mapovat jen jedna stránka, MAP_SIZE by mělo jmenovat PAGE_SIZE, které by se mělo zjistit voláním getpagesize() a ne to mít definované natvrdo a úplně ten kód přestane fungovat, pokud by offset registru překročil hranici stránky. Více man 2 mmap.
Dekuji za odpoved'. Tento kod se tyka primo urciteho druhu procesoru a ovladani PIO (parallel input output) pinu na devepment boardu a v tom to pripade jedna stranka bohate staci. Mate pravdu, ze kod je prasacky a tezko se chape z toho jak se pocitaji adresy. Ale je to vice mene nejaky priklad. Stejne vlastni aplikaci budu psat na FreePascalu.
Jinak mi slo o to proc se to ma tak pocitat. A je to dane tim,ze v Linuxu se pouziva strankova pamet'. A to znamena,ze v pripade 32-bitove adresy offset z budou tvorit 12 mladsich bitu (pocet bitu offsetu=log2(page_size)), zbylych starsich 20-bitu je cislo stranky.
Omluvam se za to, ze asi jsem nespravne zformuloval otazku. Dekuji vsem.
Tiskni
Sdílej: