abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | Humor

    Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a

    … více »
    » FIDESZ🧡! « | Komentářů: 5
    dnes 15:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Zajímavý software

    Mozilla prostřednictvím své dceřiné společnosti MZLA Technologies Corporation představila open-source AI klienta Thunderbolt. Primárně je určený pro firemní nasazení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:00 | IT novinky

    Firma Cal.com oznámila, že přesouvá svůj produkční kód z otevřeného do uzavřeného repozitáře z důvodu bezpečnostního rizika umělé inteligence, která prý dokáže vyhledávat a zneužívat zranitelnosti rychleji, než by je jejich vývojářský tým stíhal opravovat. Zároveň zveřejnila samostatnou, open-source verzi Cal.diy pod licencí MIT, ovšem bez řady původních funkcí. O tom, zda je toto opatření rozumné, existují pochyby. … více »

    » FIDESZ🧡! « | Komentářů: 5
    dnes 13:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:00 | Nová verze

    Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 4.0. Přehled změn v souboru CHANGES.md na GitHubu. Odstraněna byla podpora SSLv2 Client Hello a SSLv3. Ve výchozím nastavení byla zakázána podpora odmítnutých eliptických křivek v TLS dle RFC 8422. Přibyla například podpora Encrypted Client Hello (ECH, RFC 9849).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Komunita

    curl up 2026, tj. setkání vývojářů a uživatelů curlu, proběhne opět v Praze. O víkendu 23. a 24. května v Pracovně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | IT novinky

    Aplikace pro ověřování věku uživatelů on-line platforem je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Půjde podle ní o bezplatné a snadno použitelné řešení, které pomůže chránit děti před škodlivým a nelegálním obsahem. Aplikace bude podle ní fungovat na jakémkoli zařízení a bude zcela anonymní.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 04:33 | Komunita

    V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 01:33 | IT novinky

    IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1341 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci

    Josef Kufner avatar 5.1.2014 13:59 Josef Kufner | skóre: 70
    Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    Přečteno: 1132×
    Dobré ráno,

    přemýšlím, v čem psát dokumentaci k složitější webové aplikaci napsané v PHP. Chci, aby bylo možné vyrobit tisknutelné PDF (pomocí LaTeXu), a aby bylo možné vložit dokumentaci přímo do aplikace (HTML).

    Dokumentace bude tvořena statickým textem. Není to o generování referenční příručky ze zdrojáků, ale o popisu, jak a proč je co uděláno, jak se jednotlivé komponenty dají dál používat a podobně. Druhou takovou "knihou" pak bude uživatelská příručka, což bude po technické stránce prakticky totéž.

    Po vzoru knížky ProGit chci celou dokumentaci dát do samostatného repositáře Gitu a napsat to v nějakém plaintextovém formátu, který půjde diffovat a mergovat. Repositář se pak do aplikace přilinkuje jako submodul (či něco podobného) a aplikace se postará o zobrazení dokumentace uživateli.

    Pro zobrazování dokumentace nechci používat externí nástroje. To by přidělávalo práci s deploy a editací. Konverzi do HTML tedy musí zvládnout nějaká PHP knihovna přibalená k aplikaci. Konverze do LaTeXu už mne nepálí, tam se nějaký build script použije tak jako tak.

    Vzhledem k podpoře na GitHubu a všeobecné rozšířenosti jsem zatím došel k Markdown, jakožto formátu samotného textu. Na první pohled to vypadá nadějně, ale ... neumí číslovat obrázky ani kapitoly, odkazovat na čísla kapitol, generovat obsah, vlastní odkazy, ... takže je vlastně nepoužitelný na cokoliv většího než pár odstavců.

    Existuje něco jiného, co je dostatečně rozšířené?

    V čem píšete dokumentaci vy?
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)

    Odpovědi

    5.1.2014 15:02 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    A co Docbook?
    Josef Kufner avatar 5.1.2014 15:46 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    Na dokumentaci je nejdůležitější, aby se snadno psala. Docbook to s tím šíleným XML vůbec nesplňuje :-(
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    6.1.2014 00:43 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    Připadá mi, že je věc jednak zvyku a jednak dobrého XML editoru. Pro někoho LaTeXový dokument je také napsaný "šíleným" jazykem. Zkusil bych XMLmind, které je i linuxové (javové) prostředí. DocBook mi připadá jako přirozené prostředí pro dokumentaci, která potřebuje generovat různé výstupy.
    Josef Kufner avatar 6.1.2014 01:26 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    Ono nejde jen o vlastní editaci, ale také o diffy a mergování změn. Tam už to začne být šťanatější.

    Navíc pokud to bude v Markdown nebo něčem podobně podporovaném, tak kdokoliv může na GitHubu zmáčknout čudlík "Edit" a velice pohodlně opravit/připsat, co chce, jen s použitím prohlížeče a poslat pull request. To dává trochu lepší šance na udržení dokumentace aktuální.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    6.1.2014 08:04 alfonz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    přesně tohle se sphinxem a rst funguje ...

    více viz

    http://sphinx-doc.org/ http://docutils.sourceforge.net/rst.html http://rst2pdf.ralsina.com.ar/quickstart.html

    v případě potřeby se pak pouze vytvářejí nové rst soubory nebo se Sphinx nastaví na automatické skládání. Umí to pak i LaTeX.

    Sphinx lze pak nastavit, že dělá automaticky Obsah, Index (mohou být i číslované).. Vkládání souborů obrázků (lze řešit i vložení PDF/SVG)

    http://sphinx-doc.org/sphinx.pdf a tady je ukázka PDF přes LaTeX a zde

    přes http://sphinx-doc.org/sphinx-rst2pdf.pdf
    6.1.2014 09:05 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    Ten sphinx vypadá opravdu pěkně a seznam projektů, které jej využívají, je pořádně dlouhý.
    Josef Kufner avatar 6.1.2014 10:56 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    Jo, Sphinx vypadá opravdu pěkně. Pokud se neobejdu bez exteního nástroje pro vyrobení HTML, asi ho použiju. Raději bych však, aby mi PHP aplikace nezávisela na Pythonu.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    6.1.2014 21:42 alfonz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    tak lze použít pouze rst2html > ale to je také závislé na pythonu myslím
    7.1.2014 08:12 alfonz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    jinak zde se píše o PHP aplikaci https://github.com/chobie/PHP_reStructuredText a tam je dále napsáno tohle

    currently this library has not maintained. please use rst2xml and parse it. možná existuje ještě nějaká lepší knihovna.. Na druhou stranu, rst je přímo podporavné na githubu, takže si myslím, že to je v pohodě

    možná ta zmíněná php knihovna stačí.
    5.1.2014 22:21 alfonz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    řešil jsem podobný problém a vyřešil přes Sphinx + rst2html/rst2pdf Dá se to jednoduše připojit i k dokumentaci generované sphinxem a k tomu přidat pár vlastních python skriptů pro úpravy dokumentace a je to v pohodě.

    popravdě jsem s vámi chtěl i pár věcí probrat více předtím..

    5.1.2014 22:33 alfonz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psaní dokumentace pro webovou aplikaci
    a už jsem to nedopsal.. no nějak se s vámi ještě zkusím zkontaktovat

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.