Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
>
int main(void)
{
int a,k,i;
scanf("%d", &a);
int b[2000];
for(i = 0; i < a; i++){
b[i];
}
b[i] = k;
printf("\n%d\n", k);
return 0;
}
Nevite proc to nefunguje? na zacatku se ma ulozit hodnota do promenne a. Potom se definuje neinicializovane pole b. Potom by se mela zapsat hodnota z promenne a do pole b a pak by se mela hodnota pole b priradit do promenne k.
#include <iostream> #include <array> using namespace std; void main(int argc, char* argv[]) { array<int, 3> arr = { 1, 2, 3 }; for (int i : arr) cout << i << endl; system("pause"); }
lhs = rhs;lhs je věc, do které se přiřazuje. Normálně tedy proměnná, prvek pole nebo struktury, ..., obecně něco adresovatelného. rhs je hodnota, která se přiřazuje. Porovnej si na základě toho svoje popisy, co se má dít, s kódem. Zjistíš, že vůbec neodpovídají. [*] Pro puristy: coby příkaz. Přiřazení je samozřejmě výraz, takže lze přiřadit i někde uprostřed výrazu, ale tímto teď nekomplikuji.
waste01.c: In function ‘main’: waste01.c:7:5: warning: ISO C90 forbids mixed declarations and code [-Wpedantic] int b[2000]; ^ waste01.c:9:2: warning: statement with no effect [-Wunused-value] b[i]; ^ waste01.c:11:10: warning: ‘k’ is used uninitialized in this function [-Wuninitialized] b[i] = k; ^Clang 3.4 -Wall -pedantic
waste01.c:9:5: warning: expression result unused [-Wunused-value] b[i]; ~ ~^ waste01.c:11:12: warning: variable 'k' is uninitialized when used here [-Wuninitialized] b[i] = k; ^ waste01.c:5:12: note: initialize the variable 'k' to silence this warning int a,k,i; ^ = 0 2 warnings generated.Měl by ses snažit, aby ti kompilátor žádné warningy nevyhazoval i při velmi drsném nastavení, co se má kontrolovat. Minimálně v tomto případě bys totiž hned viděl, že ten tvůj kód nedává moc smysl. Co si BTW představuješ pod pojmem "pole"? Přijde mi, že ti to není vůbec jasné...
int pole[1001][3]
jak se da zadat vstup do toho pole?
nebo kdyz na vstupu zadame cislo do promenne N a cislo N ma predstavovat pole[N][3]
pole[N][3] - hodnota v poli "pole" na řádku N, sloupci 3 pole[N][3] = x; // Do pole "pole" přiřaď na řádek N, sloupec 3 hodnotu "x"
int N = 20;
int pole[N][3];
pole[1-N][1-3] = 3; // Do pole "pole" prirad cislo 3 na radek 1 az N, sloupec 1 az 3 hodnotu 3
muze to tak byt?
staticky alokované pole (to, co operátor []
vyrobí) nemůže mít proměnnou velikost, takže použít jako délku pole nekonstantní proměnnou není přípustné
V tomhle případě to projde, protože ta alokace se provádí až za běhu. Neprošlo by to u globální proměnné nebo kdyby pole
bylo static
. Použije se ale samozřejmě aktuální hodnota N
v okamžiku té inicializace.
The definition of the subscript operator [] is that E1[E2] is identical to (*((E1)+(E2))).Klidně můžete napsat i 50[mojepole]. Souhlasím, žě nemusíme mást (česky?) začátečníka, ale taky mu nemusíme lhát. A jeho pole je něco, čemu se nadává VLA a je naprosto v souladu s C99, C11 pak tuto "featuru" stanoví jako volitelnou (když není dostupné, musí být definováno __STDC_NO_VLA__).
Přiřadit hodnotu více prvkům v poli najednou nelze, na to je třeba použít cyklus.Když se chce, tak jde i toto
int N = 20; int pole[N][3]; /*int pole[20][3] */ pole[1-N][1-3] = 3; /*pole[-19][-2] = 3; */Tedy zápis mimo alokovaný prostor.
Záporné indexy mohou fungovat takto, ale že by to byla zrovna začátečnická praktika…
int pole[3] = {0,1,2}; int *ptr = &pole[2]; printf("%d,%d,%d",pole[0],pole[1],pole[2]); printf("%d,%d,%d",ptr[-2],ptr[-1],ptr[0] );
Ne. Nevymýšlejte si, prosím, svou vlastní syntaxi. Četl jste snad někde něco o tom, že jako index pole můžete napsat rozsah, navíc se znakem, který obvykle znamená odečítání? Překladač není člověk a nebude hádat, co jste tím asi tak mohl myslet. To, co jste napsal, by ve skutečnosti znamenalo
pole[-19][-2] = 3
Pokud chcete naplnit celé pole, musíte to udělat cyklem:
int i, j; for (i = 0; i < N; i++) for (j = 0; j < 3; j++) pole[i][j] = 3;nebo pokud překladač podporuje C99 syntaxi
for (int i = 0; i < N; i++) for (int j = 0; j < 3; j++) pole[i][j] = 3;
cisla[2][123123]
?
int
, short
, long
, float
). Protože v tom jediném pointru, který podprogram dostane, není žádná informace o rozměrech, musí dostat dalšími parametry počet řádku a sloupců. A pak se po prostoru pole může pohybovat.
Nebo je to myšleno, že program dostane datový proud na STDIN? Pak si na to musí udělat/alokovat místo, načíst data a opět se pointry dostane, kam potřebuje.
int main(void) { int a,k,i; // tři proměnné int neinicializované scanf("%d", &a); //přečteme číslo a uložíme proměnnou do "a" int b[2000]; // neinicializované pole for(i = 0; i < a; i++){ //provedeme cyklus několikrát pokud bude a>i b[i]; //zde nic neděláme nemá to význam } //konec cyklu b[i] = k; //neinicializovanou proměnnou přečteme a zapíšeme do pole někam kam ukazuje proměnná i čili zapisujeme buhví co a bůh ví kam printf("\n%d\n", k); //vypíšeme nesmysl co je v neinicializované proměnné k return 0; //konec }Co takhle si nejdříve něco přečíst Programování v jazyce C
b[i] = k; //neinicializovanou proměnnou přečteme a zapíšeme do pole někam kam ukazuje proměnná i čili zapisujeme buhví co a bůh ví kam
To není tak úplně pravda, bezprostředně po skončení cyklu bude mít proměnná i
hodnotu a
. Že to nedává smysl, protože pravá strana je neinicializovaná a levou pak nikdy nepoužijeme (a nedávalo by to smysl ani obráceně, protože levá strana také není inicializovaná), to už je jiná kapitola.
Musím říct, že tady mne tazatel dostal. Většinou u špatně napsaného programu aspoň tuším, co měl autor na mysli. Tady se naprosto neodvažuji hádat; podobné pocity jsem měl při čtení zdrojáku z úlohy 6 tady.
Tiskni
Sdílej: