Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Čau, snažím se rozjet v code:block tento kód:
#define GLEW_STATIC
#include <GL/glew.h>
#include <GL/glut.h>
#include <stdlib.h>
#include <stdio.h>
// nekdy je potreba pouzivat funkce s priponou ARB...
#ifdef USE_ARB
#define glBindBuffer glBindBufferARB
#define glGenBuffers glGenBuffersARB
#define glBufferData glBufferDataARB
#define glBufferSubData glBufferSubDataARB
#define glDeleteBuffers glDeleteBuffersARB
#endif
/*
Priklad na Vertex Buffer Objects
================================
Oproti predchozimu (Vertex Arrays) je toto prvni metoda, ktera
nahrava objekty primo do pameti graficke karty, diky cemuz pak
neni nutne pri kazdem kresleni prenaset nejaka vetsi data mezi
programem a grafickou kartou.
Princip:
1) V inicializaci vytvorim VBO a do neho nahraju vsechna data,
ta pak mohu smazat z uzivatelske pameti
2) Lze tam kombinovat souradnice i barvy i dalsi veci
3) Pri kresleni je potreba zabindovat patricny buffer - ten se
identifikuje pouze integerem
4) Dale je treba nastavit ukazatele, pokazde znova
5) Pole lze delat prokladane nebo to davat kamkoliv, predavaji
se tam ukazatele
6) Kreslime to stejnym prikazem jako VertexArrays, to je totiz
asi uplne jedno, ty funkce budou pretizene a akorat berou data
z jineho zdroje
*/
// identifikator bufferu, mimo funkce staci jen toto
GLuint vbo_id;
void init(void)
{
glClearColor (0.0, 0.0, 0.0, 0.0);
glClearDepth(1.0);
glMatrixMode(GL_PROJECTION);
glLoadIdentity();
gluOrtho2D(0, 800, 0, 600);
// v initu je nyni potreba vytvorit VBO a nahrat do nej data,
// cimzto se data nahraji do graficke karty a z uzivatelske
// pameti mohou byt vymazana
// (kolik_bufferu_chci, ukazatel_kam_zapsat_vznikle_id)
glGenBuffers(1, &vbo_id);
printf("get error = %i\n", glGetError());
// tato data jsou pouze lokalni na zasobniku, pak je mozne je
// smazat...
static GLfloat triangles[] =
{
0.0, 0.0, 1.0, 0.0, 0.0,
200.0, 200.0, 1.0, 1.0, 0.0,
0.0, 200.0, 0.0, 1.0, 1.0,
300.0, 300.0, 1.0, 0.0, 0.0,
600.0, 500.0, 0.0, 0.0, 1.0,
300.0, 450.0, 1.0, 0.0, 1.0
};
// jdem nahrat data do bufferu
glBindBuffer(GL_ARRAY_BUFFER, vbo_id);
glBufferData(GL_ARRAY_BUFFER, sizeof(triangles), triangles, GL_STATIC_DRAW);
// dalsi funkce je pro pripadne dalsi data
// glBufferSubData(GL_ARRAY_BUFFER, 0, sizeof(triangles), triangles);
// BYLO BY FAJN v nejakem destruktoru volat funkci glDeleteBuffers,
// ale to tady v tomto priklade neni... glutMainLoop uz neskonci, ale
// pri ukoncovani programu by se mely volat napr. destruktory sceny, takze
// pokud mame nejakou statickou scenu, tak muzeme uklid dat tam... dalsi
// varianta je UDAJNE registrace callbacku atexit(func_to_be_called) u
// ostatnich callbacku
}
void onDisplay(void)
{
glClear(GL_COLOR_BUFFER_BIT | GL_DEPTH_BUFFER_BIT);
// tady se to musi zapnout
glEnableClientState(GL_VERTEX_ARRAY);
glEnableClientState(GL_COLOR_ARRAY);
// zabindujeme buffer, nutno delat pred kazdym kreslenim
glBindBuffer(GL_ARRAY_BUFFER, vbo_id);
// nastavime pointery... TENTOKRAT MAME NA KONCI INT pouze pretypovany na void *
// --> takze to nikam neukazuje, je to jen index
glVertexPointer(2, GL_FLOAT, 5 * sizeof(GLfloat), (GLvoid *) 0);
glColorPointer(3, GL_FLOAT, 5 * sizeof(GLfloat), (void *) (2 * sizeof(GL_FLOAT)));
// vykreslime VBO
glDrawArrays(GL_TRIANGLES, 0, 6);
// vypnem to
glDisableClientState(GL_VERTEX_ARRAY);
glDisableClientState(GL_COLOR_ARRAY);
// zapiseme zmeny
glFlush();
}
void onReshape (int w, int h)
{
glViewport (0, 0, (GLsizei) w, (GLsizei) h);
}
void onKeyboard(unsigned char key, int x, int y)
{
switch (key) {
case 27:
exit(0);
break;
}
glutPostRedisplay();
}
int main(int argc, char** argv)
{
glutInit(&argc, argv);
glutInitDisplayMode (GLUT_SINGLE | GLUT_RGBA | GLUT_DEPTH);
glutInitWindowSize (800, 600);
glutInitWindowPosition (100, 100);
glutCreateWindow ("Polopaticky mustr na Vertex Buffer Objects");
GLenum err = glewInit();
init ();
glutDisplayFunc(onDisplay);
glutReshapeFunc(onReshape);
glutKeyboardFunc(onKeyboard);
glutMainLoop();
return 0;
}
Mám v systému tyto balíčky:
freeglut3 freeglut3-dev libglew1.5 libglew1.5-dev libglu1-mesa libglu1-mesa-dev libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dev
A stále mi to háže chyby kterým nerozumím. Viz příloha.
Tuší někdo kde mám chybu?
Díky Dan
Pro úspěšné vytvoření binárky jí musíš slinkovat s knihovnami libglut.so a libGLEW.so:
$ gcc -lglut -lGLEW -o test test.c
/usr bylo správně (pokud ovšem v usr jsou podadresáře include a lib a tam jsou ty .h a .a,.so).
Tiskni
Sdílej: