abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Problém s GLUT v code:block

    30.1.2014 18:46 Kloban | skóre: 13 | Brno
    Problém s GLUT v code:block
    Přečteno: 309×
    Příloha:

    Čau, snažím se rozjet v code:block tento kód:

    #define GLEW_STATIC
    
    #include <GL/glew.h>
    #include <GL/glut.h>
    #include <stdlib.h>
    #include <stdio.h>
    
    // nekdy je potreba pouzivat funkce s priponou ARB...
    #ifdef USE_ARB
    #define glBindBuffer glBindBufferARB
    #define glGenBuffers glGenBuffersARB
    #define glBufferData glBufferDataARB
    #define glBufferSubData glBufferSubDataARB
    #define glDeleteBuffers glDeleteBuffersARB
    #endif
    
    /*
    
    Priklad na Vertex Buffer Objects
    ================================
    
    Oproti predchozimu (Vertex Arrays) je toto prvni metoda, ktera
    nahrava objekty primo do pameti graficke karty, diky cemuz pak
    neni nutne pri kazdem kresleni prenaset nejaka vetsi data mezi
    programem a grafickou kartou.
    
    Princip:
    
    1) V inicializaci vytvorim VBO a do neho nahraju vsechna data,
    ta pak mohu smazat z uzivatelske pameti
    
    2) Lze tam kombinovat souradnice i barvy i dalsi veci
    
    3) Pri kresleni je potreba zabindovat patricny buffer - ten se
    identifikuje pouze integerem
    
    4) Dale je treba nastavit ukazatele, pokazde znova
    
    5) Pole lze delat prokladane nebo to davat kamkoliv, predavaji
    se tam ukazatele
    
    6) Kreslime to stejnym prikazem jako VertexArrays, to je totiz
    asi uplne jedno, ty funkce budou pretizene a akorat berou data
    z jineho zdroje
    
    */
    
    
    // identifikator bufferu, mimo funkce staci jen toto
    GLuint vbo_id;
    
    void init(void)
    {
    	glClearColor (0.0, 0.0, 0.0, 0.0);
    	glClearDepth(1.0);
    
    	glMatrixMode(GL_PROJECTION);
    	glLoadIdentity();
    	gluOrtho2D(0, 800, 0, 600);
    
    	// v initu je nyni potreba vytvorit VBO a nahrat do nej data,
    	// cimzto se data nahraji do graficke karty a z uzivatelske
    	// pameti mohou byt vymazana
    
    	// (kolik_bufferu_chci, ukazatel_kam_zapsat_vznikle_id)
    	glGenBuffers(1, &vbo_id);
    	printf("get error = %i\n", glGetError());
    
    	// tato data jsou pouze lokalni na zasobniku, pak je mozne je
    	// smazat...
    	static GLfloat triangles[] =
    	{
    		0.0, 0.0, 1.0, 0.0, 0.0,
    		200.0, 200.0, 1.0, 1.0, 0.0,
    		0.0, 200.0, 0.0, 1.0, 1.0,
    
    		300.0, 300.0, 1.0, 0.0, 0.0,
    		600.0, 500.0, 0.0, 0.0, 1.0,
    		300.0, 450.0, 1.0, 0.0, 1.0
    	};
    
    	// jdem nahrat data do bufferu
    	glBindBuffer(GL_ARRAY_BUFFER, vbo_id);
    	glBufferData(GL_ARRAY_BUFFER, sizeof(triangles), triangles, GL_STATIC_DRAW);
    	// dalsi funkce je pro pripadne dalsi data
    	// glBufferSubData(GL_ARRAY_BUFFER, 0, sizeof(triangles), triangles);
    
    	// BYLO BY FAJN v nejakem destruktoru volat funkci glDeleteBuffers,
    	// ale to tady v tomto priklade neni... glutMainLoop uz neskonci, ale
    	// pri ukoncovani programu by se mely volat napr. destruktory sceny, takze
    	// pokud mame nejakou statickou scenu, tak muzeme uklid dat tam... dalsi
    	// varianta je UDAJNE registrace callbacku atexit(func_to_be_called) u
    	// ostatnich callbacku
    }
    
    void onDisplay(void)
    {
    	glClear(GL_COLOR_BUFFER_BIT | GL_DEPTH_BUFFER_BIT);
    
    	// tady se to musi zapnout
    	glEnableClientState(GL_VERTEX_ARRAY);
    	glEnableClientState(GL_COLOR_ARRAY);
    
    	// zabindujeme buffer, nutno delat pred kazdym kreslenim
    	glBindBuffer(GL_ARRAY_BUFFER, vbo_id);
    
    	// nastavime pointery... TENTOKRAT MAME NA KONCI INT pouze pretypovany na void *
    	// --> takze to nikam neukazuje, je to jen index
    	glVertexPointer(2, GL_FLOAT, 5 * sizeof(GLfloat), (GLvoid *) 0);
    	glColorPointer(3, GL_FLOAT, 5 * sizeof(GLfloat), (void *) (2 * sizeof(GL_FLOAT)));
    
    	// vykreslime VBO
    	glDrawArrays(GL_TRIANGLES, 0, 6);
    
    	// vypnem to
    	glDisableClientState(GL_VERTEX_ARRAY);
    	glDisableClientState(GL_COLOR_ARRAY);
    
    	// zapiseme zmeny
    	glFlush();
    }
    
    void onReshape (int w, int h)
    {
    	glViewport (0, 0, (GLsizei) w, (GLsizei) h);
    }
    
    void onKeyboard(unsigned char key, int x, int y)
    {
    	switch (key) {
    		case 27:
    			exit(0);
    			break;
    	}
    	glutPostRedisplay();
    }
    
    int main(int argc, char** argv)
    {
    	glutInit(&argc, argv);
    	glutInitDisplayMode (GLUT_SINGLE | GLUT_RGBA | GLUT_DEPTH);
    	glutInitWindowSize (800, 600);
    	glutInitWindowPosition (100, 100);
    	glutCreateWindow ("Polopaticky mustr na Vertex Buffer Objects");
    	GLenum err = glewInit();
    
    	init ();
    
    	glutDisplayFunc(onDisplay);
    	glutReshapeFunc(onReshape);
    	glutKeyboardFunc(onKeyboard);
    
    	glutMainLoop();
    
    	return 0;
    }
    
    

    Mám v systému tyto balíčky:

    freeglut3
    freeglut3-dev
    libglew1.5
    libglew1.5-dev
    libglu1-mesa
    libglu1-mesa-dev
    libgl1-mesa-glx
    libgl1-mesa-dev
    

    A stále mi to háže chyby kterým nerozumím. Viz příloha.

    Tuší někdo kde mám chybu?

    Díky Dan

    Odpovědi

    Fuky avatar 30.1.2014 20:18 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problém s GLUT v code:block

    Pro úspěšné vytvoření binárky jí musíš slinkovat s knihovnami libglut.so a libGLEW.so:

    $ gcc -lglut -lGLEW -o test test.c
    

    30.1.2014 22:38 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problém s GLUT v code:block
    Možná pomůže.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    31.1.2014 00:36 Kloban | skóre: 13 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problém s GLUT v code:block
    Mě to nepomohlo, ale ostatním to třeba pomůže. U mě byla asi nějaká anomálie.
    31.1.2014 00:35 Kloban | skóre: 13 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problém s GLUT v code:block
    Tak asi pomohlo když jsem do "Compiler and Debug" -> "Linker Settings" přidal odkazy na:
    libGL.so
    libGLEW.so
    libGL.a
    libGL.so
    libglut.a
    libglut.so

    Návod http://fabianmejia.blogspot.cz/2008/09/codeblocks-and-opengl.html jsem našel už dřív ale ten mě nepomohl. Pokud jsem u nového projektu zvolil GLUT, a pak zadal GLUT location jako /src, tak to neklaplo. A nepřišel jsem na to jakou cestu to chtělo.

    Díky za reakce, Dan
    31.1.2014 08:12 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problém s GLUT v code:block
    Když jsem to nedávno zkoušel kvůli tomuto, tak /usr bylo správně (pokud ovšem v usr jsou podadresáře include a lib a tam jsou ty .h a .a,.so).
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.