Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
using namespace std;
int main()
{
int n = 7;
int *slova2 = new int[n];
slova2[0] += 23;
slova2[0] += 32;
cout << slova2[0] << endl;
return 0;
}
na vystupu vyhodi pokazde random cislo? Treba tohle: 6230608
Řešení dotazu:
main()
operátorem +=
.
Premenne v C su defaultne neinicialovane
Jen pro pořádek: tohle není C. Takže přesnější vysvětlení je, že typ int
nemá defaultní konstruktor, který by hodnotu inicializoval.
Premenne v C su defaultne neinicialovane
A pro úplnost: tohle ani není obecně pravda.
A pro úplnost:
V C jsou static
a „globální“ proměnné inicializované (zjednodušeně na 0).
Nic než souhlas(, nesouhlasil bych s „povinnou“ inicializací při deklaraci ;)).
Přemýšlet nad tím jinak v C(/C++) je vždy kravina, bo tam je to nebo to(, ne ‚a‘), a „auto inicializace“ v těchto specifických případech je tam tak nějak z pohledu programátora navíc.
static int i = 0;je to samé(, nebo by mělo být) co
static int i;bo „auto inicializace“ se děje jen v 2. případě.
static int i; i = 0;už může být incicializace (bez optimalizace) 2×.
static int i;Tohle tu proměnnou vytvoří vynulovanou při startu programu a pak už s ní nic nedělá.
static int i = 0;Tohle tu proměnnou nastaví ještě jednou při inicializaci statických proměnných v dané kompilační jednotce. Tedy pokud jiná statická inicializace z jiné kompilační jednotky tu hodnotu změní, tohle ji může a nemusí přepsat (protože pořadí statických inicializací mezi kompilačními jednotkami není definované). To první se využívá u nifty counteru.
Tedy pokud jiná statická inicializace z jiné kompilační jednotky tu hodnotu změní
Ta proměnná je static
, takže ji z jiné kompilační jednotky z definice přepsat nemůžete.
Jak?
Jsem přesvědčen, že ty zápisy jsou identické a gcc generuje identický kód.
__attribute__((constructor))
).
Ale aby to nebylo tak snadné, tak konstantová inicializace se provádí jen compile-time konstantami, tj. literály či constexpr
y, nikoliv const
proměnnými. Ten problém, co jsem měl, byl právě použití const
u k inicializaci na 0
(v pre-C++11 jsem měl nullptr
nadefinovaný jako const
).
static
se má dít v jednom kroku a buď se inicializuje na „0“, nebo na hodnotu, která je při deklaraci explicitně uvedena a const
tam nehraje žádnou roli.
// inicializace promměných i=0; ... // konec inicializacepo kterém vím, že všechny proměnné musí mít hodnotu. A jak jsem říkal, ten řádek kódu navíc mi nevadil ani v dobách Fortranu, děrných štíků a mainframu s 256 kB operační paměti, natož dnes.
static
a, tak máš inicializace dvě, jedna při deklaraci a druhá při tvé inicializaci. Asi to v 99% případech nevadí, ale já když to vím, tak mě to žere…
Mám pocit, že moc věříš optimalizaci, která by, dle mého, mohla být nad rámec povoleného.
Zatímco s
static int j = 0;
a static int j;
gcc generuje identický kód, s static j; j = 0;
již jiný/delší (nenamáhám se to disasemblovat, stačí fstat
a md5sum
).
Zkus si:
//use: gcc -O3 test.c -o test && md5sum ./test //cygwin use: gcc -O3 test.c -o test.exe && md5sum ./test #include <stdio.h> #include <limits.h> int main(){ int iii = INT_MAX; /* 1. --- explicit --- */ static int i = 0; /* ---------------- */ /* 2. --- implicit --- */ //static int i; /* ---------------- */ /* 3. ---- twice ---- */ //static int i; //i = 1; /* ---------------- */ printf("%d",iii - i); return 0; }
O tom ze 3. je jine nez 1. a 2. snad nepochybuje…No a o tom to právě je, že jsou tam ty dvě inicializace, které nemohou/by neměly být při kompilaci optimalizovány, i když by to v tomto případě, nemělo žádný faktický dopad.
Myslim, ze predrecnici se bavili o optimalizaci v pripade nestatickych lokalnich promennych.Co to?, mně přijde, že se bavíme o
static
od začátku, a pak píšu právě o static
a na to je reakce o podcenění optimalizace.
PS: Ad. pochyby o smyslu, on ten příklad nedává smysl ani jako celek, to je častý úděl moc krátkých příkladů. Tak si představ, že je tam nějaké if
a fce se volá opakovaně.
Tiskni
Sdílej: