Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Řešení dotazu:
AWK ? proboha proc ?
zkus spise python ... , mozna i ten perl ktery vznikl jako nahrada awku ...
v perlu se da psat jakkoliv , zmnam pripady kdy kod v perlu prakticky nerozeznate od ruby
Na Perl zapoměn, ale jinak naprosto souhlasím. Python je dobrá volba, napsat se v tom dá mnohem víc než v AWK.Ano, presne tak, staticka instalace pythonu se take vejde do 1MB a proto se tez hodi na pouziti v embedded se 4MB flash.
Treba tady je pekny http://www.grymoire.com/Unix/Awk.html
Jinak si myslim, ze pro cloveka, ktery pracuje denne na *nixu je to temer nepostradatelny nastroj.
Nevim co presne ty programky delaji, ale pokud zpracovavaji pouze textova data tak AWK je uplne dostacujici a Python a Perl bych nechal stranou na reseni nejakych komplexnejsich uloh.
Navic ja treba radeji pouzivam Tcl/Tk, to ma i okynka...
AWK má výhodu v tom, že je postavené pro filtrování tabulkovitého textu, což je v shellu celkem častý úkol. Ale jakmile jde o cokoliv složitějšího, velmi rychle jde jeho použitelnost do háje.
pokud zpracovavaji pouze textova data tak AWK je uplne dostacujici a Python a Perl bych nechal stranou na reseni nejakych komplexnejsich uloh
Rikal jsem snad neco jineho?
A pak právě přijde vhod Python.Neprijde. Pouzivam Tcl/Tk a je uplne dostacujici.
Nicmene otazka je pomerne jasna takze moc nerozumit vykrikum "proboha proc AWK" a podobne.
taky COBOL je super jazyk ..
Tiskni
Sdílej: