Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Multiplatformní hororová adventura Whispering Willows je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 6. října.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za září (YouTube).
Řešení dotazu:
AWK ? proboha proc ?
zkus spise python ... , mozna i ten perl ktery vznikl jako nahrada awku ...
v perlu se da psat jakkoliv , zmnam pripady kdy kod v perlu prakticky nerozeznate od ruby
Na Perl zapoměn, ale jinak naprosto souhlasím. Python je dobrá volba, napsat se v tom dá mnohem víc než v AWK.Ano, presne tak, staticka instalace pythonu se take vejde do 1MB a proto se tez hodi na pouziti v embedded se 4MB flash.
Treba tady je pekny http://www.grymoire.com/Unix/Awk.html Jinak si myslim, ze pro cloveka, ktery pracuje denne na *nixu je to temer nepostradatelny nastroj. Nevim co presne ty programky delaji, ale pokud zpracovavaji pouze textova data tak AWK je uplne dostacujici a Python a Perl bych nechal stranou na reseni nejakych komplexnejsich uloh. Navic ja treba radeji pouzivam Tcl/Tk, to ma i okynka...
AWK má výhodu v tom, že je postavené pro filtrování tabulkovitého textu, což je v shellu celkem častý úkol. Ale jakmile jde o cokoliv složitějšího, velmi rychle jde jeho použitelnost do háje.
pokud zpracovavaji pouze textova data tak AWK je uplne dostacujici a Python a Perl bych nechal stranou na reseni nejakych komplexnejsich uloh
Rikal jsem snad neco jineho?
A pak právě přijde vhod Python.Neprijde. Pouzivam Tcl/Tk a je uplne dostacujici.
Nicmene otazka je pomerne jasna takze moc nerozumit vykrikum "proboha proc AWK" a podobne.
taky COBOL je super jazyk ..
Tiskni Sdílej: