Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
typedef union { struct { unsigned TBF:1; unsigned RBF:1; unsigned R_W:1; unsigned S:1; unsigned P:1; unsigned D_A:1; unsigned I2COV:1; unsigned IWCOL:1; unsigned ADD10:1; unsigned GCSTAT:1; unsigned BCL:1; unsigned :3; //reserved unsigned TRSTAT:1; unsigned ACKSTAT:1; }; } __I2C2ASTATbits_t;Tohle vlastně definuje přímo bity v nějakém 16 bit registru. Když pak uložíš nebo načteš nějakou proměnnou třeba z binárního souboru, tak máš hned rovnou přístup k jednotlivým hodnotám.
Psát parser pro gramatiku ( ač jednoduchou ) není nic triviálního. Zvláště ne v bash. Podíval bych se na generátory parserů. Konkrétně na ANTLR. Tady je příklad assembleru. Má to 630 řádek z nich 1/4 jsou prázdné řádky.
Další variantou jsou pak lex/flex a yacc/bison.
Myslím, že na ten disassembler by šly tyto nástroje použít.
blabla : x y ;jestli nepůjde zjednodušit stylem:
blala: x y ;Jak budu mít trošku času, tak na to mrknu, zatím moc díky.
whitespace + identifikátor + whitespace + číslo/jmémo proměnné + whitespaceA v sekci, která tomuhle předpisu bude odpovídat získáš nějakou funkcí toho parseru to číslo nebo jméno proměnné a to použiješ pro vygenerování opkódu nebo nějaké akce (třeba EXIT u skriptu, v případě assembleru třeba vygenerování adresy návěští). U makrojazyka bison/yacc můžeš zapsat víc na řádek, oddělují se tuším znakem pajpou. Vtip je v tom, že za každej match můžeš hodit kus svého kódu. Ale řekl bych, že to bude nějak i u toho ANTLR. On je ten formát zápisu gramatiky dost jazykově nezávislý. Já používal jako úplně první seznámení seriál tady na abclinuxu "Jazyky a překladače". V případě převodu bin → asm se ale IMO parser nevyplatí.
jestli nepůjde zjednodušit stylemNo minimálně v Bisonu to zdá se projde. Jinak já to píšu stylem tak mezi:
foo: bar | baz ;Ještě jsem za to vynadáno nedostal.
Jen ještě nevím, co z toho vyleze, jestli JEN ověřuje syntaxi a až pak si musím ??sám?? vytvořit převod na strojový kód (hex/bin)nebo je tam další definice k hlubší analýze a převodu.Opět něco mezi
term_loop: term_loop DUTOK_PLUS term { $$.přidej_kód(nacpi $1 na stack); $$.přidej_kód(nacpi $2 na stack); $$.přidej_instrukci(ADD); } ;Vysoce užitečný byl předmět PP, bohužel k tomu nejsou použitelná skripta. Přemýšlel jsem, že něco napíšu, ale a) jsem lama, mé znalosti jsou na úrovni toho jednosemestrálního kurzu, b) efektivně by to znamenalo udělat step-by-step návod na řešení těch úkolů, které se každý rok recyklují.
napr: = (b'00110100'+0x17)/2 offset equ (11+0x20)*2-napr movlr 'A'+offset,r3 (nebo: movr #'a'+h'1e',r4 - křížek se používal u Motoroly, ke které mám dost blízko)výpočty udělat skrze např. 'bc' (což už mi částečně funguje, až na doplňování proměnných), tady je boj.
Tiskni
Sdílej: