V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nějaký lepší způsob (trochu se bojím kolizí u hashů)? Každopádně jsem koukal, že některé zálohovací SW i například souborové systémy s deduplikací hledají stejné bloky jen podle hashe ... takže se spoléhají jen na pravděpodobnost že ke kolizi nedojde ...Zvyčajne sa to robí tak, že ak je hash rovnaký, tak sa porovnajú dáta (inak tie dáta porovnávať netreba, pretože sú určite iné). PS: A ak sú tie riadky krátke, pravdepodobne bude stačiť aj MD5 (pretože je to rýchlejšie ako SHA a hash zaberá menej).
právě mi i ta malá (někde) pravděpodobnost přijde dost vysokáV tom případě doporučuju sázení. Až k té kolizi dojde, budete mít už dávno vyhráno neuvěřitelné množství prvních cen, takže z toho jednak snadno zaplatíte škody způsobené tou kolizí hashů, jednak už vás to vůbec nebude zajímat, protože si budete jako multimiliardář užívat na nějakém exotickém ostrově.
Pokud by vás zajímá shoda (join) nikoli rozdíly (antijoin) tak vám doporučím Bloom filtr.
Mám vnitřní tušení, že vás budou zajímat primárně rozdíly (antijoin), takže vás žádný hash nebo Bloom filter nespasí.
Asi jsem se nevyjádřil dost srozumitelně.
Pokud vás budou zajímat jen rozdíly mezi dvěma přibližně stejnými množinami, tak z převážné většiny bude porovnání vypadat takto:
Z postupu vyplývá, že pro drtivou většinu případů v antijoinu musíte dotáhnout tak jako tak celé záznamy a porovnání pomocí hashe vám v rozhodovacím procesu pomůže jen minimálně. Přesněji vám pomůže pouze v tom případě, že nenajdete shodu při porovnání hashe. Ale těchto případů budou pro přibližně stejné množiny jen zlomky procent.
To ale vyžaduje úpravu stávající aplikace, což nevím, zda tazatel může.Ne aplikace, ale databáze. Vzhledem k tomu, že tazatel nechce přenášet celou databázi, není rada, že má přenést celou databázi, asi přesně to, co chce slyšet…
Tiskni
Sdílej: