Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Nějaký lepší způsob (trochu se bojím kolizí u hashů)? Každopádně jsem koukal, že některé zálohovací SW i například souborové systémy s deduplikací hledají stejné bloky jen podle hashe ... takže se spoléhají jen na pravděpodobnost že ke kolizi nedojde ...Zvyčajne sa to robí tak, že ak je hash rovnaký, tak sa porovnajú dáta (inak tie dáta porovnávať netreba, pretože sú určite iné). PS: A ak sú tie riadky krátke, pravdepodobne bude stačiť aj MD5 (pretože je to rýchlejšie ako SHA a hash zaberá menej).
právě mi i ta malá (někde) pravděpodobnost přijde dost vysokáV tom případě doporučuju sázení. Až k té kolizi dojde, budete mít už dávno vyhráno neuvěřitelné množství prvních cen, takže z toho jednak snadno zaplatíte škody způsobené tou kolizí hashů, jednak už vás to vůbec nebude zajímat, protože si budete jako multimiliardář užívat na nějakém exotickém ostrově.
Pokud by vás zajímá shoda (join) nikoli rozdíly (antijoin) tak vám doporučím Bloom filtr.
Mám vnitřní tušení, že vás budou zajímat primárně rozdíly (antijoin), takže vás žádný hash nebo Bloom filter nespasí.
Asi jsem se nevyjádřil dost srozumitelně.
Pokud vás budou zajímat jen rozdíly mezi dvěma přibližně stejnými množinami, tak z převážné většiny bude porovnání vypadat takto:
Z postupu vyplývá, že pro drtivou většinu případů v antijoinu musíte dotáhnout tak jako tak celé záznamy a porovnání pomocí hashe vám v rozhodovacím procesu pomůže jen minimálně. Přesněji vám pomůže pouze v tom případě, že nenajdete shodu při porovnání hashe. Ale těchto případů budou pro přibližně stejné množiny jen zlomky procent.
To ale vyžaduje úpravu stávající aplikace, což nevím, zda tazatel může.Ne aplikace, ale databáze. Vzhledem k tomu, že tazatel nechce přenášet celou databázi, není rada, že má přenést celou databázi, asi přesně to, co chce slyšet…
Tiskni
Sdílej: